انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 603)
چهارشنبه 22/10/1389 - 15:27 -0 تشکر 273421
چگونه احساساتم را به زبان بیاورم

نگاهی به نقش غیرقابل انکار سخنوری در ارتباطات بین فردی

«نمی توانم حرفم را بزنم؛ نمی توانم احساساتم را به زبان بیاورم. تا وقتی ساکتم، اوضاع خوب است اما وقتی حرف می زنم همه چیز خراب می شود!» به نظر شما گوینده این جمله ها، زندگی خوبی دارد؟ حتما می گویید نه؛ چون صحبت کردن اصلی اساسی برای برقراری ارتباط است و ما انسان ها به ارتباط برقرار کردن با همدیگر نیازمندیم...

● پس چه باید کرد؟

صحبت کردن، هدیه ای است به انسان ها. ما تنها موجودات زنده ای در جهان هستیم که در سطوح بالایی می توانیم با هم ارتباط برقرار کنیم؛ از طریق همین صحبت های معمولی(نه لزوما سخنرانی) و ارتباط برقرار کردن از طریق علایم و نوشته ها و...

صحبت کردن، راهی است که ما از آن طریق، عقایدمان را در معرض نمایش می گذاریم، از خودمان دفاع و در اجتماع شرکت می کنیم. با صحبت کردن، اخلاق و اصول اخلاقی را گسترش و به دیگران قوانین عادلانه را آموزش می دهیم. بقیه زندگی ما معمولی است و مانند یک ماشین بی صدا می ماند که برای ما کار می کند و صدایی از آن بلند نمی شود.

  توانایی صحبت کردن و ابراز عقاید، یک توانایی ذاتی نیست ، بلکه مهارتی اکتسابی است که می تواند یاد گرفته شود، پیشرفت کند و تکمیل شود.

برای شروع یادگیری این مهارت مهم می توانید با این تمرین ها شروع کنید:

۱) آراسته باشید: لباسی مناسب بپوشید و ظاهری آراسته داشته باشید تا بتوانید با اعتماد به نفس بیشتری عمل کنید.

۲) مطلع باشید: اطلاعات تان را به روز کنید و از اتفاقات روز باخبر و همیشه فهرستی از حرف های شنیدنی داشته باشید.اینها ابزارهایی هستند که شما را آماده برای صحبت نگه می دارند.

۳) در مرکز توجه باشید: اگر بخواهید با دیگران ارتباطی قوی برقرار کنید، باید این توانایی را درخود گسترش دهید تا بتوانید برای حرف هایتان شنونده های پروپاقرص دست وپا کنید.

۴) احترام دیگران را نگه دارید: به احساسات، نظرات و عقاید دیگران احترام بگذارید. هر کسی حق دارد عقاید خودش را داشته باشد. ما باید این توانایی را داشته باشیم که عقاید مخالف مان را هم بشنویم. به هر کسی اجازه دهید که شنیده شود و صادقانه به دیگران گوش کنید. این چیزی است که به دیگران احساس مهم بودن می دهد.

۵) ارتباط چشمی برقرار کنید: با این کار می توانیم به دیگران نشان دهیم که دوستشان داریم و می خواهیم با آنها صحبت کنیم.

۶) شنونده خوبی باشید: خوب گوش کردن خیلی مهم است. صحبت کردن آسان است ولی شانس برقراری ارتباط را از ما می گیرد. شنونده فعال بودن امر بسیار مهمی است. شما نباید صحبت های دیگران را قطع کنید و باید نوبت خود را در گوش کردن رعایت کنید.

۷) ارتباط ایجاد کنید: این البته کار آسانی نیست ولی صداقت، کلیدی است که قفل برقراری ارتباط را باز می کند. هم زمان سازی گفتار با رفتار، تغییر حالت های صورت، زبان بدن، ژست و تغییر تن صدا، راه هایی هستند که از طریق آنها می توان با دیگران ارتباط برقرار کرد.

۸) مثبت اندیش باشید: مطمئن شوید که کلمات، تن صدا و ژست تان یک چیز واحد را نشان می دهند. دنبال چیزی برای مشارکت دادن دیگران در بحث بگردید و اگر چیزی پیدا نکردید، خودتان را با جمع وفق بدهید.

۹) سوالی باز مطرح کنید: این مساله کمک می کند گفت وگویی راحت تر داشته باشید.یافتن راهی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران و به کار بردن این استراتژی ها باعث می شود در صحبت کردن با دیگران موفق باشید. صحبت کردن، توانایی توضیح دادن و مبادله نظرات و عقاید با این و آن است. با این کار می توانید ارتباطات و اطلاعات تان را گسترش دهید و آنها را به دیگران انتقال دهید.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

پنج شنبه 23/10/1389 - 9:37 - 0 تشکر 273612

بد نبود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی