• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 454)
يکشنبه 19/10/1389 - 20:20 -0 تشکر 272240
رحیمی یا مهدی هاشمی؟

 دکتر احمدتوکلی در نامه ای خطاب به آیت الله صادق لاریجانی با تاکید بر عزم راسخ قوه قضائیه در برخورد با مفاسد، خواستار برگزاری دادگاه غیابی برای مهدی هاشمی و پی گیری جدی تر پرونده اتهامی محمدرضا رحیمی شد.
 
برادر ارجمند آیت‌ا... آملی لاریجانی
رئیس محترم قوه قضائیه
 


سلام علیكم؛

طی مدتی كه جنابعالی مسئولیت قوه قضائیه را بر عهده گرفته‌اید، بحمدا... شاهد تصمیمات و اقداماتی در مدیریت این قوه هستیم كه امید زیادی را برای اصلاح كاركرد قضا در آینده برانگیخته است. بی تردید می‌توان گفت مهمترین آنها التزام شما به قانون در اداره و كاركرد قوه قضائیه است. وقتی قوه‌ای وظیفه ذاتی‌اش طبق اصل یكصد و پنجاه ششم، پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی است و مسئول تحقق عدالت شناخته می‌شود، طبیعی است كه باید حامی قانون و از آن مهمتر، مجری آن باشد. عزل و تعقیب دادستان تهران و نصب قضات خوش نام در مصادر مهم مدیریت قوه، بر این امید افزوده است. در ارتباط با این رویكرد خجسته و پرونده‌هایی كه در این ایام بحت انگیز شده است نكاتی از باب انجام وظیفة النصیحه لائمه المسلمین تقدیم می‌كنم:

1- به گفته مقامات قضایی، آقای مهدی هاشمی به اتهام مشاركت در فتنه پس از انتخابات و احتمالاً مسائل دیگر تحت تعقیب است. او به خارج گریخته و از حضور در دادگاه خودداری می‌كند. ماده 217 قانون آئین دادرسی تكلیف قانونی قاضی را در این موقعیت مشخص كرده است:  «ماده 217- در كلیه جرائم مربوط به حقوق‌الناس و نظم عمومی كه جنبه حق‌اللهی ندارند، هر گاه متهم یا وكیل او در هیچ یك از جلسات دادگاه حاضر نشده و یا لایحه نفرستاده باشند، دادگاه رای غیابی صادر می‌نماید...».
آیا قاضی محترم پرونده در این مورد كاری كرده است؟ اگر جواب مثبت است چرا به مردم گفته نمی شود؟ و اگر منفی است، آیا نباید قوه قضائیه به این وظیفه صریح قانونی قیام كند؟

انجام این تكلیف دو نتیجه مهم برای كشور و اسلام در بردارد:

اول) به رغم امیدهای برانگیخته شده، هم اكنون قوه قضائیه زیر سوال است كه تحت تاثیر تمایلات و فشارهای سیاسی از تعقیب جدی آقای مهدی هاشمی خودداری می‌كند. این تلقی به شدت به توانایی و نفوذ قوه قضائیه آسیب می‌زند و امیدهای تازه را به یاس مبدل می‌سازد. اگر قاضی به وظیفه قانونی ماده 217 آیین دادرسی عمل كند، تردیدها زدوده می‌شود، و روند اقتدار تقویت می‌گردد.

دوم) نزدیك به بیست سالی است كه به واسطه عملكرد برخی از افراد منتسب به جناب آقای هاشمی رفسنجانی، آسیب‌های جدی به آبروی این شخصیت ریشه‌دار انقلاب اسلامی وارد آمده است. خود اینجانب بارها، خصوصی و علنی از ایشان خواسته‌ام كه از رسیدگی جدی به پرونده‌ های مربوط به این افراد حمایت كند و از توان خود نیز برای تنبیه آنان بهره گیرد. این روزها كه برخی از افراد بدون توجه به خدمات بسیار برجسته آقای هاشمی رفسنجانی و جایگاه مهم ایشان در نظام سیاسی كشور، تیغ زبان و قلم را بی توجه به مصالح كشور می‌گردانند، تعقیب آقای مهدی هاشمی، دفاع از هاشمی رفسنجانی نیز خواهد بود. تایید می‌فرمایید كه این سخن از كسی صادر می‌شود كه در نقد افكار و كردار آقای هاشمی رفسنجانی پیشگام بوده است و انتقاداتش بیشتر هم شده است، ولی حفظ آبروی سابقون در انقلاب را تا جائیكه ممكن باشد، وظیفه خود می‌داند و از افراطی‌گری برخی سیلی نخوردگان نیز تبری می‌جوید. هرچند عملكرد آقای هاشمی رفسنجانی در جریان فتنه سال گذشته در مجموع قابل قبول نیست و بعضا سؤء استفاده بیگانگان و تشویق فتنه گران را در پی داشته است.

2- پرونده معاون اول رئیس جمهور از اهمیت بیشتری برخوردار است. امروز دیگر خواص و برخی از عامه مردم می‌دانند كه پرونده را سه قاضی عالیرتبه و با سابقه مطالعه كرده‌اند و به اتفاق توجه اتهام را به معاون رئیس جمهور قطعی می‌دانند ولی متاسفانه مقاومت در برابر اجرای قانون همچنان ادامه دارد. آیا این حركت كه صراحتاً با قانون اساسی ناسازگار است، برای قاضی حجتی فراهم می‌كند؟ قاضی براساس آیین دادرسی باید متهم را، هر كه باشد، احضار كند، و «اشخاصی كه حضور پیدا نكرده و گواهی عدم امكان حضور هم نفرستاده باشند، به دستور قاضی جلب می‌شوند»( ماده 117).

آیا این گسترش عدالت است كه افراد دون پایه مربوط به پرونده بیمه ایران كه یكی از موارد مربوط به این شخص است، در زندان به سر ببرند، ولی فردی كه علاوه بر قاضی پرونده، سه قاضی كاركشته و خوشنام دیگر او را به طور قطع متهم می‌دانند، حتی احضار هم نشود؟

حضرت آیت ا... آملی لاریجانی! جنابعالی بهتر از من می‌دانید پیامبر اكرم (ص) برای جامعه‌ای كه در آن متهم ضعیف تعقیب شود و متهم صاحب قدرت مصون از تعرض بماند، چه سرانجام سیاهی را تصویر فرموده است. حالا كه دیگر دادستان كل در رسانه‌ها اعلام كرده معاون اول رئیس جمهور متهم است، تاخیر در اجرای بی طرفانه قانون بسیار زیانبار‌تر می‌شود. برعكس رسیدگی به این اتهامات، صرف نظر از نتیجه محكومیت یا برائت، مانند مورد قبل، هم به تقویت و اقتدار قوه قضا می‌انجامد، هم شعار عدالت طلبی دولت را راست درمی‌آورد و به آن قوت می‌بخشد.

اقتدار قوه قضاییه برای حاكمیت قانون و رفع ظلم های مختلفی كه مردم شریف ایران گرفتار آنند، امری ضروری است. این اقتدار جز با عدالت طلبی و بی طرفی به دست نخواهد آمد. بنده ضمن سپاسگزاری از زحمات جنابعالی و مدیران همراهتان، توجه به مراتب مذكور را درخواست می‌كنم.

 

   بـا احترام
احمد توكلی
نماینده مجلس شورای اسلامی

(منبع:الف)

 

حالا باید دید که مهدی هاشمی که دیگر در قدرت نیست محامه می شود؟یا مهم تر اینکه رحیمی که در قدرت است به دادگاه می رود؟ و اولویت با کسانی است که در قدرت هستند یا با دیگران؟

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

سه شنبه 21/10/1389 - 15:14 - 0 تشکر 273057

هردوتا

سه شنبه 21/10/1389 - 17:13 - 0 تشکر 273093

فعلا که اولویت با حسین قدیانی و کاوه جون بود ... تا بعدا ببینیم کدوم دوتا

چهارشنبه 22/10/1389 - 17:3 - 0 تشکر 273457

SOHA_1990 گفته است :
[quote=SOHA_1990;373781;273093]فعلا که اولویت با حسین قدیانی و کاوه جون بود ... تا بعدا ببینیم کدوم دوتا

سلام

اینو خوب اومدی....حتما معیارهای جالبی واسه این اولویتاشون دارن...!؟

حق یارتون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

پنج شنبه 23/10/1389 - 9:46 - 0 تشکر 273614

شما درست می گویید هیچکدام از آن دوتا ، هرکسی زورشان برسد واتفاقا به امثال حسین قدیانی که حامی گردن کلفت هم ندارد خوب زورشان می رسد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی