فرهنگ پایداری (بازدید: 984)
دوشنبه 13/10/1389 - 11:46 -0 تشکر 270186
چرا صدام در جنگ با ایران لباس نظامی پوشید ولی درکویت نه؟

دفاع مقدس ملت ایران در برابر متجاوزان بعثی مملو ازعبرت های بزرگی است که بخشی از آن مربوط به ندامت های کشور کوچک وثروتمند کویت از کمک به رژیم متجاوز بعثی صدام معدوم است.

 

صدام

 

امیر کویت شیخ جابر احمد الصباح که در دوران او، کویت شاهد حوادث متعدد ناشی از پیروی از سیاست های آمریکا و ماجراجوی صدام در منطقه بود درخاطرات خود می گوید بعد ازپایان جنگ ایران وعراق با حمایت کشورهای عربی وبرای تجلیل ازمقاومت صدام برابرایرانی ها،کنفرانس کشورهای عربی دربغداد برگزارشد وهمه سران عرب ازاین که صدام وعراق از خطرسقوط توسط ایرانی ها رهایی یافته بودند،خوشحال به نظر می رسیدند، البته این فرار به قیمت کمک های گسترده کشورهای ثروتمند عرب وکمک های تسلیحاتی وتدارکاتی کشورهای هم چون مصر و اردن به دست آمده بود.شیخ جابرمی گوید:درپایان کنفرانس زمانی که می خواستیم عراق رابه مقصد کویت ترک کنیم صدام خود شخصاً پشت فرمان اتومبیل ویژه بنز تشریفات نشست وهدایت خودرو را تا فرودگاه بغداد به عهده گرفت. دراتومبیل فقط من بودم واو،درحالی که صدام سیگار برگ کوبایی برلب داشت وفضای خودرو مملو از دود این سیگار شده بود دربین راه به او گفتم؛انشاءالله درکویت منتظرش هستیم و اولین سفر خارجی اش را به مقصد کویت داشته باشد.صدام هم با تکبیر جواب داد:کویت خانه ماست می آییم.

شیخ جابر ادامه می دهد که منظوراورا آن موقع نفهمیدم و وقتی درحال فرارازکویت درتابستان 1990 میلادی بودم متوجه حرف آن مردک متکبرخبیث شدم ودرهمان جا آرزوکردم به اودرجنگ با ایرانی ها کمک نمی کردم.او نمک نشناس ونمک به حرام بود.همراهان امیر کویت می گویند که صدام وقتی به کویت حمله کرد امیرکویت درخواب بود وبا وضعیتی پریشان اورا به خاک عربستان منتقل کردند .چند روزبعد ازاشغال نظامی کویت توسط بعثی ها، صدام شیخ جابراحمد الصباح را فردی عیاش وفاسد معرفی کرد و فیلمی ازعیاشی های او را پخش نمود.صدام درپاسخ به این سؤال خبرنگاران که چرا دیگر لباس نظامی نمی پوشید گفت: من در کویت مردی مقابل خود نمی بینم.اگر در جنگ با ایرانی ها لباس نظامی می پوشیدم،به دلیل آن بود که آنها مرد جنگ بودند. او دریک گفت وگو با احترام ازامام خمینی (ره) یاد می کند ومجبورمی شود اذعان کند که با چه کسانی در نبربوده است، اما او از جنایت های خویش وحمایت هایی که قدرت های استکباری در تجاوزش به ایران از او داشتند سخنی نگفت که این رسم ناجوانمردان تاریخ است. به گزارش ایسنا،نادر دریابان، پژوهشگر دفاع مقدس با بیان این مقدمه به ماجرای شنیدنی سالهای همکاری دلبرانه شیخ امیر کویت وصدام معدوم اشاره می کند که می گوید:شیخ جابر در انبوه کمک های مادی و تسلیحاتی وتدارکاتی کشورش به بعثی های جنایتکار تعدادی آمبولانس نظامی بنز که در آنها شرایط یک بیمارستان صحرایی و حتی عمل های ابتدایی بود برای حفظ جان فرماندهان عراقی درجبهه های جنگ با رزمندگان مسلمان ایرانی خریداری کرد وبه صدام وفرماندهانش اهداء نمود.

اولین سری این آمبولانس ها به جبهه خرمشهرکه دراشغال دشمن بود ارسال شد، چرا که ایران خود رابرای حمله به خرمشهر و باز پس گیری آن آماده می کرد.چند روزبعد ازحمله قوای اسلام درعملیات بیت المقدس به بعثی های جنایتکاردرجبهه گسترده خرمشهر آمبولانس اهدایی شیخ جابراحمد الصباح به غنمیت رزمندگان اسلام درآمد وبسیاری از فرماندهان عراقی مجروح جبهه خرمشهرازشدت جراحت درنبرد با رزمندگان اسلام به هلاکت رسیدند.یک ازآخرین فرماندهان عراقی مجروح در جبهه بندر خرمشهر را نه با این آمبولانس ویژه بلکه با قایقی چوبی در حالی که یک پای این فرمانده قطع شده بود به جزیره ام الرصاص عراق در روبه روی بندر خرمشهر انتقال دادند تا داغ استفاده از این تجهیزات پیشرفته بر دل صدامیان بماند.این خودرو که هم اینک به صورت مستعمل در مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر نگهداری می شود، متأسفانه در سال های جنگ به خوبی ازآن مراقبت نشد؛چرا که یکی از اسناد مهم تدارکاتی دشمن بوده است که توسط حامیان مرتجعش تهیه وبرای استفاده به جبهه های نبرد ارسال شده بوده است.

در جریان جنگ تحمیلی هم چنین شیخ فهد الاحمد، برادر ناتنی امیر کویت نیز با حضور در جبهه های عراق بند توپخانه را برای گلوله باران مواضع نیروهای رزمنده مسلمان ایرانی کشیده بود.شیخ فهدالاحمد که رئیس شورای المپیک آسیا بود اولین مقام رسمی ومهم کویتی بود که در جریان اشغال کویت توسط بعثی ها به قتل رسید و صدامی ها بر جنازه او به شدت کوفتند.یک روز پس از اشغال کویت توسط رژیم متجاوز صدام،وزیر امورخارجه وقت کویت که اکنون امیر کویت است برای عذر خواهی رسمی کشورش در کمک به صدام در سال های جنگ علیه ایران به جمهوری اسلامی ایران آمد تا تاریخ خیلی زود سرنوشت تلخ جبهه کفر را در برابر حماسه هشت ساله مقاومت ملت ایران رقم زدند.

منبع:ساجد

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی