بهداشت و سلامت (بازدید: 456)
پنج شنبه 23/10/1389 - 13:48 -0 تشکر 273647
كدام خال را باید جدی گرفت؟

خال ها 2 نوع اند؛ مادرزادی و اكتسابی. از سن 4 سالگی به بعد ممکن است همه انسان ها خال های اكتسابی را کسب كنند اما خال مادرزادی 3 نوع است؛

خال های مادرزادی چون ممكن است تغییرات بدخیمی بیشتر از خال های اكتسابی داشته باشند، نیاز به توجه بیشتری دارند. خال های مادرزادی كوچك و متوسط را تا سن بلوغ زیر نظر می گیرند و سایز و اندازه آنها را مرتبا یادداشت می كنند.

اگر تغییری در وسعت یا رنگ آنها به وجود آمد، باید به پزشك مراجعه كرد و خال را برداشت ولی اگر خال متوسط یا كوچك تغییری نكرد بعد از سن بلوغ می توان در صورت تمایل آنها را برداشت. برای خال های بسیار بزرگ باید از ابتدای تولد به پزشك متخصص پوست مراجعه و برای درمان آنها اقدام كرد. خال های اكتسابی از 4 سالگی به وجود می آیند و تعداد آنها نیز ژنتیكی است و این عقیده كه یك خال زادوولد می كند، اشتباه است. خال های اكتسابی به 3 صورت خود را نشان می دهند، فرم مسطح، فرم كمی برجسته و فرم كاملا برجسته. خال های برجسته معمولا تغییرات بدخیمی ندارند. خال های مسطح برخلاف تصور عامه مردم مهم ترند.

اگر خال مسطح قرینه نباشد و بیشتر از یك رنگ در آن دیده شود ترجیحا باید آن را برداشت زیرا احتمال تغییرات ناخوشایند در آن در مقایسه با خالی كه رشد منظم حالت قرینه و یكرنگ دارد بیشتر است. اگر والدین یك كودك دیدند كه خال فرزندشان حالت نامنظم و بیش از یك رنگ دارد، باید به پزشك مراجعه كنند تا پزشك آن را زیر نظر بگیرد.

اگر تشخیص داده شد كه ضرورتی برای برداشتن خال وجود دارد، می توان آن را در هر سنی برداشت. البته هیچ دلیلی هم برای عجله وجود ندارد. علایم ذكرشده تنها نشان می دهند كه در این خال استعداد تغییرات ناخوشایند بیشتر است ولی نمی توان گفت مشكلی ایجاد می كند یا نه. تصمیم گیری نهایی با پزشك است.

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی