کتاب و کتابخوانی (بازدید: 1228)
جمعه 24/10/1389 - 1:32 -0 تشکر 273793
جنگ نرم در قالب کتاب و کتابخوانی

حلقه مخملی ناشران و نویسندگان کدامند؟

اندیشکده راهبردی امنیت نرم در گزارش جدید خود اقدام به جریان شناسی فرهنگی برخی انتشارات و نویسندگان ضدانقلابی کرده است.

به گزارش رجانیوز، این گزارش  با اشاره به برخی نویسندگان و آثار آنها، وجه به اصطلاح فرهنگی اقدامات برخی افراد در ارتباط با جنگ نرم به خصوص پس از جریان انتخابات88 را مورد تأکید قرار داده است .

شبکه ایران نوشت: در این جزوه که با عنوان "زمزمه‌های رنگی؛ واکاوی زمینه‌های براندازی نرم در حوزه نشر" تهیه شده، از ناشرانی همچون اﻧﺘﺸﺎرات «نی»، «چشمه»، «کویر»، «عطایی»، «روشنگران»، «ققنوس» و «اختران» به عنوان فعالین عرصه جنگ نرم در حوزه چاپ و توزیع کتاب علیه انقلاب اسلامی و مردم نام برده شده که با گردآوری برخی نویسندگان خاص و دائمی خود، آثاری را منتشر کرده‌اند که چیزی جز مقابله با نظام را در پی نداشته‌اند.

این جزوه‌ 64 صفحه‌ای با اشاره به انتشارات " روشنگران و مطالعات زنان"، به عنوان نمونه کتاب «جامعه مدنی، مبارزه مدنی» آن را مورد تأکید قرار داده و عنوان می‌کند: چاپ این کتاب زنگ خطری بود که صدای بلند آن مسئولان امر را از خواب غفلت بیدار نکرد و این اثر ضدامنیتی در همه نمایشگاه‌های محلی و ملی و کتابفروشی‌ها نیز عرضه شد تا روش‌های آموزش براندازی نرم بصورت رسمی ترویج و تبلیغ شود!

در بخش نخست این جزوه از کتاب‌هایی یاد می‌شود که رنگ و بویی علیه اعتقادات اسلامی مردم ایران و نظام اسلامی را به خود گرفته و در این میان ذکر بخش‌هایی از مطالب کتاب به خوبی مؤید این امر است.

به عنوان نمونه این گزارش عنوان می‌کند که در کتاب " از دولت اصلاحی تا دولت اسلامی" نوشته شهراد اثنی عشری که از سوی نشر "عطایی" به چاپ رسیده، آمده است: « اصلاح‌طلبان آخرین نسلی بودند که می‌خواستند به صورت مسالمت‌آمیز دست به اصلاحات بزنند، بنابراین باید نگران مطالبات انباشته شده نسل آینده بود که ممکن است به صورت بریده شدن از نظام و یا شکل‌گیری هسته‌های مخالف بروز کند. (ص 56) »

نویسنده در ادامه تهدید می‌کند که: « دیگر هیچ بهانه‌ای برای کارشکنی عناصر مخالف در این جهت توجیه‌پذیر نیست و مردم و توده‌های محروم از جامعه از روش‌های دیگر برای رسیدن به مطالبات خود استفاده خواهند کرد.»

همچنین در این گزارش از کتاب‌هایی همچون "جامعه مدنی ، مبارزه مدنی" از انتشارات "روشنگران و مطالعات زنان" نیز یاد می‌شود که ترجمه‌ مهدی کلانترزاده از کتاب جین شارپ یعنی "پدر کودتاهای مخملی" و رابرت هلوی است و کاملا روش‌های جنگ نرم و براندازی را تشریح می‌کند.

«نتایج انتخابات اغلب به عنوان محکم‌ترین سند برای اثبات داشتن صلاحیت برای حکومت کردن به کار گرفته می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از حکومت‌های مستبد، نظارت بسیار زیادی بر انتخابات می‌کنند و انتخابات انحصاری، با صندوق‌های انحصاری برگزار می‌کنند.(صفحه 60)»

"در بسیاری از رژیم‌های ستمگر انتخابات برگزار می‌شود ولی نتایج آن از قبل مشخص می‌شود و کل روند انتخابات تحت کنترل است. مطابق با تعریف دموکراسی، اولین شرط برای داشتن حکومت مردم سالار، انتخابات آزاد و دور از فریب و نیرنگ است. به همین دلیل حاکمیت‌های مستبد برای حفظ وجهۀ خود، به پیروزی در انتخابات و تعداد رای‌ها، اهمیت زیادی می‌دهند. (صفحات 55 و 56)"

نکته جالب اینکه در این کتاب به طور مفصل راهکارهای انجام براندازی نرم مورد تشریح قرار می‌گیرد، با این حال این کتاب همچنان در رده چاپ و تکثیر است! خصوصا این کتاب نوشته "جین شارپ" یعنی نظریه‌پرداز کنش‌های غیرخشونت‌آمیز و رهبر انقلاب‌های رنگی در کشورهای آسیای میانه و برخی کشورهای اروپایی نام گرفته است.

همچنین "رابرت هلوی" نیز از همکاران جین شارپ و سرهنگ بازنشسته نیروی دریایی آمریکا است که سال‌ها جاسوس آمریکا بود و وظیفه هدایت و راهبری انقلاب زعفرانی را داشته است.

همچنین کتاب‌های "انتخاب: سلطه یا رهبری" و " زمانی برای انسانیت بشر" از نشر نی، "جامعه‌شناسی مهاجرت؛ سفرنامه اونور آب" از نشر اختران، " آخرالزمانی در همین نزدیکی" از نشر کویر، "بطالت" از نشر چشمه، " در یک خانواده ایرانی" از نشر نی، "خاله‌بازی" از ققنوس،" نگران نباش" از چشمه و... از دیگر آثار مثالهایی است که نشانه مخالفت صریح این دسته از انتشارات با اصول اعتقادی مردم و نظام اسلامی است.

جالب اینکه نویسندگان اینگونه آثار، دیدگاه‌ها و یا سوابق آنها مورد شک و تردید بوده و گاه برخی آثار آنان مجوز نگرفته یا لغو مجوز شده است.

 

بخش دیگری از این مطلب بر ناشران و نویسندگان مختص آنان اشاره دارد. چنانکه در ارتباط با نشر "نی" ذکر می‌کند: « این انتشارات با شمارگان بیش از 450 هزار جلد کتاب (اعم از چاپ و تجدیدچاپ ) در حوزه علوم انسانی فعالیت بسیار جدی برای ترجمه و تبیین اندیشه‌های مدرن و پست مدرن دارد. بیشتر ترجمه‌ها و آرای حلقه کیان را در قالب کتاب عرضه می‌کند. نشر نی در تبیین آرای سوسیالیسم و نولیبرالیسم به طور توأمان شتاب دارد از همین رو مبلغ مباحث حلقه‌های نظری فرانکفورت، وین، شیکاگو و اندیشمندان انگلی (انگولاساکسون) مورد توجه این موسسه است. فعالیت‌های نشر نی اغلب ترجمه و تبیین اندیشه‌های غربی است و اعتنای اندکی به مباحث نظری بومی دارد.»

 

همچنیین از افرادی چون خشایار دیهیمی، سیدحسین نصر، علیرضا قلی، رامین جهانبگلو، ،فرهنگ رجایی، عمادالدین باقی، حسین مرتضائیان آبکنار، محسن کدیور، مهدی نوروزی خیابانی و عباس باقری، محسن مخملباف، سیدابراهیم نبوی، حبیب ا... تیموری، عبدالکریم رشیدیان، نیکو سرخوش، محبوبه مهاجر و.. در قالب نویسندگان حلقه این ناشر یاد کرده است.

این گزارش در عین حال "نشر چشمه" را ناشری معرفی کرده که عمدتا کانون غیرقانونی نویسندگان یا طیف متمایل به آنها است که آثار آنان در این بنگاه انتشاراتی به چاپ می‌رسد. در این جزوه از ﺳﯿﻤﯿﻦ ﺑﻬﺒﻬﺎﻧﯽ، احمد شاملو، بابک احمدی، عباس عبدی، ﻋﻠﯽاﺷﺮف دروﯾﺸﺎن، ﻣﺤﻤﻮد دوﻟﺖ‌آﺑﺎدی، میترا الیاتی و... به عنوان همکاران این انتشاراتی نام برده شده است.

 

گفتنی است که آثار این نشر به مراتب دارای مطالب مبتذل و بعضاً سیاسی علیه نظام هستند که چاپ آنها همچنان نیز ادامه دارد.

اﻧﺘﺸﺎرات «ققنوسس» به مدیریت اﻣﯿﺮ حسینزادﮔـﺎن ناشر دیگری است که فعالیت‌های آن را می‌توان در راستای مبارزه فرهنگی با نظام ارزیابی کرد. به نحوی که در حوزه ادبیات، توجه خاصی به ادبیات غربی و نیز چاپ آثار اعضای چپ‌اندیش کانون غیرقانونی نویسندگان که متاثر از غرب هستند، دارد.

لازم به ذکر است که افرادی چون ﺳﯿﺪﻋﻠﯽ ﺻﺎﻟﺤﯽ، ﻣﺤﻤﺪﻋﻠﯽ ﺳـﭙﺎﻧﻠﻮ، عباس معروفی، ﻣﺤﻤـﺪ ﻣﺤﻤـﺪﻋﻠﯽ، ﻣﻬـﺪی ﻏﺒﺮاﯾﯽ و ... از جمله نویسندگان و شاعرانی محسوب می‌شوند که با این ناشر همکاری دارند.

در کنار انتشارات "عطایی"، انتشارات «روشنگران و مطالعات زنان» نیز به مدیرمسئولی شهلا عبداله‌زاده لاهیجی، ناشری نام برده شده که فعالیت نامناسبی را در پیش گرفته و از این نشر به عنوان طراح دیدگاه کاملاً فمینیستی یاد می‌شود. همچنین در این جزوه آمده که لاهیجی از امضاکنندگان و فعالان تجمع غیرقانونی 2 خرداد زنان در سال 85 است که از حامیان اولین کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین به اصطلاح تبعیض‌آمیز علیه زنان نیز محسوب می‌شود.

اﻧﺘﺸﺎرات «اﺧﺘﺮان» ﺑﻪ ﻣﺪﯾﺮیت ﻣﻨﺼﻮر اﻋﺮاﺑﯽ اردﻫﺎﻟﯽ دیگر ناشر از این دست است که از آن با عنوان ناشری با گرایش به چپ و منتقد جمهوری اسلامی یاد شده که توجه به مسائل تاریخی به‌ویژه جنبش‌های چپ مارکسیستی را در دستور کار دارد. همچنین برخی آثار اختران، گرایشات انحرافی را طرح می کند و از این جهت در میان ناشران هم معروف است.

از سوی دیگر آمده است: "اختران همچنین در برخی از کتاب‌های خود انقلاب اسلامی و نظام اسلامی را نیز مورد هجمه قرار داده و در برخی از کتب به تطهیر عناصر فاسد و رجال دوره پهلوی پرداخته که کتاب‌های "معمای هویدا"(عباس میلانی) و " پشت دیوارهای بلند"(آذر آریان پور) از آن جمله‌اند".

از ﺣﺎﺗﻢ ﻗﺎدری، ﺣﺴﻦ ﻗﺎﺿﯽﻣﺮادی، ﺣﺴﻦ ﻧﺮاﻗﯽ، ﻋﺒﺎس ﻣﯿﻼﻧﯽ، اﺑـﺮاﻫیم گلستان، ﺣﻤﯿﺪ ﺷﻮﮐﺖ، ﻟطـﻒالله آﺟـﻮداﻧﯽ، ﻣﺎﺷـﺎالله آﺟـﻮداﻧﯽ، اﯾـﺮج اﻓـﺸﺎر، رﺿﺎقاﺳﻤﯽ و هوشنگ ماهرویان به عنوان نویسندگان و محققان مرتبط با اختران نام برده شده است.

 

در آخر اینکه اﻧﺘﺸﺎرات «كویر» ﺑﻪ مدیریت ﻣﺤﻤﺪﺟﻮاد ﻣﻈﻔﺮ آخرین ناشر مورد نظر در این جزوه است که در حوزه مذهبی سعی دارد نگاهی متفاوت به دین و مذهب داشته باشد! ﺣﺴﯿﻦ ﺑﺸﯿﺮﯾﻪ، ﻋﻠﯽ‌اﺻﻐﺮ ﺣﻘﺪار، ﺣﺴﯿﻦ قاضیان، ﺣﺴﯿﻦ ﻣﺪرﺳﯽ ﻃﺒﺎﻃﺒﺎیی و... نیز در این جزوه به عنوان نویسندگان و محققانی معرفی شده‌اند که با انتشارات کویر در تماس هستند.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

جمعه 24/10/1389 - 1:38 - 0 تشکر 273796

واکنش فاطمه رهبر به حلقه‌مخملی موجود در میان ناشران
فاطمه رهبر در خصوص شناسایی حلقه مخملی موجود در میان ناشران و برخورد با آنان گفت: مطمئن باشید در این قضیه که مهمترین حوزه در جنگ نرم محسوب می‌شود با قاطعیت رفتار می‌کنیم و با اینگونه ناشران برخورد محکم خواهیم داشت.

شبکه ایران نوشت: پس از اتفاقات انتخابات 88 که در نهایت به روشن شدن ماهیت فتنه انجامید، افرادی که منافع خود را با آموزه‌های دینی ناسازگار می‌دیدند تلاش کردند که در قالب جنگ نرم اهداف خود را پیگیری کنند.

چنانکه عرصه‌های فرهنگی بهترین مجال و عرصه را در اختیار این جریان قرار داد تا همچنان به اهداف خود پایبند باشند یا در ظاهری آراسته به این سمت حرکت کنند. عرصه کتاب و کتابخوانی به مراتب مورد توجه این طیف بوده و دیده شده برخی ناشران با گردآوری نویسندگانی خاص و مسئله‌دار که بعضا تئوریسین جریان فتنه نیز محسوب می‌شوند اقدام به چاپ آثار آنان کرده و اندیشه‌های الحادی و شبهه‌انگیز آنان را به خورد جامعه فکری کشور می‌دهند.

این ناشران که البته در نشر رمان با قوت بیشتری به جریان فتنه کمک می‌کنند، سالیانی است کتب داستان و رمان مروج فلسفه غرب برگرفته از سکولاریسم، اگزیستانسیالیسم، لیبرالیسم و غیره را با زبانی ساده و داستان‌گونه به مشتاقان ارائه می‌دهند که در امتداد غرب‌زدگی و دین گریزی جریان معلوم‌الحال است.

در همین رابطه فاطمه رهبر؛ عضو کمیسون فرهنگی مجلس در گفتگو با شبکه ایران، عنوان کرد: اگر اسامی ناشرانی اینگونه به طور مشخص به دست آید، مطمئن باشید که برای صحت این قضیه اقدام خواهد شد و در کمیسون مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی در خصوص شناسایی حلقه مخملی موجود در میان ناشران و برخورد با آنان گفت: مطمئن باشید در این قضیه که مهمترین حوزه در جنگ نرم محسوب می‌شود با قاطعیت رفتار می‌کنیم و با اینگونه ناشران برخورد محکم خواهیم داشت.

رهبر همچنین افزود: این وظیفه مسئولین فرهنگی است که براین جریان نظارت کنند. همچنین افراد مرتبط با چاپ و نشر کتاب در وزارت ارشاد باید کنکاش بیشتری در این حوزه داشته باشند تا چرایی این مسئله ثابت شود.

به گفته این عضو کمیسون فرهنگی مجلس، همیشه افرادی سعی کرده‌اند که در ظاهری آراسته ماهیت و جریانی غیر از اهداف نظام اسلامی را دنبال کنند؛ بنابراین آگاهی دادن به مردم نیاز است و حتی باید در سنین تحصیلی افراد این اطلاع‌رسانی صورت گیرد.

او همچینین با اشاره به تلاش برخی ناشران در تولید و توزیع کتاب برای روشن شدن ماهیت فتنه سال گذشته، تأکید کرد: پس از اتفاقات اخیر تلاش برخی قابل تحسین است اما باید توجه کرد که این ابتدای راه است و همچنان نیاز داریم که حداقل در حوزه کتاب، آثار بیشتری به نگارش و چاپ درآید.

رهبر همچنین با اشاره به برخی کتاب‌های مورد تدریس در سطح دانشگاه‌ها، عنوان کرد: دیده می‌شود که کتاب‌هایی از برخی نویسندگان فعال در حوزه جنگ نرم از سوی برخی ناشران منتشر و حتی در سطح دانشگاه‌ها تدریس می‌شود که در این رابطه باید کار کرد و وزارت علوم نیز باید این قضیه را دنبال کند.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی