انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 4838)
جمعه 17/10/1389 - 12:43 -0 تشکر 271350
روش های بی حسی برای زایمان بدون درد

به‌کارگیری این علم اگرچه با روش‌های متنوع و در حال توسعه‌ای متداول است اما انتخاب مناسب‌ترین روش اهمیت به‌سزایی دارد زیرا شرایط بیمار، وضعیت جسمانی و صلاحدید پزشک برای به حداقل رساندن عوارض ارزشمند بوده و به تناسب نوع زایمان و روند در حال پیشرفت آن متفاوت است.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

جمعه 17/10/1389 - 12:45 - 0 تشکر 271352

روش‌های بی‌حسی متداول

اگرچه بیهوشی از گذشته‌های دور روش شناخته‌شده‌ای برای کاهش درد بوده و تا چند سال اخیر نیز کاربرد زیادی در زایمان سزارین داشته اما امروزه با کاربردی‌تر شدن داروهای آرام‌بخش و امکان بی‌حس کردن مناطق گسترده‌ای از بدن، این روش جای خود را به راهکارهای نوینی داده و باعث شده تنها 5 تا 10 درصد از مردم هنوز خواستار استفاده از آن در زایمان به طریق سزارین باشند.
برخلاف بیهوشی که اغلب با نگرانی‌هایی در رابطه با مواد شیمیایی بیهوش‌کننده، احتمال مرگ و میر، صدمات مغزی، آسیب حافظه، آسیب کبدی و واکنش‌های آلرژیک همراه است، روش‌های بی‌حس‌کننده به دلیل عوارض کمتر و حفظ سطح هوشیاری مادر امکان تغذیه سریع‌تر نوزاد و برقراری ارتباط عاطفی را فراهم کرده و تأثیر به‌سزایی در کاهش زمان بستری شدن و کم‌شدن هزینه‌ها دارد.
دکتر مریم امین‌زاده، متخصص زنان و زایمان، روش‌های متنوعی را برای کاهش درد معرفی کرده و می‌گوید: روش‌های سایکولوژیک، داروهای سیستمیک، بی‌حسی، بی‌حسی با ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی از جمله دیکلوفناک وایندومتاسین، داروهای آرام‌بخش‌، بی‌حسی استنشاقی و بی‌حسی منطقه‌ای از عمده‌ترین راه‌های تسکین درد در زایمان است. وی در ادامه می‌افزاید: شدت درد در روند زایمان طبیعی امری وابسته به نگرش بیماری است و باتوجه به دیدگاه بیمار نسبت به بارداری، زایمان و زمینه‌های روانی آن متفاوت است. براین اساس نوع روش بی‌حسی و میزان استفاده دارو توسط پزشک تعیین شده و تجویز می‌شود.
مسکن‌های خوراکی یا تزریقی از داروهایی است که به میزان قابل توجهی درد زایمان را تسکین داده و تجویز آن توسط متخصص زنان و زایمان در طول روند زایمان و با شروع دردهای منظم آغاز می‌شود.
این روش اگرچه میزان تسکین درد کمتری نسبت به دیگر روش‌ها دارد ولی روش آسان‌تر و کم‌هزینه‌تری بوده و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. به گفته دکتر امین‌زاده، هیپنوتیزم و Lamaz از عمده‌ترین روش‌های سایکولوژیک است که براساس آن از شش هفته قبل از زایمان، آموزش‌هایی بر مبنای تمرکز فکر، شل کردن عضلات و تقویت ریتم تنفس توسط فردی ماهر و آموزش دیده، داده می‌شود تا هوشیاری به این طریق کاهش داده شود. روش‌های سایکولوژیک اغلب در زایمان به طریق سزارین مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل نیاز به بررسی بیشتر، رواج زیادی ندارد.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

جمعه 17/10/1389 - 12:47 - 0 تشکر 271354

آرام‌بخش‌ها

داروهای آرام‌بخش و بی‌حس‌کننده‌های استنشاقی از دیگر تسکین‌دهنده‌های درد است که در روند زایمان طبیعی کاربرد دارد.
دکتر مریم پوررضا، رئیس انجمن زنان و مامایی در این رابطه می‌گوید: این روش‌ها اغلب با شروع دردهای منظم زایمانی به کار برده می‌شود به این ترتیب که مخلوطی از گاز نیتروژن و اکسیژن به وسیله ماسک مجاور بینی قرار داده می‌شود تا بیهوشی نسبی به‌دست آید. استنشاق داروی بی‌حس‌کننده که اغلب دو الی سه ساعت پس از آغاز درد تا پایان پروسه تولد ادامه دارد توسط متخصص بیهوشی انجام شده و حضور وی تا پایان تولد نوزاد ضروری است.
به گفته دکتر پوررضا، این روش تأثیر به‌سزایی در کاهش درد داشته و به دلیل نیمه‌هوشیار نگه داشتن مادر، در سیر زایمان اختلال ایجاد نمی‌کند.
این در حالی است که دکتر جعفر احسانی، متخصص بیهوشی، ارجحیت کمتری برای استفاده از داروهای آرام‌بخش در روند زایمان قائل است و می‌گوید: آرام‌بخش‌ها اگرچه با کاهش میزان هوشیاری، انتقال پیام‌های درد را مختل می‌کنند اما به دلیل ایجاد احساس خواب‌آلودگی و انتقال این حس به جنین و نوزاد پس از تولد، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بی‌حسی اسپانیال
از میان روش‌های کاهش‌دهنده درد، بی‌حسی منطقه‌ای یا رژیونال از جایگاه ارزشمندتری برای تسکین درد زایمان برخوردار است به‌گونه‌ای که هر دو نوع آن یعنی بی‌حسی اپیدورال و بی‌حسی اسپانیال در زایمان طبیعی و سزارین کاربرد داشته و برحسب شرایط بیمار و صلاحدید پزشک انتخاب می‌شود.
به گفته دکتر احسانی، در بی‌حسی اسپانیال، معمولاً پس از انجام اقدامات اولیه، دارو در انتهای کمر و در فضای مایع مغزی و نخاعی تزریق می‌شود. این روش به دلیل انسداد شاخه‌های عصبی برای مدت زمان کوتاه‌تر، بی‌حسی کوتاه‌مدت‌تری داشته و به همین دلیل اغلب در زایمان به طریق سزارین که با سرعت بیشتری انجام می‌شود کاربرد دارد. ضمن اینکه شلی عضلات شکم به دنبال این نوع بی‌حسی، برش جراحی و تخلیه رحم را آسان‌تر می‌کند. دکتر احسانی در رابطه با عوارض بی‌حسی اسپانیال می‌افزاید: تهوع و استفراغ از عمده‌ترین عوارض این نوع بی‌حسی است که به دنبال افت فشار خون گذرا ایجاد می‌شود. این عارضه به فاصله زمانی کوتاهی بهبود یافتنی است اما سردرد که از عوارض ثانویه این نوع بی‌حسی شمرده می‌شود ممکن است تا چند روز باقی بماند.
وی در رابطه با علت ایجاد عارضه سردرد به دنبال بی‌حسی اسپانیال می‌افزاید: سردرد اغلب به دلیل نشت مایع مغزی نخاعی به خارج از مجرا و به دنبال افت فشار خون به‌وجود می‌آید اما این عارضه طی چند سال اخیر به دلیل استفاده از سوزن‌هایی با ضخامت بسیار کم هنگام تزریق به میزان قابل توجهی کاهش یافته و نادر است.این متخصص بیهوشی توصیه می‌کند، چنانچه فردی پس از استفاده از روش بی‌حسی اسپانیال دچار سردرد شد لازم است به پزشک مراجعه کند تا تمهیدات لازم برای او انجام شود. استراحت در چنین شرایطی به بسته شدن منفذ تزریق کمک کرده و استفاده از شکم‌بند و نوشیدن مایعات فراوان باعث افزایش فشار داخل شکم شده و از نشت بیشتر مایع مغزی نخاعی پیشگیری می‌کند. این در حالی است که چنانچه سردرد پس از دو هفته هنوز باقی مانده باشد تزریق مقادیری خون از طریق بی‌حسی اپیدورال در مکان تزریق قبلی توسط پزشک باعث بسته شدن منفذ توسط لخته خون شده و مانع از نشت مایع می‌شود.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

جمعه 17/10/1389 - 12:48 - 0 تشکر 271356

بی‌حسی اپیدورال

بی‌حسی اپیدورال از دیگر روش‌های بی‌حسی منطقه‌ای است که کاربرد آن در زایمان طبیعی از ارجحیت بیشتری برخوردار بوده و به سبب حفظ هوشیاری کامل مادر، اختلالی در روند طبیعی زایمان ایجاد نمی‌کند. به گفته دکتر پوررضا، در روش بی‌حسی اپیدورال، دارو در منطقه‌ای قبل از فضای مایع مغزی و نخاعی تزریق می‌شود که به دلیل محل متفاوت تزریق دارو، بی‌حسی تا چند ساعت ادامه خواهد داشت و فرصت لازم برای پیشرفت روند زایمان را فراهم خواهد کرد.
حضور متخصص بیهوشی نیز در این روش همانند بی‌حسی اسپانیال لازم بوده تا دارو در محل مناسب تزریق و به محض کاهش اثر آن، تزریق مجدد انجام شود. این نوع بی‌حسی عارضه خاصی را به دنبال نداشته و تنها به دلیل ضخامت بیشتر سوزن مورد استفاده ممکن است همراه با کمی درد باشد.
درد قسمت تحتانی کمر به دنبال بی‌حسی‌های منطقه‌ای عوارضی است که بسیاری مردم را نگران کرده است و حتی باعث کاهش تمایل آنان به استفاده از آن شده است. در حال حاضر مقالات متعددی در رابطه با این عارضه وجود دارد و همگی حاکی از دلایل متعدد و شیوع مختلف آن در افراد گوناگون است.
دکتر کسری کروندیان متخصص بیهوشی و استادیار دانشگاه تهران شیوع این عارضه را 2 تا 12 درصد عنوان کرده و می‌گوید: درد کمر پس از بی‌حسی اغلب جدی نبوده و عمدتاً در مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شود و آثاری از خود به جای نمی‌گذارد.
این در حالی است که عوامل مستقیم و غیرمستقیم در عارضه‌های پس از بی‌حسی دخیل است. شلی عضلات کمر به دنبال بی‌حسی آن و کشش لیگامان‌های پشت کمر در طول مدت بی‌حرکت ماندن روی تخت از عوامل غیرمستقیمی است که باعث کاهش حمایت عضلات از ستون مهره‌ها شده و در نهایت باعث تغییر حالت خفیف و موقتی آن شده و درد را به‌وجود می‌آورد. ضمن اینکه ورود سوزن و ماده بی‌حس‌کننده در قسمت‌های حساس کمر کاملاً بی‌خطر نبوده و ممکن است همراه با درجاتی از درد باشد که اغلب در بی‌حسی اپیدورال که سوزن‌هایی با ضخامت بیشتر استفاده می‌شود، شیوع زیادتری دارد.دکتر کروندیان، سن و وزن بیمار را نیز مرتبط با میزان شیوع کمردرد دانسته و می‌گوید: اغلب کمردردها طی 48 تا 72 ساعت نخست اوج پیدا کرده و تا قبل از پایان هفته اول بهبود پیدا می‌کند که در این مدت مسکن‌ها کمک زیادی به تحمل درد می‌کند در غیر این‌صورت و در صورت ادامه درد باید علل دیگر مسبب آن بررسی شود.

منیع : شبکه ایران

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

جمعه 17/10/1389 - 15:17 - 0 تشکر 271412

ممنون دوست گرامی ، مطالب خیلی کاربردی ای ارائه می دهید . تشکر
از حضورتون در جراحان خیلی خوشحالیم...

 

thank you for attention

جمعه 17/10/1389 - 16:43 - 0 تشکر 271422

مطلب جالبی بود . ممنونم سلام زهرای عزیز

خدا در همین نزدیکی است
جمعه 17/10/1389 - 18:51 - 0 تشکر 271440

سلام

ممنون

موفق باشید و سربلند

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 4/11/1389 - 15:52 - 0 تشکر 277106

سلام ممنون من این مطلبو اصلا ندیده بودم که بخونمش واقعا به درد بخور و جالب بود

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

پنج شنبه 7/11/1389 - 17:41 - 0 تشکر 277773

سلام
ممنون از مطالب خوبتون
همه این بی حسی ها یه جورایی بعدش دردسر داره!

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

سه شنبه 17/3/1390 - 12:3 - 0 تشکر 328309

سلام ولي بانو جديدا من شنيدم با هيپنوتيزم جديدا براي زايمان استفاده کردند

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی