سينما و تلویزیون (بازدید: 357)
چهارشنبه 15/10/1389 - 14:38 -0 تشکر 270766
واکنش آیت الله مکارم شیرازی به انتقادات برخی علمای اهل تسنن از *مختارنامه *

به گزارش شبکه ایران، حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید صبح امروز در آغاز درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به واکنش برخی از علمای اهل تسنن نسبت به برخی از برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ابراز داشت: جمعی از علمای مصر و برادران اهل سنت جنوب کشور، برخی از برنامه‌های تاریخی که از صدا و سیما پخش می‌شود را اهانت به صحابه پیامبر قلمداد کرد‌ه‌اند. این‌ها باید توجه داشته باشند اهانت یک مساله است و روایت تاریخ مساله‌ای دیگر و این دو با هم تفاوت اساسی دارند.

اینها روایت تاریخ است و اشکالی ندارد
به گزارش رسا، حضرت آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: آیا کسی شک دارد که در تاریخ اسلام جنگی به نام جمل واقع شده است، آیا کسی شک دارد که طلحه و زبیر بیعت امامشان را شکستند، آیا کسی شک دارد که شمار زیادی از مسلمانان خونشان در جنگ جمل ریخته شد اینها روایت تاریخ است و اشکالی ندارد.

آیا کسی شک دارد معاویه با امام زمان خود بیعت نکرد؟
وی در ادامه این بحث افزود: آیا کسی شک دارد که در اسلام جنگی به نام صفین واقع شد، آیا کسی شک دارد معاویه با امام زمان خود بیعت نکرد، آیا شما می‌گویید که تاریخ نقل نشود.

نباید چشم را بر تاریخ بست
مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم تاکید کرد: نباید چشم را بر تاریخ بست، تحقیر مساله‌ای است و تحقیق مساله‌ای دیگر و هیچ گاه نباید بین این دو خلط کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: این برادران خوب است توجه کنند مسائل تاریخی را نمی‌شود فراموش کرد، تمام کتب از این حکایات پر است حتی در کتب تاریخی اهل سنت نیز این مساله درباره طلحه و زبیر و عبدالله بن زبیر وجود دارد.

اگر تعصب را کنار بگذارید، حقایق و مطالب روشن می‌شود

وی ادامه داد: اگر تعصب را کنار بگذارید و تاریخ آن گونه که هست منعکس شود بسیاری از حقایق و مطالب روشن می‌شود.

این مسائل شرح واقعه است و به هیچ وجه اهانت نیست
این مرجع تقلید افزود: در طول تاریخ اسلام عده‌ای از صحابه در مسیر پیامبر باقی ماندند و عده‌ای هم در این مسیر باقی نماندند، اگر ما بدون تعصب با قضایا و رویدادهای تاریخی برخورد کنیم تکلیف ما روشن می‌شود، این مسائل شرح واقعه است و به هیچ وجه اهانت نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به روایتی، طعنه زدن نسبت به شخص مسلمان را امری مذموم دانست و گفت: اگر فرد مومن کوچکترین اهانتی نسبت به مسلمان دیگری انجام دهد و یا بدون دلیل به او نسبت کفر و ارتداد بدهد این شخص از اخوت اسلامی خارج می‌شود.

وی افزود: جمعی از وهابیون سلفی تا کسی پایش را جلو و عقب می‌گذارد نسبت شرک و ارتداد به او می‌دهند که با توجه به این حدیث خودشان مرتد و کافر به حساب می‌آیند.

نباید نسبت بد درباره کسی داشت
این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه پیامبر(ص) تکفیر مسلمانان را جایز نمی‌دانند، ابراز داشت: نباید نسبت بد درباره کسی داشت البته مساله صحت اعمال و قبول آن موضوع دیگری است.

گفتنی است، به تازگی برخی از علمای اهل تسنن سریال مختارنامه را حاوی اهانت به صحابه پیامبر قلمداد کرده بودند.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی