انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 863)
سه شنبه 7/10/1389 - 9:20 -0 تشکر 268420
"سوءظن به عزادار حسینی نکن بد میبینی !!!!

 

به نام خدا

سلام

 

سوء ظن به عزادار حسینى (ع )

 

سید بزرگوار عالم ربانى مرحوم سید محمود عطاران رضوان اللّه تعالى علیه فرمود:

سالى در ایام عاشورا جزء دسته سینه زنان محله سردزك بودم . جوانى زیبا در اثناء زنجیر زدن بزنان نگاه مى كرد من طاقت نیاورده و غیرت كردم و او را سیلى زدم و از صف خارجش كردم .

چند دقیقه بعد دستم درد گرفت و تدریجا شدت كرد تا اینكه به ناچار به دكتر مراجعه كردم . دكتر گفت :اثر درد و جهت آن را نفهمیدم ولى روغنى است كه دردش را ساكت مى كند.

روغن را به كار بردم نفعى نبخشید بلكه دیدم هر لحظه دردش شدیدتر و ورمش و آماسش بیشتر مى شود.

به خانه آمدم و فریاد مى زدم ، شب خواب نرفتم ، آخر شب لحظه اى خوابم برد. حضرت شاهچراغ (ع ) را دیدم ، فرمود: باید آن جوان را راضى كنى .

چون بخود آمدم دانستم سبب درد چیست . رفتم جوان را پیدا كردم و معذرت خواستم و بالاخره راضیش كردم در همان لحظه درد ساكت و ورمها تمام شد و معلوم شد كه من خطا كرده بودم و سوء ظن بوده است و به عزادار حضرت سیدالشهداء (ع ) توهین كرده بودم .کرامات الحسینیه مولف علی میر خلف زاده

 

اى كه از دوست تمناى نگاهى دارى

 

بهر اثبات ارادت چه گواهى دارى

 

بایدت واله چو یعقوب شدن در شب و روز

 

گر چه او یوسف گم گشته به چاهى دارى

 

از برون اشك و درون سوز نهانى باید

 

گر كه از درگه او خواهش جاهى دارى

 

تا كه هستى به گدائى در دربار حسین (ع )

 

عزت و فخر به هر مهتر و شاهى دارى

 

نام تو ثبت به دیباچه عشاق شود

 

گر كه مهرش بدل خود پر كاهى دارى

 

اى كه در راه حسین (ع ) استى و اولاد حسین (ع )

 

خوش به فرداى دگر پشت و پناهى دارى

 

اشك امروز بود توشه ره فردایت

 

گر به دیوان عمل جرم و گناهى دارى

 

اجر پیوسته تو نزد حسین بن على (ع ) است

 

تا كه در ماتم او اشكى و آهى دارى

 

كربلا آرزوى ماست حسین (ع ) جان مددى

 

چه بسى منتظر چشم براهى دارى

 

خاك راه تو بود حامد و زر مى گردد

 

گر كه بر خاك ره خویش نگاهى دارى

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

سه شنبه 7/10/1389 - 9:24 - 0 تشکر 268422

به نام خدا

سلام

شما جزکدوم دسته اید؟

دستهای زنجیر زن ؟؟

یا جز تماشا کنندگان ؟؟

همه ما انسانها باید مراقب اعمالمان باشیم سو ظن به دیگران بزرگترین گناهه ودر قران مارو نهی از این عمل کرده اند،،، بسیاری از ظنهای ما گناهه

ودر این ایام عزاداری سالار شهیدان اقا ابا عبدا الله الحسین ع همگی شاهد دسته های زنجیر زن هستیم

خانمیکه به این عزاداری میرید مراقب باشید به دیگران تهمت نزنید ...چه بسا ان جوان زنجیر زن به اشتباه یا نه به قصد بد نگاهی کرد

نگو منظور داشت وبد برداشت نکن زیاد خوش بین هم نباش بلکه خودت حجاب رو رعایت کن .....ممکنه ان جوان به دست اقا اباعبدالله ع اصلاح بشه واگرهم نیت بدی داشته ترک کنه اما ما همچنان گناهکار بمونیم .

اگر میبینی جوانی با تیپ خفن داره زنجیر میزنه ..نگو شما کجا واین هئیت کجا؟

.........

وای جوانیکه جز دسته زنجیر زنی مراقب نگاهت باش ،میبینی خانمها جمعند چشمت رو درحجاب قرار بده نزار بهت گمان بد ببرند

جز هر قشری از جامعه هستی باش اما وقتی زنجیر عزاداری امام حسین ع برداشتی مراقب رفتارت باش چون بهت میگن حسینی ....پس هر کاری نکن

نزار اجرت ضایع بشه !

خدایا !همه مارا از بیماری شک بیجا وظن بد درباره دیگران درپناه خودت امان ده ورحمتت را شامل حالمان بگردان !

آمین یا رب العالمین

نظر شما درباره این بجث چیه؟

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

سه شنبه 7/10/1389 - 10:38 - 0 تشکر 268454

سلام

گلها جان بحث خوبیه. منم همیشه به خودم می گم كه در مورد دیگران قضاوت عجولانه نكنم...همونطور كه فرمودی شاید این شخص اصلاح شه...یا حالا هرچیز دیگه، ما باید مراقب رفتارمون باشیم...باید خدا رو شكر كرد كه اینا تو عزاداری شركت می كننن به اباعبداله عشق و ارادت دارند...هستند آدمایی كه توهین می كنن اما اینا...به هرحال قضاوت كردن خیلی سخته...یعنی اصلا كار ما نیست...حواسمون باشه اجر عزاداری امام حسین رو با این برداشت ها و نگاه ها از بین نبریم...وظیفه ما كه ادعای عاشقی اهل بیت رو داریم سنگین تره...حواسمون باشه!

حق یارتون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

سه شنبه 7/10/1389 - 11:9 - 0 تشکر 268469

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیك یا ابا عبدالله الحسین

السلام علیك یا ابا صالح المهدی

سلام

سوء ظن

سوءظن(بدگمانی و بدبینی) از گناهان قلبی و بیماری های روانی که سبب بسیاری از گناهان می باشد و کمتر کسی است که به این گناه آلوده نشده باشد و جالب تر و بد تر آن که به گناه بودنش التفاتی نیست (یعنی به نظرش گناه نیست) و چون آن را گناه نمی بیند از آن پشیمان نشده و آن را ترک نمی کند و هنگامی که فرد به آن اصرار ورزد به فرض آنکه این یک گناه صغیره است به یک گناه کبیره تبدیل خواهد شد و اگر قرار بود شامل عفو خداوند شود به واسطه اصرار و سبک گرفتن آن نابخشنودی می شود . از این رو بر هر مسلمانی واجب است که حرمت بدگمانی را بداند و خود را به آن آلوده نسازد یا اگر آلوده شد فوراً توبه کند چون توبه واجب فوری است بنابراین معنای سوءظن و انواع آن و دلیل حرمت آن باید ذکر شود.

آیت الله دستغیب در کتاب قلب سلیم خود سوءظن را به دو دسته سوءظن در امور عبادی و سوءظن در عادات تقسیم کرده . و چنین نظر خود را بیان می کند : به طور کلی هر گفتار و کرداری که از مسلمان دیده یا شنیده شود و احتمال درستی آن داده شود حمل کردن آن بر فساد و معتقد شدن به آن حرام است . که این تعریف در مورد سوءظن به مردم در امور عبادی است.

اما سوءظن در عادات : اینکه رفتار و گفتار عادی دیگری را به فساد و نادرستی غرض حمل نماید . [در این جا آیت الله دستغیب با چند مثال تعریف خود را روشن می کنند.]

مثلاً مردی را با زنی می بیند و آن ملاقات را حمل به فساد می کند یا اینکه زنش را در خانه نمی بیند یا با مردی بیگانه می بیند، بدون تحقیق به آن زن بدبین شود یا بچه در خانه چیزی بگوید و آن سبب بدبینی او گردد یا این که دو نفر با هم رازی می گویند و شخص به خیال این که درباره او سخن می گویند به آنها بدبین شود یا این که سخن گوینده ای را گمان کند که به او کنایه می زند و منظورش از این سخن گوشه زنی و عیب گویی او بوده پس به آن گوینده بدبین گردد.

موارد سوءظن در امور عادی فراوان است و اگر با دقت در زندگی روز مره خود نگاهی بیندازیم خواهیم دید که بین موارد (بدبینی که در ابتدا ذکر کردیم که اصرار بر آن از گناهان کبیره خواهد شد) اندک نیستند.

وبلاگ  حوزه علمیه فاطمه الزهرا(ع) اردكان

اللّهم عجّل لولیّك الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

سه شنبه 7/10/1389 - 11:14 - 0 تشکر 268475

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیك یا ابا عبدالله الحسین

السلام علیك یا ابا صالح المهدی

سلام

دلیل حرمت سوءظن

قبل از هر توضیحی لازم به بیان است که انسان چهار سرمایه دارد که همه آن ها باید در دژهای محکم قانون قرار گیرد و محفوظ باشد:جان،مال،ناموس و آبرو.

اسلام می خواهد در جامعه اسلامی امنیت کامل  حکم فرما باشد نه تنها مردم در عمل و با دست به یکدیگر هجوم نکنند بلکه از نظر زبان، و از آن بالاتر از نظر اندیشه و فکر آنان نیز در امان باشند هر کس احساس کند که دیگری حتی در منطقه افکار خود تیرهای تهمت را به سوی او نشانه گیری نمی کند، این امنیتی است در بالاترین سطح، که جز در یک جامعه مذهبی و مؤمن امکان پذیر نیست.

پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در حدیثی می فرمایند:«إنَّ الله حَرَّمَ مِنَ المُسلِمِ دَمَهُ وَ مالَهُ وَ عَرضِهِ وَ أن یَظَنَّ بِه أسُّود ُ؛ خداوند، خون و مال و آبروی مسلمان را بر دیگران حرام کرده است و همچنین گمان بد درباره او بردن.»

گمان بد نه تنها به طرف مقابل و حیثیت او لطمه وارد می کند، بلکه برای صاحب آن نیز بلایی بزرگ است زیرا سبب می شود که او را از همکاری با مردم و تعاون اجتماعی بر کنار کند ، و دنیایی وحشتناک آکنده از غربت و انزوا فراهم سازد ، چنان که در حدیثی از امیر المومنین آمده است:«مَن لَم یُِحسِن ظَنَّهُ استوحَشَ مِن کُلِّ أحدٍ؛کسی که گمان بد داشته باشد از همه کس می ترسد و وحشت دارد.»

به تعبیر دیگر:چیزی که زندگی انسان را از حیوانات جدا می کند و به آن روش،حرکت و تکامل می بخشد ، روح تعاون و همکاری دسته جمعی می باشد، و این در صورتی امکان پذیرست  که اعتماد و خوش بینی بر مردم حاکم باشد، در حالی که سوءظن پایه های این اعتقاد را در هم می کوبد، پیوندهای تعاون را از بین می برد و روح اجتماعی  را تضعیف می کند.

افراد بدبین از همه چیز می ترسند، از همه کس وحشت دارند و نگرانی جانکاهی دائماً بر روح آنها مستوطی است ، نه می توانند یار و مونسی غمخوار پیدا کنند ، و نه شریک و همکاری برای فعالیت های اجتماعی، و نه می توانند یار و یاوری برای روز درماندگی.

توجه به این نکته لازم است که منظور از ظن در این جا گمان های بی دلیل است، بنابراین در مواردی که گمان متکی به دلیل یعنی ظن معتبر باشد از این حکم مستثنی است مانند گمانی که از شهادت دو نفر عادل حاصل می شود.

وبلاگ  حوزه علمیه فاطمه الزهرا(ع) اردكان

اللّهم عجّل لولیّك الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

سه شنبه 7/10/1389 - 11:15 - 0 تشکر 268477

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیك یا ابا عبدالله الحسین

السلام علیك یا ابا صالح المهدی

سلام

نزدیک ترین حال شخص به کفر

امام باقر و امام صادق علیه السلام فرمودند:«نزدیک ترین وضعی که بنده به کفر دارد این است که ، با مردی که با او برادر دینی می باشد ، لغزش و خطاهای او را بشمارد، تا روزی او را به آن ها سرزنش و سرکوب نماید.»

در این حدیث همان طور که می بینیم تنها حفظ لغزش های مسلمان را بدون اظهار و اخبار به آن گناه قلبی دانسته و در بزرگی این گناه کافی است مرتکبش را از هر حال به کفر نزدیک تر می داند و در روایات دیگر آن را دورترین حالات انسان به خدا بیان فرموده است.

نتیجه سوءظن،غیبت و آبرو ریزی

کسی که کنجکاو و مراقب اوضاع داخلی مردم شد معمولاً نمی تواند از گفتن اسرار دیگران که آن را دانسته خود داری کند بلکه راز مردم را فاش و پشت سرشان غیبت و بدگویی می نماید و آبرو و حیثیت یک فرد مؤمن را که بسان جان و مالش  نزد خداوند و شارع اسلام عزیز و گرامی است در اثر بدبینی و کنجکاوی های شخص در نزد او و در صورت فاش ساختن نزد دیگران از بین رفته  و پایمال می گردد. و لازمه ی ایمان به خدا آن است که موجبات سقوط شخصیت و از بین رفتن آبروی برادر دینی خود را با کنجکاوی های زیان بار خود فراهم نسازد.

بی شک کسی که گمان بد نسبت به دیگری حکم کند شیطان او را وامی دارد که از او غیبت کند یا در بزرگداشت و احترام او بی اعتنایی و سستی نماید  و در ادای حقوق او کوتاهی کند،یا به دیده حقارت به او بنگرد و خود را از او بهتر بداند و این ها همه از مهلکات است.

وبلاگ  حوزه علمیه فاطمه الزهرا(ع) اردكان

اللّهم عجّل لولیّك الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

سه شنبه 7/10/1389 - 11:34 - 0 تشکر 268485

آخی چطور دلش اومد بزنه...

در این مراسم ها خیلی وقتا دل همو میشکونیم...

دریغ ازینکه یادمون باشه نباید واجبات رو به مستحبات بفروشیم

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
سه شنبه 7/10/1389 - 11:38 - 0 تشکر 268493

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیك یا ابا عبدالله الحسین

السلام علیك یا ابا صالح المهدی

حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند: «هنگامی‌ كه صلاح و دوستی‌ بر زمان و اهلش غالب شود، سپس كسی‌ نسبت به دیگری‌ كه گناهی‌ از او آشكار نشده است سوء ظن پیدا كند ظلم و ستم كرده است، و هرگاه فساد بر زمان و اهلش چیره گردد و در این حال كسی‌ به دیگری‌ حسن ظن پیدا كند، خود را فریب داده است»

اللهم عجـــل لولیک الفـــرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

چهارشنبه 8/10/1389 - 23:38 - 0 تشکر 269013

تو این زمونه به هیشکی، جدیا به هیشکی نباید بی احترامی کرد.
بهتره چشم دلمونو باز کنیم و بدونیم ممکنه چیزی غیر از اونچه چشم ظاهرمون می بینه در جریانه.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی