انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 399)
چهارشنبه 8/10/1389 - 19:44 -0 تشکر 268972
اعراف کیانند؟

اهل محشر سه گروهند:

بهشتیان (اصحاب الجنه) 2- دوزخیان ( اصحاب النار) 3- اصحاب الاعراف

"اصحاب الاعراف" مردان والایی هستند که بر هر دو طرف اشراف دارند،چون در مکان بلندی قرار دارند. در روایت است که : " اصحاب اعراف، گرامی ترین خلق خدای متعالند".1  آنان مردان ارجمندی هستند که اهل بهشت و جهنم را پیش از آنکه به جایگاه خویش وارد شوند، به سیمایشان   می شناسند، یعنی وقتی نگاهشان به چهره آنان می افتد تشخیص می دهند که او بهشتی است یا جهنمی.

در روایت است که مردی از امیر المومنین علی علیه السلام پرسید: معنای آیه " و بر اعراف مردانی هستند که همگان را به سیمایشان می شناسند". چیست ؟

حضرت در پاسخ فرمودند: " اعراف ماییم که یاران خود را به سیمایشان می شناسیم.اعراف ماییم که هیچکس خدا را چز از راه شناخت ما نمی تواند بشناسد. اعراف ماییم که در قیامت بین بهشت و دوزخ می ایستیم و کسی داخل بهشت نمی شودمگر اینکه ما او را شناخته و او نیز ما را بشناسد؛و کسی داخل آتش جهنم نمی شود مگر آنکه ما را نشناسد و ما نیز وی را نشناسیم ، این است معنای سخن خدای عز و جل ...و خداوند ما را ابواب خود و صراط و سبیل خود قرار داده است، همان دری که هر کس بخواهد به در گاهش راه یابد ، باید از آن واردشود".2

در روایتی از امام صادق علیه السلام نیز آمده است که آن حضرت فرمودند: " ماییم اصحاب اعراف، چون هر کسی را که ما بشناسیم ، بازگشتش به سوی بهشت و هر کسی را که ما نشناسیم، سر انجامش به سوی دوزخ خواهد بود".3

پاورقی:

1-المیزان،ج8،ص180.

2-همان ماخذ.

3-همان.

 


 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی