انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 814)
چهارشنبه 15/10/1389 - 12:23 -0 تشکر 270744
مادران تعیین روش زایمان را به پزشکان بسپارند

 
مادران تعیین روش زایمان را به پزشكان بسپارند

انتخاب روش زایمان یكی از مهم ترین دغدغه های مادران است. ترس از زایمان طبیعی و تفكر اشتباه مادران، آنها را به سمت سزارین سوق می دهد؛ به همین دلیل نیز آمار سزارین در كشور افزایش یافته است.

اما انتخاب روش زایمان نه تنها مادر، بلكه نوزاد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

دكتر ثریا عالمی، جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان در این باره به «جام جم» می گوید: «بسیاری از مادران تصور می كنند نوزادی كه به روش سزارین به دنیا بیاید، باهوش تر از سایر بچه هاست. آنها عقیده دارند عدم وجود درد و فشارهایی كه در زایمان طبیعی وجود دارد باعث باهوش تر شدن نوزاد می شود.

در حالی كه هیچ تحقیقی تاكنون نتوانسته این موضوع را ثابت كند.»

وی بر این اساس تاكید می كند باهوش تر شدن بچه ها دلیل مناسبی برای انتخاب روش زایمان نیست.

 

 

آسیب های زایمان

این پزشك متخصص به آسیب هایی كه ممكن است حین زایمان به بچه وارد شود، اشاره كرده و می گوید: «در زایمان طبیعی ممكن است آسیب هایی مانند شكستگی استخوان كتف، شكستگی بازو، فلج بازو، دررفتگی لگن یا آسیب به سر نوزاد و خونریزی های سر بچه به وجود آید. ولی در اصل خیلی از این عوارض و مشكلات مادرزادی هستند.

به این معنی كه نوزاد دررفتگی لگن را به صورت مادرزادی داشته و به صورت اتفاقی با زایمان طبیعی همراه شده و تصور می شود این مشكل ناشی از زایمان است.»

دكتر عالمی یادآور می شود: «آسیب به بازو و شبكه عصبی بازو در زایمان طبیعی بیشتر مشاهده می شود. این مشكلات نیز به دلایل خاصی مانند درشت بودن جنین پیش می آید.»

وی با ذكر این نكته كه گاهی برخی از عوارض را به اشتباه به زایمان طبیعی یا سزارین نسبت می دهند، توضیح می دهد: «تحقیقات نشان داده است در بسیاری از مواقع فلج مغزی هیچ ربطی به نوع زایمان ندارد.

شاید حتی بچه این مشكل را به صورت مادرزادی داشته باشد یا حتی قبل از شروع دردهای زایمانی به دلیلی خاص خون رسانی به جنین كاهش یافته و اكسیژن به او نرسد و در نتیجه چنین مشكلی ایجاد شود.

در چنین شرایطی مشكل اینجاست كه نمی توان براحتی اثبات كرد دلیل اصلی بروز این مساله چیست.»

به گفته وی شكستگی كتف یا همان استخوان ترقوه نیز مشكل دیگری است كه می تواند قبل از زایمان ایجاد شده باشد.

ممكن است استخوان داخل شكم مادر جوش نخورده باشند و پس از تولد، آن را به زایمان طبیعی نسبت دهند.

دكتر عالمی می گوید: «البته در برخی موارد نیز دیر رسیدن پزشك، حاضر نبودن بالای سر مادر و عدم كنترل مداوم توسط پزشك، می تواند دلیلی برای بروز چنین مشكلاتی باشد.»

وی می افزاید: «آسیب به سربچه، به دلیل فشارهایی كه حین زایمان به او وارد می شود به شكل خونریزی داخل مغز یا زیر پوست نیز در زایمان طبیعی و بخصوص زایمان های سخت شایع تر است.»

 

 

سلامت نوزاد در سزارین

دكتر عالمی به خطرات و عوارض روش سزارین هم اشاره كرده و می گوید: «در زایمان به روش سزارین ممكن است تیغی كه جراح برای بریدن رحم استفاده می كند، باعث آسیب به كودك شود.

البته مواردی مانند فلج بازو یا شكستگی بازو در سزارین هم دیده می شود.

اما همان طور كه گفته شد ممكن است بچه این مشكلات را از قبل داشته باشد و هیچ كدام از این مشكلات دلیلی بر دخالت مادر در تصمیم پزشك برای تعیین نوع و روش زایمان نیست.»

این پزشك متخصص زنان تاكید می كند: «این پزشك است كه می تواند با بررسی همه جوانب مشخص كند زایمان طبیعی برای مادر و كودك مناسب است یا سزارین ؛بنابر این دخالت در تصمیم پزشك و واداشتن او برای روش مورد علاقه مادر، ممكن است عواقب جبران ناپذیری برای هر دو در پی داشته باشد.»این نكته را هم باید در نظر داشت كه تمام مقالات علمی زایمان طبیعی را توصیه می كنند؛ مگر در مواردی خاص كه پزشك متخصص احتمال بروز مشكلاتی را در اثر زایمان طبیعی می دهد.

در حقیقت خانم بارداری كه می خواهد زایمان كند، در صورتی كه هیچ مشكلی وجود نداشته باشد باید تنها به زایمان طبیعی فكر كند.

به این معنا كه سزارین تنها در مواقعی كاربرد دارد كه زایمان طبیعی خطراتی را برای مادر و جنین ایجاد می كند.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

چهارشنبه 15/10/1389 - 14:15 - 0 تشکر 270763

سلام به سلام زهرای گرامی

یک آفرین اول بهتون میگم چون مطلبی رو انتخاب کردید برای ثبت که واقعا خیلی خیلی مهمه . ببینید دوستان در ایران مادران می توانند انتخاب کنند ولی در بسیاری از کشورها فقط پزشک می توانند زایمان طبیعی یا سزارین رو مشخص کند . در متن نوشته شده که ممکن است در حین سزارین تیغ باعث آسیب بشه که من تاحالا یک مورد رو هم ندیم من یک سال توی اتاق عمل سزارین کار می کردم و هر روز حداقل 3 تا نوزاد می دیدم .مهمتری عواضی که برای سزارین پیش میاد مشکلات تنفسی است که به دلیل همون عدم فشار به وجود میاد . دوستان عزیز تبیانی زمانی که فشار به قفسه سینه نوزاد وارد بشه ترشحات خارج میشه که با سزارین خارج نمیشه و مشکل ایجاد می کنه . اون تیغ که گفته باعث آسیب امکان داره بشه درصدش خیلی خیلی کمه آخه ما لایه روی رحم رو چند بار با تیغ می بریم بعدش با فشار دست رحم رو باز می کنیم . در کل عالی بود سلام زهرای عزیز
امیدوارم همچنان شاهد مطالب خوبتان در جراحان باشیم .
یاحق

 

thank you for attention

چهارشنبه 15/10/1389 - 15:13 - 0 تشکر 270768

سلام؛
دیدم موردی که پزشک استریل و باند رو به هنگام عمل سزارین در شکم مادر باقی گذاشت . و مادر مدتها پس از زایمان خونریزی داشت تا متوجه شدند که مشکل از کجاست.

چهارشنبه 15/10/1389 - 15:46 - 0 تشکر 270779

ashrostaghi عزیز ، سلام :
به انجمن جراحان خوش آمدید . دوست گرامی کاملا درسته چنین مشکلاتی هم هست ولی خیلی کم پیش میاد چون در حین هر تعداد گازی که به جراح داده میشه روی بورد اتاق عمل نوشته میشه در انتهای عمل هم شمارش مشه که هماهنگ باشه اگر گازی یا لنگازی که در عمل سزارین استفاده میشه کم باشه به هیچ عنوان شکم بسته نمیشه و بررسی کامل صورت می گیره . در عمل سزارین طبق قانون 4 بار باید گازها شمرده بشه طبق قانون ولی معمولی 2 باز بیشتر شمرده نمیشه ..
دوست عزیزم ، امیدوارم شاهد مطالب خوبتون در انجمن جراحان هم باشیم.
- جانشین انجمن جراحان

 

thank you for attention

چهارشنبه 6/11/1389 - 12:59 - 0 تشکر 277459

سلام
دردی رو كه مادر موقع زایمان طبیعی میكشه از قلم انداختید
اون هم مادران كم بنیه و ضعیف امروزی

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی