انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 427)
جمعه 10/10/1389 - 22:3 -0 تشکر 269324
تاثیر نفوذ قرآن در دلها

رؤسای عرب با شنیدن قرآن منقلب می‌شدند. یكی از آنها اسعد بن زراره كه یكی از سران خزرج مدینه بود برای كمك خواستن به مكه وارد شد. قریش در هنگام رفتن به طواف كعبه گوش‌های او را با پنبه پر كردند كه صدای قرآن پیامبر را نشنود، و او در دور دوم طاقت نیاورد؛ پنبه‌ها را دور انداخت و نزد رسول الله آمد و گفت: تو مردم را به چه دعوت می‌كنی؟ فرمود: به سوی خدای یگانه. گفت: از آنچه می‌خواندی به من نیز بخوان. رسول الله آیه 151 تا 152 53 سوره انعام را به او خواند: قل تعالوا اتل ما حرم ربكم علیكم اَن لاتشركوا به شیأ و بالوالدین احساناً ولاتقتلوا اولادكم خشیته املاق، نحن نرزقكم و ایاهّم و لاتقربوا الفواحش ماظهر منها و مابطن و لاتقتلوا النفس الّتی حرم الله الاّ بالحقّ، ذالك ما وصّیكم بِهِ ولعّلكم تعقلون. بیائید بخوانیم برای شما آن چه را پروردگارتان برای شما حرام كرده است: به خدا شریك قرار ندهید به پدر و مادر نیكی كنید و فرزندانتان را از ترس فقر نكشید، ما شما و آنها را روزی می‌دهیم. از زشتی‌های پنهان و آشكار دوری كنید. خون‌ها را بناحق نریزید. این سفارش‌های خدا جهت تنبه و بیداری شماست. امید است درك كنند. جهت تلخیص فقط ترجمه آیه دوم را ذكر می‌كنیم: به اموال یتیم جز با جهات پسندیده نزدیك نشوید و پیمانه و ترازو را با راستی و عدالت بكشید و عمل كنید و به هر كس جز به مقدار توانائیش تكلیف نكنید و در گفتارتان طرفدار حق باشید، هر چند به زیانتان باشد. به پیمان خدا وفادار باشید. این پندهای خدا است بر شما. اسعد از شنیدن این آیات چنان منقلب شد كه بی‌اختیار فریاد زد: من گواهی می‌دهم كه معبود شایسته‌ای جز خدای یگانه نیست و تو یا محمد(ص) رسول او هستی و قرآن تو و دین تو حق است. من مسلمان شدم.1 و همانا اسعد یكی از نقبای دوازده‌گانه است كه رسول خدا با تعیین جبرئیل از میان اصحابش او را انتخاب نمود. نقابت یك سازمان سرپرستی است كه در امت موسی هم بوده2 و این نقابت پس از رسول‌الله متروك ماند و در زمان خلافت عباسی‌ها در سال 250 بین سادات احیاء گردید تا زمان صفویه و قاجار ادامه داشت3 و اسعد بن زراره در ماه شوال سال اول هجرت وفات نمود. او اولین كسی بود كه در بقیع به خاك رفت. 4 1- سیره ابن هشام اسدالغابر ج 1 ص 69 2- معجم الرجال آیت الله خویی ج 3 ص 84. 3- دائره المعارف اسلامی ج 10 ص 187 4- تحفه الآحباب ص 1

دوشنبه 13/10/1389 - 16:55 - 0 تشکر 270306

قرآن كتابیست اعجاب برانگیز و خورشیدیست تابناك كه از انوار بى نهایت او ، هر كس به اندازه وسعش ، خوشه اى از معارف آن مى چیند . این كتاب هیچ گونه نقابى برچهره ندارد و همه چیز خود را آشكار نموده تا تشنگان حقیقت جو را سیراب و عوامان ظاهر بین را هدایت نماید .
وصف قرآن در هیچ واژه اى نمى گنجد و علمش در هیچ دفترى . چون با روح و مذاق مردم بیابان نشین اعراب گرفته تا عصر تمدن و صنعت امروزه سخن مى گوید و روح گمگشته آنها را هدایت و تسكین مى بخشد .
بیشتر اشاره آیات قرآنى با روح انسان مى باشد و روح است كه كلام حق را درك مى كند• و شیرینى سخن خدا را مى چشد و درخت روح را با آیات قرآنى آبیارى كنیم مبادا با غیر كلام خدا این حیات نهال دائمى را بخشكانیم . و همچنین درد روحى خودمان را با قرآن درمان كنیم (اسراء ، 82) «القلب حرم الله فلاتسكن حرم لله غیر الله ;(1) روح انسان حرم خداست ; در حرم خدا ، غیر خدا را اسكان ندهید» و روح خود را میزبان خدا قرار بدهید . بهمین علت بیشتر توجه قرآن به تزكیه نفس ، روشنائى قلب ، صفاى دل (2)، مى باشد حتى تزكیه نفوس اجتمائى را نیز توصیه مى كند(مائده ، 2) چون اینها ، پایه و اساس شناخت و حركت بسوى كمال مطلق است .
********
1 . آشنایى با قرآن : مرتضى مطهرى ، ص 63 ، انتشارات صدرا .
2 . بحار الانوار ، علامه مجلسى ، ج 70 ، ص 25 .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی