پاسخ به شبهات (بازدید: 2047)
يکشنبه 19/10/1389 - 19:57 -0 تشکر 272206
دختری به نام رقیه راسته!!!

آیا امام حسین (ع)دختری به نام رقیه داشته اند؟ وایا جریان شهادت این دختر صحیح می باشد؟

 

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

يکشنبه 19/10/1389 - 20:0 - 0 تشکر 272207

درباره دختر امام حسین به نام رقیه بحثهای زیادی صورت گرفته است
عده ای آنرا نپذیرفته و منابع را در تایید آن کم و فاقد یقین آوری می دانند از این دسته می توان به شهید مطهری و رسول جعفریان و... را اشاره کرد.
در مقابل این دیدگاه افرادی دیگر بر این ایده اند که رقیه دختر امام حسین علیه السلام بوده و در کربلا هم حضور داشته است . از این جمله می توان صاحب ،ستاره درخشان شام ،و ... را نام برد .
گویا یکی از این استدلالهایی که بر رد این جریان می آورند این است که آن رقیه ای که در کربلا از او نام برده می شود ،همان رقیه دختر امام علی است که همسر مسلم بن عقیل بوده است و آنجا که اما م در کربلا ،رقیه را صدا می زند،در واقع منظورش خواهرش است نه دخترش .
حال برآنیم که ببینیم استدلالهای مختلف را چگونه می توان ارزیابی کرد . صاحب اعیان الشیعه می گوید :« رقیه بنت الحسین مزاری را به او نسبت می دهند که خدا می داند درست است یا نه ؟ » [1]. اما در بحارالانوار هم اثری از رقیه بنت الحسین ،نبود . شاید بتوان قدیمی ترین سند درباره رقیه را از سیف بن عمیره دانست که درمجلس عزای اما م حسین ،در حضور امام صادق علیه السلام خوانده است و در آن به رقیه به خوبی اشاره نموده است .شعری شش مصرعی که مصرع اولش این است ، رقیة رق الحسود لضعفها . در مجله الراصد هم آمده که عبدالله نظام اشاره به مزار رقیه بنت الحسین درشام نموده است .[2] اگر بتوان حدس زد که نام او فاطمه صغری بوده باشد [در این صورت اوست ] که در شام دفن است و مادرش ام اسحاق نام دارد .[3] در این بین ازافرادی که با نام حضرت رقیه کتاب نوشته اند می توان علاوه بر آنچه گذشت ، از شیخ علی فلسفی هم نام برد که کتابی با نام حضرت رقیه دختر امام حسین نگاشته است . علاوه بر او کتاب سرگذشت جانسوز حضرت رقیه ازمرحوم اشتهاردی و کتاب داستان غم انگیز حضرت رقیه از علی شیرازی هم ،در این باب نوشته شده اند . به نظر بنده از مجموع دلایل ذکر شده ،تا حدود زیادی می توان ،به دیده باورمندانه به قضیه وجود دختری به نام رقیه برای اما سوم ،نگریست .

[1] - اعیان الشیعه ،سید محسن امین ، ص 34

[2] - مجله الراصد جزء 42 ص 88

[3] - اعیان الشیعه ج 2 ص 389 و ج 13 ص 48

منبع:گفتگوی دینی(www.askdin.com)

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 20/10/1389 - 7:32 - 0 تشکر 272286

سلام
از سال اولی هم که من وارد حوزه شدم این بحث جای سوال داشت برام.چون درست همون سال بود که استاد تاریخمون این سوالو مطرح کردندما هم کتازه وارد حوزه شده بودیم با شنیدن این سوال همینطور هاجو واج فقط به استاد نگاه میکردیم.
این سوال کلی سوالاته دیگرو هم در پی خودش داشت مثلا اینکه اولا باورش برامون سخت بود که مایی که یه عمر پای روضه این دختر3ساله اشک ریختیم یعنی واقعا همش بیهوده بوده؟یا مثلا اگه واقعا دختر3ساله ای به عنوان دختر امام حسین(ع)که این همه مصیبت برش وارد شده وجود نداشته پس چرا اینقدر مداحان در روضه هاشون از این دختر بچه و مظلومیتش میگن؟و.....
خلاصه استاد گرامی مارو رجوع دادن به کتاب منتهی الآمال.
در اون کتاب دقیقا اسامی زنان و فرزندان امام حسین(ع)آمده است.اما دختری بااین نام رقیه به عنوان دختر امام(ع)وجود نداشت.بلکه دختری بود که نه اسم رقیه داشت ونه 3ساله بود.بعد استاد روبه ما کردندو فرمودن این رقیه نامی که درروضه ها میگویند ممکن است دختری باشه که چون خودش پدری نداشته احتمالا امام (ع)اورا سرپرستی میکردن واین دختر وابستگی زیادی هم به امام داشته واورا بابا خطاب میکرده.
بنابراین نگید که تا الان گریه بیهوده میکردین آیا دخترکوچیکی که چنین مصیبتی رو متحمل شده حتی اگر هم دختر واقعی امام نبوده سزاوار نیست که بر ممظلومیتش گریه کنید؟
این از بحثی که سال اول حوزه داشتیم.
اما بنده خودم سال گذشته سخنرانی آقای دکتر رفیعی رو از رادیو معارف که در رابطه با همین موضوع بود گوش میکردم که نکات جالبیو ایشون فرمودندالبته فرمایشات ایشون زیاد یادم نیست ولی این نکته شون یادمه که فرمودن نام رقیه(س)تا قرن هفتم هجری در کتابهای ذکر مصیبتو مقاتل نبوده بعد از اون سال هستش که در یک کتابی شخصی برای اولین بار حالا نمیدونم از کجا از این دختر بچه به عنوان دختر امام نام میبره و از مصیبتهای وارده بر او مینویسه...
اما در مورد قبر ایشون که واقعا همچین قبرو کودکی که در اون قبر باشه وجود داره ودرش شکی نیست.
اگه اون سخنرانیو گیر اووردین به منم بدید ممنون میشم چون نکات جالبی داشت.
خسته تون کردم شرمنده.....
اما منم اطلاعاتم بیشتر از این نیست.اگه تونستید بازم از این دختر3ساله مطلب بزارید.

دوشنبه 20/10/1389 - 12:31 - 0 تشکر 272399

نظر دو مرجع درباره دختر 3ساله امام حسین‌(ع)

آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی نظر خود را در خصوص وجود مضجع شریف دختر سه ساله حضرت ابا عبدالله الحسین‌(ع) اعلام کرده‌اند. 

به گزارش حوزه نیوز، پنجم صفر سالروز شهادت ریحانه امام حسین(ع) حضرت رقیه‌(س) است که سندی بر مظلومیت خاندان پیامبر‌(ص) می‌باشد، عده‌ای از ارادتمندان به ساحت قدسی اهل بیت‌(ع) در پاسخ به شبهه‌ای که در برخی محافل مطرح شده نظر دو تن از مراجع عظام تقلید شیعه در این خصوص را با طرح 4 سؤال جویا شده‌اند.

1-       صحت وجود دختری با مشخصاتی که ارباب مقاتل در مورد کیفیت شهادت آن بزرگوار نقل کرده‌اند (درخرابه شام) چیست؟

2-       صحت انتساب چنین دختری به امام حسین‌(ع) چگونه می‌باشد؟

3-       صحت انتساب حرم موجود در نزدیک دمشق به دختری به نام حضرت رقیه‌(س) چگونه است؟

4-       با توجه به موارد گفته شده و پاسخ‌های حضرت عالی انجام نذر و ادای آن دارای چه حکمی است؟

متن کامل نظرات این دو مرجع تقلید تقدیم می‌گردد

پاسخ آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی

بسمه‌تعالی

شکی نیست که دختر کوچکی از امام حسین‌(ع) در شام از دنیا رفت و در آنجا دفن شد و حرم فعلی منسوب به همان دختر است، اما این که نام آن دختر رقیه بوده یا نام دیگری داشته در بین دانشمندان اسلامی اختلاف نظر وجود دارد هر چند معروف این است که نامش رقیه است.

همیشه موفق باشید.

پاسخ آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی

بسمه‌تعالی

در کتاب‌هایی چون کامل بهائی و نفس‌المهموم و کتاب‌های معتبر دیگر دختر خردسالی که برخی نام او را رقیه نامیده‌اند و در شام به شهادت می‌رسد، برای امام حسین‌(ع) ذکر کرده‌اند و اگر کسی برای آن حضرت نذر کند، باید آن را ادا نماید و مضجع موجود در دمشق متعلق به آن حضرت است.

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تاریخ نیز می‌گوید:

حضرت سید‌الشهدا‌(ع) دختری به نام رقیه داشتند که در سن سه سالگی در خرابه شام به شهادت رسید(منتخب‌التواریخ ص299) مادر حضرت رقیه مطابق اکثر نقل ها «ام اسحاق» نام دارد که فضایل و مناقب بسیاری را برای آن بانو بر می‌شمارند. (ترجمه ارشاد ج2 ص197)

حضرت رقیه در ماه شعبان چشم به جهان گشود، سن مبارک آن حضرت هنگام شهادت سه سال بود.

عبدالوهاب بن احمد شامفی مصری مشهور به شعرانی (م  973 ق) در کتاب المنن باب دهم نقل می‌کند، نزدیک مسجد جامع دمشق بقعه و مرقدی وجود دارد که به مرقد حضرت رقیه‌(س)، دختر امام حسین‌(ع) معروف است و بر روی سنگی واقع در درگاه آن مرقد نوشته شده است «این خانه، مکانی است که به ورود آل پیامبر‌(ص) و دختر امام حسین‌(ع) حضرت رقیه شرافت یافته است.

مورخ خبیر عمادالدین حسن‌بن علی ‌بن محمد طبری، هم عصر خواجه‌ نصیرالدین طوسی ر کتاب کامل بهایی می‌نویسد دخترک سه چهار ساله‌ای که خاندان امام حسین‌(ع) در خرابه شام شب هنگام، خواب پدر را دید و بهانه پدر نمود به یزید گفت: سر پدر را برایش ببرند، سر مقدس را آورده و در کنار دختر قرار دادند، آن دختر از غم پدر فریادی برآورد و جان داد.

نام حضرت رقیه علاوه بر کتب مشهوری چون لهوف و... در قصیده سوزناک سیف بن عمیره، صحابی بزرگ امام صادق‌(ع) آمده و علمای بزرگی همچون شیخ طوسی، نجاشی، علامه حلی و... به آن تصریح کرد‌ه‌اند از (ستاره درخشان شام)

بخشی از صحبت‌های حضرت رقیه‌(س) با سر پدر

یا ابتاه من‌الذی خضبک بدمائک (پدر چه کسی محاسنت را با خونت خضاب کرد)

یا ابتاه من‌الذی قطع وریدک (چه کسی رگ گردنت را برید)

یا ابتاه لیتنی لک الفدا (ای پدر کاش من قربانت می‌شدم)

یا ابتاه لیتنی توسدت التراب و لا اری شیبک مخضباً بدما (ای پدر کاش خاک مرا در آغوش می‌کشید تا محاسنت را به خون رنگی نمی‌دیدم (معالی‌السبطی).

* غسل و دفن حضرت رقیه

هنگامی که زن غساله بدن حضرت رقیه را غسل می‌داد، ناگاه دست از غسل کشید و گفت: سرپرست این اسیران کیست؟ زینب‌(س) فرمود چه می‌خواهی زن غساله گفت: چرا بدن این طفل کبود است، آیا به بیماری مبتلا بوده است؟ حضرت در پاسخ فرمودند: ای زن او بیمار نبود، این کبود‌ها آثار تازیانه و ضربه‌های دشمن است (الوقایع و الحوادث ج 5 ص 81)

منبع: تابناك

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 22/10/1389 - 18:38 - 0 تشکر 273477

با تشکر از دهکده گرامی

تصویری از جواب استفتاء حضرات:

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

شنبه 2/11/1389 - 11:46 - 0 تشکر 276418

این هم جالب و اموزنده بود من خودم اولش گفتم گفتم كه الكی گریه می كردیم آخر نه

پنج شنبه 8/10/1390 - 18:26 - 0 تشکر 408510

امشب شام شهادتشونه
یا رقیة

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی