انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 812)
جمعه 10/10/1389 - 21:58 -0 تشکر 269323
منافقین از منظر قرآن

یکی از آفات هر جامعه ای بخصوص جامعه اسلامی،وجود افراد با چهره ای متفاوت از حقیقت درونی خودشان میباشد که با چهره منافقانه خود بزرگترین خطر برای جامعه مسوب میشوند همان ها که روزی امام عزیزمان(ره)روزی فرمودند:منافقین بدتر از کفارند. این روزها که چهره از نقاب برخی از این افراد که زمانی در دوران سازندگی واصلاحات نقش های کلیدی داشتند کنار رفته و در حال پوست اندازی هستند خوب است از منظر قرآن کریم نیز این گروه را بررسی کرده وبا خصوصیات این گروه از نگاه قرآن آشنا شویم. قرآن مجید در سوره هاى زیادى نشانه ها و اوصاف و ویژگى هاى منافقان را بیان کرده است مانند : سوره هاىبقره،آل عمران،نساء،مائده،انفال،توبه،عنکبوت،احزاب،نور ، محمّد،فتح،حدید،مجادله،حشر،منافقون . برخى از ویژگى هاى منافقین عبارت است از : 1 . ایمان ظاهرى دارند ; منافقان با زبان اظهار ایمان مى کنند ; ولى در دل آنان از ایمان خبرى نیست . (بقره/8) 2 . هر روز به رنگى در مى آیند و در میان هر جمعیتى با آن ها همصدا مى شوند ; به مؤمنان که مى رسند مى گویند : «ءامنّا» (ما ایمان آورده ایم )ولى هنگامى که با مخالفان رو به رو مى شوند ، مى گویند : «إنّامعکم » (ما با شماییم ) . (بقره/ 14) 3 . خود را عاقل و هوشیار و مؤمنان را سفیه و ساده لوح و خوش باور مى پندارند . (بقره /13) 4 . داعیه اصلاح طلبى دارند ; در حالى که مفسد واقعى هستند . (بقره/11) 5 . مردم را به «منکرات » تشویق و از «نیکى ها» باز مى دارند . (توبه/67) 6 . براى رسیدن به اهداف خود از راه خدعه و نیرنگ وارد مى شوند . (بقره/9) 7 . هنگامى که به نماز مى ایستند ، غرق کسالت و بى حالى اند . (از راز و نیاز با خدا لذت نمى برند) و عبادت و عمل نیکشان ریایى است . (نساء/142) 8 . جاسوسان کفار و در نهان مشوق آنان براى جنگ با مسلمانانند : «ألم نستحوذ علیکم و نمنعکم مِّن المؤمنین » (نساء/141) 9 . پیمان شکن و دروغگو هستند . (توبه/77) 10 . سوگند دروغ یکى از ابزار کار آنان براى گمراه ساختن مردم است . (توبه/56) 11 . فتنه گر و تفرقه افکنند . (توبه/47 ـ 48) . 12 . ظاهرى آراسته و زبانى چرب و فریبنده دارند : «و إذا رأیتهم تعجبک أجسامهم و إن یقولوا تسمع لقولهم » (منافقون/4) 13 . از افشا شدن انحرافات و نقشه هاى خود بیمناکند . (توبه/64) 14 . در فروترین درکات دوزخند و براى آن ها یاورى نخواهد بود . (نساء/145) و.. . برخى از آیاتى که درباره نشانه ها و اوصاف و.. . منافقان است ، عبارتند از : بقره ، 8 ـ 20 ; نساء ، 138 ـ 143 ; توبه ، 42 ـ 70 و 73 ـ 87 ; نور ، 47 ـ 50 ; احزاب ، 12 ـ 20 ; مجادله ، 14 ـ 20 ; منافقون ، 1 ـ 8 و.. .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی