انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 692)
پنج شنبه 16/10/1389 - 17:4 -0 تشکر 271081
اثر هنر ی بماند بهتر است

تلاش برای ماندن منشور كوروش در ایران 

هنوز چند روزی به پایان مهلت نمایش منشور كوروش در ایران نمانده است كه درخواست‌های مردمی از یكسو و رایزنی‌های دولتی از سوی دیگر برای ماندن این اثر گرانقدر در ایران آغاز شده است.

هرچند رئیس موزه ملی ایران روز گذشته هرگونه احتمال درباره‌ تمدید مدت حضور منشور كوروش در ایران را رد كرد، اما برخی از شنیده‌ها حاكی از آن است كه با توجه به درخواست‌های مختلف درباره حضور این منشور در ایران رایزنی‌های ابتدایی در مورد این اثر در حال انجام است.
روز گذشته آزاده اردكانی، رئیس موزه ملی ایران با اشاره به این‌كه صحبت‌های اولیه برای تمدید مدت حضور منشور كوروش در ایران انجام شده است؛ گفت: در این مورد هنوز پاسخی نگرفته‌ایم. باید برای این قضیه وارد مذاكره شویم كه اكنون درصدد انجام این كار هستیم و امیدواریم این كار بزودی انجام شود.

چرخه بازگشت منشور

براساس تفاهم‌نامه امضا شده، 4 روز بیشتر به پایان نمایش عمومی منشور كوروش باقی نمانده است. این درحالی است كه طبق روال پس از این مدت، سالن منشور كوروش بسته می‌شود و مقدمات بسته‌بندی این اثر برای خروج از ایران فراهم می‌شود.آزاده اردكانی در مورد چرخه بازگشت منشور به موزه‌ بریتانیا می‌گوید: طبق چرخه تعریف شده، نمایندگان هردو طرف با شكستن پلمب محفظه شیشه‌ای آماده انتقال این اثر به انگلیس خواهند شد.در این چرخه تمام كسانی كه كه برای امانت دادن منشور كوروش به ایران آمدند، یعنی رئیس بخش خاورمیانه موزه‌ بریتانیا، دو نفر از امنای اموال این موزه و دو نفر از كارمندان آن برای تحویل گرفتن منشور كوروش باید به ایران بیایند تا طبق فرآیند تعریف شده این اثر به انگلیس عودت داده شود.اردكانی هرچند از چرخه خروج این اثر از ایران یاد می‌كند، اما همچنان معتقد است كه این اثر می‌تواند با رایزنی برای مدت بیشتری برای مخاطبان ایرانی به نمایش در آید.

آغاز رایزنی ها

حسن محسنی سخنگوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز این امر را تایید می‌كند. محسنی می‌گوید در مدت نمایش این اثر در ایران موزه ملی ایران با استقبال فراوان بازدیدكنندگان داخلی و خارجی روبه‌رو شد تا نشان دهد این منشور برای مردمان كشورمان به چه اندازه پراهمیت است. او این استقبال مردمی را بهترین دلیل برای رایزنی تمدید مدت نمایش این اثر در ایران می‌داند و می‌گوید: رایزنی در این زمینه در حال انجام است، اما ما بر خلاف بسیاری از رسانه‌ها نمی‌توانیم براساس احتمالات سخن بگوییم. روز 20 شهریور ماه پایان زمان نمایش این اثر در ایران است و ما براساس توافق باید این اثر را به مسوولان موزه بریتانیا تحویل دهیم.صحبت‌های محسنی در حالی است كه روز گذشته خبرگزاری فارس به نقل از یك سایت خارجی مدعی شده بود كه موزه انگلیس در پی درخواست مقامات ایرانی، مدت زمان امانت منشور كوروش به ایران را به مدت 3 ماه دیگر تمدید كرده است. انتشار این خبر در حالی است كه در تماس روز گذشته خبرنگار ما با مسوول روابط عمومی موزه ملی ایران، او هرگونه تمدید نمایش این اثر را منوط به اعلام رسمی دانست.این خبرها و صحبت‌ها ی متفاوت در حالیست كه در هفته‌های گذشته و با نزدیك شدن به 20 دیماه و زمان پایان نمایش این اثر در ایران، بسیاری از انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی با صدور بیانیه‌های مختلفی خواستار تمدید زمان نمایش منشور كوروش در ایران شده اند.

استوانه ای 2500 ساله

منشور حقوق بشر كوروش یك استوانه گلی 23 سانتی است كه از جنس گل رس پخته شده و روی آن 46 سطر با خط میخی اكدی حك شده است. این منشور و دیگر منشور‌هایی از این دست در واقع فرمان‌هایی هستند كه كوروش در زمان خویش صادر می‌كرد تا دستورالعملی برای رفتارهای روزانه مردمان سرزمینش باشد.منشور حقوق بشر كوروش در سال 539 پیش از میلاد به فرمان كوروش، پادشاه بزرگ هخامنشی ساخته شد و حدود سال 1285 خورشیدی (1882 ـ‌ 1879) به هنگام كاوش‌های باستان‌شناسی در بابل در میان رودان (بین‌النهرین)، هرمز رسام، باستان‌‌شناس بریتانیایی آسوری‌‌تبار، استوانه منسوب به كوروش كبیر را یافت. این لوح استوانه‌ای همان زمان به بریتانیا كه حجم عمده كاوش‌های باستانی را در خاورمیانه به‌عهده داشت، منتقل شد تا سال‌های سال در بخش «ایران باستان» موزه بریتانیا نگهداری ‌شود.

این اثر تاریخی 20 شهریور ماه امسال پس از حدود 5 سال تلاش مسوولان میراث فرهنگی كشورمان برای نمایشی
4 ماهه به ایران آمد.

منبع جام جم

 

شنبه 18/10/1389 - 19:59 - 0 تشکر 271623

پول پول پول

با این پول می شه هویت یك ملیت رو ازش خرید و اون هم حق نداره جیك بزنه! تلخه ولی عین واقعیته!

راستی اگه ایران بخواد پاش رو تو یه كفش بذاره و اجازه نده منشور خارج بشه چه اتفاقی میفته؟

جنگ جهانی سوم؟! نمی دونم -شاید!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی