انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 30300)
سه شنبه 9/11/1386 - 16:24 -0 تشکر 27346
دخترها و پسرها چگونه با هم رفتار كنند

هر كس آشنایت بود شدم من همنشینش

اما به وی دیده افكندی و مرا نادیده گرفتی

سلام

خیلی از دوستان طی تاپیكهایی چگونگی روابط دختر و پسر را مطرح كردند و من این گزارش را طی چند قسمت برای دوستان می‌گذارم تا همه استفاده كنیم.فقط این مطلب شاید كاملا صحیح و بدون ایرادنباشه اما شنیدنش میتونه بعضی از سوالهای ما جوانان را پاسخ بده پس حتما بخونید.

 

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 9/11/1386 - 16:32 - 0 تشکر 27349

دخترها و پسرها چگونه باید با هم رفتار كنند؟

اول روشن كردن موضوع بحث:

شوخی و خنده و گاهی درد دل و گفت‌وگوی دختر و پسری كه به نظر نمی‌آید به قول قدیمی‌ها به‌چشم خواهر وبرادری به هم نگاه می‌كنند، یا قدم زدن دوستانه آنان همراه با پیوستگی دستهایشان، این روزها در شهرها دیده می‌شود. تكرار این نمایش هر روزه، هنوز مانع از آن نشده كه مردم حتی در بالاترین سطح از گرایش‌های غربی، فرزندان خود را از این نوع روابط منع نكنند. به نظر می‌رسد نوعی بلاتكلیفی مردم در برخورد با این مساله اجتماعی و تضادها در برخورد با آن، نشانگر این است كه ایران نه كشوری كاملا سنتی و بسته است كه ارتباط دختر و پسران را نیازمند اشد مجازات بداند و نه مانند كشورهای غربی این موضوع را روزمره و پیش پا افتاده می‌داند. واقعیت این است با گسترش فرهنگ شهرنشینی و بروز تضادهای فرهنگی، جامعه ایران برخی از نمادهای مدرنیزم از جمله ارتباط قبل از ازدواج بین دختران و پسران كه مورد بحث بسیاری از محافل جامعه‌شناسانه و روانشناسانه در كشور قرار گرفت را پذیرفته‌است. باتوجه به‌اینكه این نوع ارتباط به سبكی كه در فرهنگ كشورهای غربی تعریف شده از پایه و اساس با فرهنگ ایرانی اسلامی به شدت در تضاد است، آسیب‌های اجتماعی فراوانی مانند دختران فراری، اعتیاد و... را در سال‌های اخیر به دنبال داشته است. واقعیت این است كه دختر و پسر ایرانی، بی‌پروا و بدون توجه به هنجارهای اجتماعی درجامعه كنونی ایران به دلایل مختلف، ارتباطی پنهانی‌وعاطفی برقرار می كنند و این در حالی است كه باور به سنت‌ها و هنجارها در ناخودآگاه آنان موجود است. دختر به شدت از اینكه والدین وی پی به ارتباط پنهانی وی ببرند بیمناك است، اما از آنجا كه‌می‌پندارد، پسر مورد علاقه‌اش، وی را به عقد خود درخواهد آورد، به ارتباط خود ادامه می‌دهد.

(قابل توجه دختر خانومهای عزیز:) این درحالی است كه‌بسیاری از پسرانی كه با دختران ارتباط برقرار می‌كنند فقط به عنوان سرگرمی و نوعی تفریح به این ارتباط نگاه می‌كنند. این پسر در خانواده‌ای پرورش یافته كه همواره در گوشش زمزمه كرده‌اند دخترانی كه به راحتی با پسران ارتباط برقرار می‌كنند، نمی‌توانند زن مناسبی برای زندگی باشند و با این دیدگاه به ارتباط خود ادامه می‌دهد. دیدگاه سنتی این افراد زمانی آشكار می‌شود كه به راحتی با جنس مخالف ارتباط برقرار می‌كنند و به‌شدت مراقب رفتارها و ارتباطات بستگان مونث خود هستند تا مبادا آنان رفتارهایی از این دست داشته باشند. البته این مقدمه تاییدی برازدواج‌های سنتی‌گذشته كه پدرومادر می‌پسندیدند و دختر و پسر بدون اینكه همدیگر را ببینند به عقد یكدیگر درمی‌آمدند نیست، چه اینكه سال‌هاست پسران و دختران زیادی با شناخت كافی از یكدیگر ، زندگی مشترك را آغاز می‌كنند و به طور نسبی از زندگی‌شان راضی هستند

.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 9/11/1386 - 16:35 - 0 تشکر 27352

پس چه باید كرد؟؟؟

اگه خواستید ادامه مطلبو بذارم باید بگید.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 9/11/1386 - 16:42 - 0 تشکر 27355

سلام مجدد

راستی یه چیزی رو فراموش كردم...تبلیغات برای انجمن قرآن و عترت

از همه دوستانی كه اومدند و این مطلب رو خوندند دعوت می‌كنم در برنامه های قرآن و عترت نیز شركت كنند ...خیلی خوشحال میشیم:

http://tebyan.net/index.aspx?pid=17258&forumID=455

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

چهارشنبه 10/11/1386 - 8:35 - 0 تشکر 27424

به نام خدا

سلام

آ قای مکلرن گرامی دستتون درد نکنه اگه لطف کنید ادامش را بنویسید ممنون می شم .

شنبه 20/11/1386 - 2:6 - 0 تشکر 29131

بحث جالبیه! البته اگه به نتیجه برسه! اما بهتره که بزرگترها هم در این بحث شرکت کنند. راستی گفتی سرگرمی؟ من این حرفو تا حدودی قبول دارم اما بهتره لغت برطرف کردن تنهایی و دریافت محبت رو به کار ببرید. اینجوری جامعیت بحث بیشترم میشه. البته این درحد یه نظره. ضمناً در جامعه امروز ما که اینقدر ازدواج را برای جوانان سخت می کنند این عکس العمل دور از ذهن نیست. وقتی پسری می خواهد ازدواج کند با مسائلی مانند خدمت آن هم به مدت 2 سال مواجه می شود که تقریباً او را از جامعه جدا و محدود می کند. بعد وارد بازار کار میشه و بیکاری جور دیگری اذیتش میکنه. بعد که می خواد خواستگاری کنه با هزار رسم و رسوم نادرست مواجه میشه که یکیش مهریه های نجومیه که شرط میشه و الی آخر از این دست برنامه ها که در مسائل دینی هم جای پای مشخصی ندارد.دختر هم همینطور مواجه میشه با این بحث که پدر مجبوره جهیزیه سنگینی براش فراهم کنه و ... دیگه چه انتظاری میشه داشت. مگه ما نمی گیم هر عملی، عکس العملی داره؟ چطور ما یه دستور دینی رو اینقدر سخت می کنیم و به درد جوان نمی رسیم و بعد که فشارهای زندگی دیگه نگذاشت فرد تحمل کنه و به فکر رفع این محدودیت افتاد می گیم بده. البته در بد بودن بعضی از این روابط و غیر قابل تعریف بودنش تو فرهنگ و تمدن ما حرفی نیست اما اگه انصاف داشته باشیم می فهمیم که این موضوع نتیجه کج رفتن خود ماست که به این مسائل مجبوریم تن بدیم. ازدواج را به هر نوعی که هست چه دائم و چه موقت آسان بگیریم و بعد دنبال نتایج خارق العاده بگردیم.مهریه و جهیزیه و خانه و ماشین آنچنانی کسی را خوشبخت نمی کنه حتی ممکنه بدبخت هم بکنه. به پسران یاد بدیم چشماشونو خوب باز کنند و به دختران یاد بدیم تو تصمیم گرفتنشون منطقی باشند و در کنارش ازدواج را آسان کنیم، مطمئناً ضرر نمی کنیم. اما امروز 3000 سکه طلا، به عدد سال تولد دختر مثلاً 1360 تا سکه طلا، فلان مقدار زمین، فلان مقدار خانه، به جای به کار انداختن فکر مهریه دختران معصومی می خواهیم بکنیم که ضامن ازدواجشون باشه بعدم انتظار سلامت از جوانان داریم. خداییش این با کدام منطق استواره ؟ کی دین ما چنین ازدواجی رو توصیه کرده ؟ البته اینم مثل بحث شما که قسمت بندیش کردین فقط یه گوشه بحثه!

شنبه 20/11/1386 - 14:34 - 0 تشکر 29188

سلام

بحث خوبی رو مطرح كردید.

موضوع مطرح شده یكی از بحث های مهم جامعه ی الان به حساب میاد و اگر این موضوع به درستی بین جوانان جا نیافته

علاوه بر این كه ضررش به خودشون می رسه بلكه به درستی هم به نسل های آینده منتقل نمیشه و بعد ها هم باید كاسه ی

چه كنم چه كنم دستمون بگیریم.

تاالان كه خوب پیش رفتید.ادامه اش بدید تا ببینیم به كجا می رسه.

آ قای مکلرن گرامی دستتون درد نکنه اگه لطف کنید ادامش را بنویسید ممنون می شم

جناب میكرو این بحث رو مطرح كردند نه جناب مكلارن(اشتباه چشمی بوده) گلریز9 عزیز فكر می كنم یه اشتباه كوچولو رخ داده.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

دوشنبه 22/11/1386 - 18:24 - 0 تشکر 29575

از ما گناه سر زد و تو شاهدش شدی

دیدی دلم به راه دگر شد نیامدی

...
سلام علیكم
چه عجب ...دو سه نفر حاضر شدند حرف بزنند...آخه میدونید چیه؟؟اینجا تا آنجا كه من اطلاع دارم 99 درصد مجرد هستیم و هممون جوون ... اما با این استقبال كه از شما دوستان دیدم به اطلاعاتم شك كردم... ولی یه طور دیگه هم میشه فكر كردیعنی ماشالله هزار ماشالله بزنم به تخته اینجا همه دوستان واردند كه چه جور با جنس مخالفشون رفتار كنند و نیازی به مطرح شدن اینجور بحثها ندارند فقط اگه اینطوریه پس یكمی برامون در مورد این ارتباط حرف بزنید تا ما هم از تجربتون استفاده كنیم.
اما ادامه مطلبو نمی ذارم( با عرض شرمندگی گلهایی كه حداقل جواب سلامم رو دادند )چون :
با یكی دو گل بهار نمیاد ...حداقل نیازمند 5 تا گل هستیم.

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 23/11/1386 - 9:41 - 0 تشکر 29623

به نام خدا

سلام

آقای میکرو فکر می کنم اگه دوستان نظری نمی دهند ولی حتما پی گیر مطالب هستند پس لطف کنید ادامش را بگذارید .

سه شنبه 23/11/1386 - 15:42 - 0 تشکر 29687

سلام همگی

نمیدونم از چه جهت بگم واسم جالب بود ولی بود دیگه ! شاید به این خاطره که کمتر کسی پیدا میشه که با این برنامه ها سر و کله نزده باشه یا اطراف خودش ندیده باشه .
دقیقا این حرف درسته که پسرا اگه نگیم همشون ولی قریب به اتفاق پسرایی که این جور روابط رو دارند تنها برای مدت کوتاهیه که مد نظرشون هست . میشه اسم این رابطه رو سوء استفاده از وجود اون دختر گذاشت .

به نظر من بیشترین ضرر هم متوجه دختری میشه که رابطه ای در خفا با پسری داره که فکر میکنه میتونه بهش امیدوار باشه . ذات پسرها معمولا این طوره که اگه فکر کنه کسی رو از دست بده ، میتونه به دیگری رجوع کنه برای همین ساده تر و راحت تر به خودش اجازه میده با دختری رابطه داشته باشه . با خودش میگه اگه فلانی نشد یکی دیگه !!

شروع این که دخترا و پسرا چه دیگاهی نسبت به هم دارند و چگونه باید رابطه ای با هم داشته باشند بر میگرده به اون خانواده ای که درش بزرگ شدند و رشد کردند . اگه پدر و مادر ها از همون اول نوزادی بچه هاشون طوری رفتار کنند که این بچه با عقل و درک و فهم بزرگ بشه خیلی راحت در سالهای بعد با این برنامه ها کنار میاد . وقتی هم این جور اتفاقات براش رخ بده سریع تر میتونه راه و روش اصلی خودش رو پیدا کنه

شاید ماها نتونیم تنها یک روش خاص رو بگیم که اگه این طور بشه خوبه و اگه نشه بده . بستگی داره به طرفین که در چه حد عقل و شعور دارند . هر چه بیشتر بچه باشند ( از نظر فکری ) بیشتر اسیب میبنند .
شاید یه نفری (دختر و پسر ) در حدی از فکر و عقل باشه که بتونه راحت و بدون هیچ مشکلی با جنس مخالفش رابطه عادی داشته باشه ولی دیگری جوری باشه که حتی در یک سلام و علیک هم نمیشه بهش امیدوار بود که از کوره در نره.

اما همیشه و در همه حال چیزی که مسلم و قطعی میتونه جلوگیری کنه از اسیب زدنها رعایت قوانین و مقرراتیست که اسلام برامون مشخص کرده . وقتی در خانواده ای بزرگ شده باشی که از کوچکی یادت دادند هوای نفس رو باهاش مبارزه کن .... با علایقی که تو دلت هست بجنگ .... جلوی خواسته های دلت رو بگیر که اگه رها بشه کنترلش سخت میشه .... نباید هر چیزی که لذت بخش بود رو دنبالش رفت و .... این شخص دیگه با خونش آغشته میشه این قوانین .

از طرفی هر کسی هم بیشتر از دیگران خودش رو میشناسه ... اگه بر فرض من به خودم شک دارم که دچار اسیب میشم با نمیشم ...معلومه احتیاط اینه که اصلا طرف این جور برنامه ها نرم . اگه من دوست ندارم خواهر خودم دچار این اتفاقات بشه خب برای دیگر دخترها هم چنین چیزی رو نخوام و بیخود و بی جهت وعده وعید به کسی ندم !

نمیخواستم حرفام طولانی شه ... مرسی بابت این تاپیکتون ... ادامه میدیم مطالبتون رو

یا ع ل ی

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
سه شنبه 23/11/1386 - 22:44 - 0 تشکر 29732

علیکم السلام همگی
وسلام خدمت همه دوستان
این بحث اگر ادامه پیدا کنه می تونه بهترین تاپیک انجمن بشه . من این تاپیک رو دنبال می کنم .
با تشکر
منتظرم
به امید ظهور

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی