بهداشت و سلامت (بازدید: 754)
چهارشنبه 22/10/1389 - 13:23 -0 تشکر 273370
آلوده‌ترین میوه‌ها و سبزی‌ها

میوه‌ها و سبزی‌های تازه پای ثابت رژیم غذایی سالم هستند اما آیا به موضوع باقی‌ماندن سموم و آفت‌کش‌ها روی این محصولات توجه کرده‌اید؟ سموم و آفت‌کش‌هایی که در مزرعه برای از بین بردن آفت‌ها، حشرات، کرم‌ها و قارچ‌ها استفاده می‌شود با شستن میوه‌ها و سبزی‌ها زیر شیر آشپزخانه از بین نمی‌رود...

این سموم با مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها وارد بدن ما می‌شود و در طولانی‌مدت می‌تواند مشکلاتی برایمان ایجاد کند و سلامت ما را به خطر بیندازد.

با محدود کردن استفاده از محصولات آلوده به سموم می‌توان تماس با آفت‌کش‌ها را تا 80 درصد کاهش داد. بهترین راه کاهش مصرف آفت‌کش‌ها استفاده از محصولات ارگانیک است. محصولات ارگانیک که با برچسب خاصی در بازار قابل شناسایی هستند، قیمت بالاتری دارند اما به دلیل اینکه در کاشت و تهیه آنها از سموم و آفت‌کش استفاده نمی‌شود سالم و ایمن هستند و طرفداران زیادی دارند. کاشت و پرورش سبزی‌ها و میوه‌های ارگانیک بدون استفاده از سم و آفت‌کش و به روش سالم و طبیعی کار آسانی نیست و در همه مراحل نیاز به دقت و نظارت کامل دارد. بررسی‌ها نشان داده است حتی میوه‌ها و سبزی‌هایی که در باغچه‌های خانگی کاشته می‌شوند حاوی باقیمانده سموم هستند.

جدیدترین فهرست میوه‌ها و سبزی‌های آلوده را در ادامه بخوانید.
1.کرفس: کرفس پوست محافظ ندارد و آفت‌کش‌ها در آن باقی می‌مانند. نتایج آزمایش‌ها نشان داده است که 64 نوع مختلف آفت‌کش در این سبزی وجود دارد. بهتر است از کرفس‌هایی که به روش ارگانیک تهیه شده است، استفاده کنید. در صورت دسترسی نداشتن به انواع ارگانیک، كلم بروکلی، پیازچه و پیاز جایگزین‌های مناسبی هستند.


2.هلو: این میوه هم پوست نازکی دارد و بنابراین آفت‌کش‌های زیادی در آن باقی می‌ماند. محققان در بررسی‌های خود 62 نوع مختلف آفت‌کش را در این میوه شناسایی کرده‌اند. بهتر است سراغ هلوهای ارگانیک بروید و در صورت دسترسی نداشتن به محصولات ارگانیک از هندوانه، نارنگی، پرتقال و گریپ فروت استفاده کنید.


3.توت‌فرنگی: توت‌فرنگی هم در فهرست میوه‌های آلوده قرار دارد. احتمال آلودگی توت‌فرنگی به سموم و آفت‌كش‌ها وقتی فصل‌ آن نیست بیشتر است. طبق نتایج بررسی‌‌ها 59 نوع آفت‌کش روی توت‌فرنگی مشاهده و شناسایی شده است. اگر به نوع ارگانیک این میوه دسترسی ندارید، کیوی و آناناس جایگزین‌های بهتری هستند.


4.سیب: سیب هم مانند هلو برای از بین بردن حشرات، آفت‌ها و قارچ‌ها سم پاشی می‌شود. بررسی‌ها نشان داده است 42 نوع مختلف آفت‌کش روی سیب باقی می‌ماند که با شستن و پوست کندن به طور کامل از بین نمی‌روند. بنابراین بهتر است نوع ارگانیک آن را تهیه کنید. در ضمن پوست کندن میوه و سبزی ارزش غذایی آن را کم می‌کند. اگر به نوع ارگانیک این میوه دسترسی ندارید، هندوانه، موز و نارنگی جایگزین‌های ایمنی هستند.


5.زغال اخته: این میوه در سال 2010 به فهرست آلوده‌ترین میوه‌ها و سبزی‌ها اضافه شده است و محققان در بررسی‌های خود 52 نوع آفت‌کش روی آن شناسایی کرده‌اند.


6.شلیل: این میوه با 33 نوع مختلف آفت‌کش در گروه میوه‌های آلوده قرار می‌گیرد. برای تهیه این میوه هم بهتر است سراغ انواع ارگانیک بروید و اگر به محصولات ارگانیک دسترسی ندارید هندوانه و انبه جایگزین‌های مناسبی هستند.


7.فلفل دلمه‌ای: پوست نازک فلفل‌ها مانع مناسبی در برابر آفت‌کش‌ها نیست ضمن اینکه به آنها مقدار زیادی حشره‌کش زده می‌شود. بنابراین طبیعی است که مقدار زیادی آفت‌کش روی آنها باقی بماند. محققان 49 نوع آفت‌کش در این محصول شناسایی کرده‌اند. نخود فرنگی، بروکلی و گل کلم جایگزین‌های مناسبی هستند.


8.اسفناج: این سبزی هم برای اولین بار در سال 2010 به فهرست آلوده‌ترین میوه‌ها و سبزی‌ها اضافه شده است که با 48 نوع مختلف آفت‌کش روی آن آلوده‌ترین سبزی برگ سبز به شمار می‌آید.


9.کلم: با وجود اینکه کلم برگ سبزی مقاومی‌در برابر آفت‌ها و بیماری‌ها به حساب می‌آید اما در بررسی‌ها تعداد زیادی آفت‌کش در آن مشاهده شده است. اگر به نوع ارگانیک این سبزی دسترسی ندارید از گل کلم و بروکلی استفاده کنید.


10.گیلاس: حتی انواع محلی گیلاس هم ایمن نیستند. نتایج تحقیقات جدید نشان داده است مقدار زیادی آفت‌کش در این میوه وجود دارد. طبق نتایج آزمایش‌های انجام شده 42 نوع آفت‌کش در این میوه مشاهده شده است. در صورت دسترسی نداشتن به گیلاس‌ ارگانیک تمشک جایگزین مناسبی است.


11.سیب‌زمینی: شاید باور نکنید اما این سبزی محبوب هم با 37 نوع مختلف آفت‌کش در فهرست آلوده‌ها قرار دارد. توصیه می‌شود در صورت دسترسی نداشتن به نوع ارگانیک آن، از بادمجان و گل کلم استفاده کنید.


12.انگور: تاکستان‌ها در طول زمان رشد انگور چند نوبت سم‌پاشی می‌شوند و به خاطر پوست نازک این میوه سموم باقیمانده روی آن با شستن و پوست کندن از بین نمی‌رود. محققان 34 نوع مختلف آفت‌کش در این میوه شناسایی کرده‌اند. در صورت دسترسی نداشتن به انگور ارگانیک، کیوی و تمشک جایگزین‌های مناسبی هستند.


نکته: اگر نگران هستید که فهرست این میوه‌ها و سبزی‌ها هنگام خرید یادتان برود پیشنهاد می‌کنیم این قانون کلی را به یاد داشته باشید که هرچه پوست میوه و سبزی نازک‌تر باشد احتمال وجود سم در آن بیشتر است. به عنوان نمونه سیب و موز را مقایسه کنید. 42 نوع مختلف آفت‌کش روی سیب وجود دارد که با شستن و پوست کندن به طور کامل از بین نمی‌روند اما با پوست کندن موز آفت‌کش‌ها به احتمال زیاد از بین می‌روند.

 

 

چهارشنبه 22/10/1389 - 15:36 - 0 تشکر 273425

ممنون عزیز

استفاده کردم

خدا هست، غصه چرا؟
چهارشنبه 22/10/1389 - 17:4 - 0 تشکر 273459

سلام . ممنوم نکات خوبی بود .
یکی از کشاورزان به من گفت میوه هایی رو خریداری کنید که یک یکمیش خراب باشه البته اون منظورش خربزه بود . میگف چون این میوه ها سم کمتری خورده و بهتره و از اینگونه میوه ها خرید کنید .
حالا نمی دونم تا چه اندازه گفته ایشون درست باشه

 

thank you for attention

پنج شنبه 23/10/1389 - 10:30 - 0 تشکر 273617

یه دفعه بگیید میوه نخورید.این حرف ها چیه اگر این طوریه شما اصلا نباید چیزی بخورید.

پنج شنبه 23/10/1389 - 10:50 - 0 تشکر 273621

سلام
ممنون. خیلی برام جالب بود.

هر که از او گشت همه چيز از او گشت

و

هر که از او گشت همه چيز از او گشت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی