• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 1072)
دوشنبه 20/10/1389 - 12:47 -0 تشکر 272404
چگونه با علل ناپایداری ازدواج مبارزه کنیم؟

علل ناپایداری ازدواج چیست؟

به طورمعمول مشخص کردن انتظارها در روابط، باعث معین شدن وظایف و حدود روابط افراد می شود. در خانواده هایی که انتظارهای متقابل زن و شوهر مشخص نشده است، روابط آسیب پذیراست و زوجین دقیقاً نمی دانند نسبت به یکدیگر چه و ظایفی به عهده دارند

 

 


از جمله عواملی که سلامت زندگی های نوپا را تهدید می کنند عبارت اند از:

 

 

طلاق، جدایی

1)عدم شناخت و آگاهی به اصول زندگی مشترک

 

«توانایی» در« دانایی » است . برای ازدواج و زندگی مشترک موفق، کسب دانایی هایی لازم است و مانند هر امر دیگری باید مهارت های مربوط به آن را کسب کرد و در فرآیند زندگی مشترک به کار برد . در برخی از خانواده ها به علت عدم شناخت زن و شوهر نسبت به یکدیگر، عدم آگاهی نسبت به اهداف و انگیزه های ازدواج، بی انصافی ها، پیش داوری ها، فریبکاری ها، عدم احساس مسئولیت و بی توجهی به اصول اخلاقی، بنیاد خانواده متزلزل می شود. مهمترین عاملی که موجب آسیب پذیری خانواده می شود، عدم شناخت و انحراف از هدف های ازدواج است. زن و شوهری که هدف های ازدواج و تشکیل خانواده را نشناخته اند و یا فراموش کرده اند، در کدام مسیر حرکت می کنند؟ کدام روش و وسیله را برای نیل به کدام هدف انتخاب می کنند؟ هنگامی که راجع به خانواده صحبت می شود، معمولا زن ها و شوهرها به گونه ای برخورد می کنند که گویا همه چیز را درباره خانواده می دانند. هرکس به خود اجازه می دهد راجع به خانواده اظهار نظر کند و چون هرکس در خانواده رشد کرده، تصور می کند دانش و آگاهی لازم را دارد. در حالی که این طور نیست و برای انجام هر کاری و ایفای هر نقشی به آموزش، کارآموزی و مهارت آموزی نیاز است. برای ایفای نقش یک همسر موفق و توانا باید مهارت ها و آگاهی های لازم را کسب کرد. از این رو توصیه می شود با شرکت در جلسه های آموزشی و مطالعه کتاب های مربوط به تعلیم و تربیت، روان شناسی و جامعه شناسی خانواده، آیین همسرداری و نظایر آن، به دانش و مهارت خود بیفزایید و از این طریق تعادل و سلامت خانواده را حفظ کنید.

 

 

 

2)سست شدن باورهای مذهبی

شاید مهمترین عاملی که بنیاد خانواده را تهدید می کند، سست شدن باورهای مذهبی و اصول اخلاقی و فقدان معنویت باشد. هرگاه زن و شوهر در روابط خود، خدا را فراموش کنند و در حضور و غیاب یکدیگر به گونه ای برخورد کنند که خدا غایب است، با دست خود کانون خانواده را به سوی تزلزل و نابودی سوق داده اند.

یکی از رسم های پسندیده هنگام عقد ازدواج، گذاشتن قرآن بر سر سفره عقد است. به نظر می رسد این رسم به معنی آن است که زن و شوهر به قرآن اعتقاد دارند و آنچه را که قرآن گفته عمل می کنند و قرآن را در زندگی و پیوند مشترک خود حاکم و داور قرار می دهند و خداوند را حاضر و ناظر به اعمال، رفتار و گفتارشان می دانند. حال چنانچه این وضعیت تغییر کند و این اعتقادات و باورها سست شود و از بین برود ، سلامت و تعادل خانواده به خطر می افتد. زمانی که ارزش ها، نگرش ها و باورهای حاکم بر روابط زن و شوهر براساس لذت طلبی، مصلحت گرایی، ماده گرایی و سودطلبی استوار باشد، بی شک روابط انسانی از معنویت تهی می شوند. این نوع روابط بسیار سست و شکننده خواهند بود و به محض بروز موقعیتی خاص مانند بی پولی، تنگدستی، بیماری، کهولت و افزایش سن و نظایر آن از درون متلاشی می گردد و با هر بهانه ای از هم می گسلد.

به طورمعمول مشخص کردن انتظارها در روابط، باعث معین شدن وظایف و حدود روابط افراد می شود. در خانواده هایی که انتظارهای متقابل زن و شوهر مشخص نشده است، روابط آسیب پذیراست و زوجین دقیقاً نمی دانند نسبت به یکدیگر چه و ظایفی به عهده دارند

 

3)عدم صداقت و فریبکاری

جوهر روابط سالم میان زن و شوهر صداقت است. صداقت اعتماد را بنیاد می نهد. زن یا شوهری که با همسر خود صادق نیست و با دادن وعده و وعیدها می خواهد زندگی کند، با رفتار خود کانون گرم و صمیمی خانواده را دچار تزلزل می کند. آیا می توان گفت که زن و شوهری که از واقعیت ها دور هستند و در عالم اوهام و تخیلات زندگی می کنند، زندگی زناشویی موفقی خواهند داشت؟ گاهی اوقات پنهان کردن حقایق ( مخفی کاری ) و فریب دادن ( فریب کاری ) موجب می شود ارکان خانواده متزلزل شود و روابط زن و شوهر آسیب ببیند.

برای مثال شوهر یا زن، رفت و آمد، معاشرت ها، درآمد و هزینه خود و نظایر آن را از یکدیگر پنهان می کنند. غافل از آن که روزی این حقایق آشکار و منجر به تیرگی روابط بین آنان خواهد شد. این گونه رفتارها به صورت عوامل نهفته در زندگی مشترک باقی می مانند و چنانچه زوجین بدان توجه نکنند، زمینه های از هم گسیخته شدن بنیاد خانواده را فراهم می کنند.

 

4)ابهام و افراط در انتظارها

به طورمعمول مشخص کردن انتظارها در روابط، باعث معین شدن وظایف و حدود روابط افراد می شود. در خانواده هایی که انتظارهای متقابل زن و شوهر مشخص نشده است، روابط آسیب پذیراست و زوجین دقیقاً نمی دانند نسبت به یکدیگر چه و ظایفی به عهده دارند. برای مثال وقتی وارد خانه می شوید، انتظار دارید با شما چگونه برخورد شود؟ آیا تا به حال به همسرتان گفته اید که چه انتظارهایی از او دارید؟ آیا از همسرتان انتظار دارید به شما احترام بگذارد؟ در صورتی که پاسخ شما مثبت است، آیا شما هم وظیفه خودتان می دانید که به همسرتان احترام بگذارید؟ به همین ترتیب آیا انتظار دارید همسرتان شما را دوست داشته باشد؟ در صورتی که پاسخ شما مثبت است، آیا شما هم همسرتان را به قدر خودتان دوست دارید؟

در هر صورت تفاوت و تعارض در انتظارات موجب می شود فضایی نامساعد و کینه توزانه به وجود آید. گاهی اوقات داشتن توقعات بیش از حد از همسر، مثل این که انتظار داشته باشیم او همچون فرشته باشد ، یا معلومات بسیاری داشته باشد ، یا در نظم و ترتیب سرآمد دیگران به حساب آید، سلامت خانواده را در معرض تهدید قرار می دهد.

 

دوشنبه 20/10/1389 - 13:55 - 0 تشکر 272567

با سلام
ممنون از ایجاد این تاپیک.
البته یک توصیه ای هم به خانم ها بکنید اینکه همش شد آقایون بدبخت.D:
ممنون از اکسیر عشق.

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

دوشنبه 20/10/1389 - 14:30 - 0 تشکر 272588

سلام
آقایان توجه کنند خانمها خودشون و برا شوهراشون خفه می کنن عشق که هیچی :D
البته من جزء این خانمها نیستم چون عقیده دارم اگه توجه کنه چابلوسیه چون به من احتیاج داره براش غذا درست کنم تا شکمش سیر بشه:D

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

دوشنبه 20/10/1389 - 15:23 - 0 تشکر 272607

rezayar007 گفته است :
[quote=rezayar007;166606;272567]با سلام
ممنون از ایجاد این تاپیک.
البته یک توصیه ای هم به خانم ها بکنید اینکه همش شد آقایون بدبخت.D:
ممنون از اکسیر عشق.

سلام

خوب این نشون میده زن ها تشنه هستند...اصلن ما خودمون پر آبیم و هر كی تشنه باشه سیرابش میكنیم

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

دوشنبه 20/10/1389 - 21:36 - 0 تشکر 272856

خب از پست های افراد قبلی قشنگ معلومه اصلن متن رو نخوندن :پی

بسیاری مطالب دو طرفه بود

و یه نکته مهم:
اینکه منبع این بحث کتاب "رازهایی در باره زنان" بود البته ایشون یه کتاب هم برای "رازهایی در باره مردان" دارن.

بهر حال در هردو کتاب به اشتباهاتی که ممکنه رخ بده و بی اطلاع هستیم اشاراتی داره

یه اشاره خیلی خوب داشت... به محبت به فرزندان...
که در حقیقت اینگونه محبت را می آموزند

درکل:
افرادی که در خانواده شان نمی آموزند که چگونه محبت کنند... در زندگی هاشون هم......

انسان موجودی اجتماعی هست
روابط اجتماعی اش در خوبی و مهربانی ها خلاصه میشه
اما اون فردی که یکه و تنها و خد خواه میره جلو... اویلن نفری هست که ضربه میخوره

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
دوشنبه 20/10/1389 - 21:44 - 0 تشکر 272860

آزمایشی اخیرا در امریکا انجام شد که اعتراض بسیاری را به همراه داشت!!!

نوزادانی که بدنیا می آمدند دو گروه کردند:
1- گروهی که مادرانشان هنگام شیر دادن با چشمهای محبت آمیز آنها را نگاه میکردند و نوازش میکردند
2- گروهی که به هیچ وجه به آنها نگاه نمیکردند و اصلا نوازش نمیشدند

نتیجه:
گروه دوم تلف شدند

به همین علت اعتراض های زیادی بر ضد اخلاقی بودن این آزمایش بود

دقت کنیم:
جنسیت در این آزمایش مطرح نبود
بچه ها هنوز چیزی آموزش ندیده بودند
اما بی مهری باعث مرگشان شد

بهمین دلیل روانشناسان به انرژی چشم (محبت/خشم) بسیار معتقد هستند

پس محبت رو از روز اول آموختیم ... و راحت فراموش کردیم ... و به ارزان ترین ها فروختیم ... و به تمسخر گرفتیم

بی توجه به اینکه اولین نفر خود ما هستیم که به محبت نیاز داریم
خوبی با خوبی جواب داده میشه...

چه کسی لایق تر از همسر که محبت بی دریغ ما نثار او شود... حتی اگر فکر کنیم که فقط میخواد سرویس بگیره و بقول یاس کبود شکمشو پر کنه!! چرا نباید اون غذا عاشقانه پخته شه و محبت ها بیشتر بشه

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 25/10/1389 - 14:23 - 0 تشکر 274210

اصولا زن و مرد نسبت به هم نیاز دارند.یعنی این نیاز دو طرفه است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی