• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 707)
پنج شنبه 16/10/1389 - 8:45 -0 تشکر 270904
عصبانیت هرگز! هرگز

 امام سجاد(ع): گفتار نیك ،دارایی را زیاد می كند وروزی راافزایش می دهد.

عصبانیت هرگز! هرگز
عصبانیت هرگز! هرگز


 

نویسنده:رضا جعفری ندرآبادی
 
آیا تا به حال پیش آمده كه با شریك زندگی تان جرو بحث كنید و دراین میان به حدی عصبانی شوید كه جرو بحث جای خود را به فحش و ناسزا بدهد؟! بحث و جدل در زندگی زناشویی پیش می آید ،ولی متأسفانه خیلی از ما روش جرو بحث منصفانه را نمی دانیم.
یكی از افراد مراجعه كننده به مركز مشاوره ازهمسرش گله و شكایت داشت كه هر وقت موضوع بین او و همسرش پیش می آید ، آن قدر داد و فریاد می زند كه تمامی ساكنان آپارتمان باخبر می شوند . او می گفت همسرش خیلی مهربان است . ولی وقتی عصبانی می شود شروع به ناسزا و توهین می كند و اصلاً قابل كنترل نیست و...
معمولاً فحش وناسزا هنگام عصبانیت ، مخرب ترین نوع ارتباط بین زوجین است كه موجب می شود حریم حرمت ها از بین برود.
دوباره دیر كردی ،تو آدم نفهمی هستی كه نمی دانی باید به موقع آماده شوی ، تو هم مثل پدرت هستی، تو همیشه سر من و بچه ها فریاد می زنی ، تو با من مثل یك حیوان رفتار می كنی و...»
عبارات بالا نمونه هایی از جملات ركیك و توهین آمیز هستند ؛ جملاتی كه واقعاً به شخصیت وروح و روان افراد لطمه می زند. این جملات بیش از آنكه موجب حل مسأله شود ،به شخصیت فرد حمله كرده و ضربات شدید عاطفی و روانی را وارد می كند كه هرگز قابل التیام نیست .عامل اصلی موفقیت در زندگی زناشویی ،احساس امنیت عاطفی است .آزردن همسربا كلمات ركیك و توهین آمیز حتی غرزدن و متلك گفتن ، موجب می شود او به این نتیجه برسد كه نمی تواند ازنظرعاطفی به شما تكیه و اعتماد كند و این عامل خود دلیلی برای قطع ارتباط است .
همه ی ما افراد بی شماری را دیده ایم كه به دلیل عصبانیت و توهین های همسرشان ، به شخصیت های مضطرب و بیمارگونه یی تبدیل شده اند ،اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و همیشه دراسترس و نگرانی بسر برده اند . جالب اینجاست برخی از افراد عصبانی كه در زمان عصبانیت ، چشمان خود را بسته و هیچ چیز را رعایت نمی كنند، پس از فروكش كردن عصبانیت به ظاهر اظهار پشیمانی كرده و عذرخواهی می كنند . باید به این افراد متذكرشد كه شاید همسرشان آنها را ببخشد ،ولی فراموش كردن این رفتارها غیر ممكن است و تكراراین گونه رفتارهای ناخوشایند و توهین آمیز موجب می شود فرد مقابل به شدت آسیب ببیند و به تدریج به فردی بیمار تبدیل شود .
نكات زیر را بخوانید و عمل كنید و بدانید كه زندگی مشترك در یك خانواده ی امن بسیار زیباتر خواهد بود.
نكته ی اول: هنگام مجادله هیچ گاه به شخصیت همسر خود حمله نكنیدو سعی كنید صرفاً به بحث در مورد رفتاری كه از آن عصبانی هستید بپردازید.
نكته ی دوم :هنگام جرو بحث ، مسایل و اتفاقات گذشته رامرور نكنید ،زیرا این كار فقط اوضاع و شرایط را بدتر می كند.
نكته ی سوم:هیچ گاه خصوصیات فردی همسرتان را به ویژگی های خانواده ی او نسبت ندهید .جمله ی «تو دقیقاً مثل پدر یا مادرت هستی» كه متأسفانه اغلب مورد استفاده قرار می گیرد ،عبارتی آزار دهنده است و روند حل مساله را متوقف و مختل می كند.
نكته ی چهارم :اگرهمسرتان باز مرتكب اشتباهی شد (به شما توهین كرد) با نگاهی پرسشگرانه او را برانداز و درنهایت سكوت كنید.سكوت شما همراه با سعه ی صدر ، در مقابل بدترین ناسزاها بهترین پاسخ است .شما می توانید در فرصتی مناسب موضوع را با همسرتان در میان بگذارید و با كلامی پر مهر برایش روشن كنید كه اگر بار دیگر حرمت شكنی كند، او را نخواهید بخشید.
نكته ی پنجم : یاد بگیرید عقایدتان را بدون هیچ گونه حرف آزار دهنده و نیش و كنایه بیان كنید.
نكته ی ششم: اگر احساس می كنید كنترلی بر عصبانیت خود ندارید ، به روانشناسان اعتماد كنید .مراجعه به یك روانشناس مجرب بهترین راه حل است .دراین صورت یك زندگی زیبا ،با نشاط و موفق در انتظارتان خواهد بود .خود را از تجربه ی یك زندگی شیرین و آرام محروم نكنید.
منبع:نشریه 7 روز زندگی ،شماره 91

پنج شنبه 16/10/1389 - 11:48 - 0 تشکر 270997

با سلام
ممنون از ایجاد این تاپیک.
متاسفانه اکثر مردم امروزه عصبی هستند من که وقتی خیابون میرم تا زمانی که میرم و برمگردم امکان نداره چند تا دعوا نبینم. یا راننده اتوبوس با مسافر، یا زن و مرد تو خیابون.
علتش هم زیادی امکانات از جمله ماشین و ترافیکه و هچنین عوامل اقتصادی باعث شده که مردم همش درگیر باشند و این را به خانه انتقال میدهند.

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

يکشنبه 19/10/1389 - 18:36 - 0 تشکر 272171

rezayar007 گفته است :
[quote=rezayar007;166606;270997]با سلام
ممنون از ایجاد این تاپیک.
متاسفانه اکثر مردم امروزه عصبی هستند من که وقتی خیابون میرم تا زمانی که میرم و برمگردم امکان نداره چند تا دعوا نبینم. یا راننده اتوبوس با مسافر، یا زن و مرد تو خیابون.
علتش هم زیادی امکانات از جمله ماشین و ترافیکه و هچنین عوامل اقتصادی باعث شده که مردم همش درگیر باشند و این را به خانه انتقال میدهند.

خدایی این رو خوب اومدی

شدید هم درست گفتی

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
شنبه 25/10/1389 - 14:29 - 0 تشکر 274215

ممنون.

شنبه 25/10/1389 - 14:29 - 0 تشکر 274216

ممنون

جمعه 13/3/1390 - 22:15 - 0 تشکر 327086

من هم در ثواب شریکم..........

جمعه 13/3/1390 - 23:19 - 0 تشکر 327106

[quote=rezayar007;166606;270997]با سلام ممنون از ايجاد اين تاپيک. متاسفانه اکثر مردم امروزه عصبي هستند من که وقتي خيابون ميرم تا زماني که ميرم و برمگردم امکان نداره چند تا دعوا نبينم. يا راننده اتوبوس با مسافر، يا زن و مرد تو خيابون. علتش هم زيادي امکانات از جمله ماشين و ترافيکه و هچنين عوامل اقتصادي باعث شده که مردم همش درگير باشند و اين را به خانه انتقال ميدهند. [/quote سلام منم باهاتون موافقم  و تازه اين عصبانيت ها باعث بيماري ميشه وقتي هم که بيماري بياد ديگه خوب بشو نيست

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

شنبه 14/3/1390 - 11:26 - 0 تشکر 327189

با نام خدا و سلام امان از اين فشار اقتصادي که تا يه اتفاقي مي افته ازش بعنوان يک عامل موجده نام مي بريم اقتصاد ترافيک شلوغي آلودگي صوتي و هوا و ...... زاييده زندگي شهري هستند خوشا به حالت اي روستايي ... چه شاد و خرم چه با صفايي!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی