انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 512)
پنج شنبه 2/10/1389 - 13:36 -0 تشکر 265941
آشنایی با 15 نشانه سرطانی

با بالا رفتن سن شکایت افراد از درد بیشتر می‌شود اما درد می‌تواند نشانه زودرسی از برخی سرطان‌ها هم باشد. گرچه بیشتر دردها دلیل وجود سرطان نیست. دردهایی که مداوم هستند و به دلایل نامشخص ایجاد می‌شوند حتما باید مورد چکاپ قرار گیرند. پزشکتان باید سابقه خانوادگی شما را به دقت بررسی کرده و براساس آن اطلاعات تصمیم بگیرد که چه آزمایشاتی برای شما لازم‌تر است.

معمولا در میان افراد این باور غلط وجود دارد که سرطان بیماری است که برای افراد سالخورده اتفاق می‌افتد و البته بیشتر وقت‌ها حق با آنهاست اما خیلی از افراد جوان هم به سرطان مبتلا می‌شوند.

تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد که خانم‌ها در مقابل چکاپ‌های منظم و آزمایشات سرطان نسبت به آقایان حساس‌تر و مراقب‌تر هستند. آنها معمولا خیلی بیشتر هم نسبت به نشانه‌های بیماری نگران می‌شوند. اما همیشه هم اینطور نیست. برای مثال خانم‌های جوانتر، خیلی از علائمی که می‌تواند نشانه سرطان باشد را نادیده می‌گیرند. آنها فکر می‌کنند که سرطان بیماری است که برای افراد سالخورده اتفاق می‌افتد و البته بیشتر وقت‌ها حق با آنهاست اما خیلی از افراد جوان هم به سرطان مبتلا می‌شوند.

البته خیلی از خانم‌ها از آقایان هم در انکار بیماری ماهرتر هستند. اینها کسانی هستند که عمدا علائم و نشانه‌های سرطان را نادیده می‌گیرند. البته همیشه هم مسئله انکار بیماری نیست. بعضی‌ها یک باور فرهنگی وجود دارد که تصور می‌کنند سرطان بیماری لاعلاج است به همین خاطر لزومی نمی‌بینند که برای درمان مراجعه کنند. حرف زدن در مورد مسائل نگران کننده نباید باعث واکنش منفی از سوی افراد شود. نباید به این حس به افراد القا شود که باید به دنبال هر نشانه کوچکی باشند.

به همین دلیل در ادامه 15 مورد از متداولترین علائم سرطان که باید حتما جدی گرفته شوند را برایتان معرفی می‌کنیم که دیگر هر مشکل کوچکی باعث نگرانی شما نشود:

1) کاهش وزن بی‌دلیل:خیلی از خانم‌ها بدشان نمی‌آید که بدون هیچ سعی و تلاش وزنشان را پایین بیاورند. اما کاهش وزن بی‌دلیل (مثلا 5 کیلو در ماه بدون بالا بردن فعالیت بدنی یا رژیم غذایی) حتما باید مورد چکاپ قرار گیرد. کاهش وزن بی‌دلیل نشانه سرطان است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. همچنین می‌تواند نشانه مشکل دیگری مثل پرکاری تیروئید باشد. پزشکتان باید آزمایشاتی برای چک کردن وضعیت تیروئیدتان انجام داده و سی‌تی‌اسکنی از بقیه اندام‌های بدن هم تهیه کند. پزشک باید تک‌تک احتمالات را بررسی کند.

2) نفخ کردن:نفخ کردن می‌تواند یکی دیگر از علائم سرطان باشد که خیلی از خانم‌ها به آن مبتلا هستند. نفخ کردن می‌تواند نشانه سرطان تخمدان باشد. سایر علائم سرطان تخمدان عبارتند از: «درد شکم یا لگن»، «احساس سیری زودرس» (حتی وقتی هیچ غذایی نخورده اید) و «مشکلات ادرار». اگر این نفخ کردن هر روز برای فرد اتفاق بیفتد و برای چند هفته فرد را آزار دهد، حتما باید با پزشکتان مشورت کنید. پزشکتان باید آزمایش خون، سی‌تی‌اسکن و سایر آزمایشات لازم را برای شما انجام دهد.

3) تغییر در سینه:بیشتر خانم‌ها خیلی خوب سینه‌های خود را می‌شناسند، حتی اگر خودشان بطور منظم آنها را آزمایش غده نکنند. اما این تنها نشانه برای سرطان سینه نیست. قرمز و ضخیم شدن پوست سینه که می‌تواند یک نشانه نادر و شدید سرطان سینه باشد، سرطان سینه التهابی هم باید مورد آزمایش قرار گیرد. اگر جوش یا دانه‌ای روی پوست سینه‌تان مشاهده کردید که بیشتر از یک هفته دوام پیدا کرد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر ظاهر نوک سینه‌هایتان تغییر کرد یا ترشحاتی غیرعادی مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. تغییر در وضعیت ظاهر سینه‌ها، نشانه بسیار نگران کننده‌ای است.

4) خونریزی بین عادت ماهیانه یا هر نوع خونریزی غیرعادی دیگر:خانم‌هایی که هنوز به یائسگی نرسیده‌اند خیلی‌وقت‌ها به خونریزی‌های زودتر از زمان عادت ماهیانه بی‌توجهی می‌کنند. همچنین خونریزی‌های از gi را به اشتباه خونریزی عادت ماهیانه تلقی می‌کنند. اما خونریزی بین زمان عادت ماهیانه، مخصوصا وقتی عادت ماهیانه‌تان منظم است، نیاز به آزمایش و بررسی دارد. خونریزی بعد از رسیدن به یائسگی می‌تواند نشانه سرطان رحم و خونریزی gi می‌تواند نشانه سرطان روده باشد. باید ببینید که چه چیز برای شما عادی است و چه چیز غیرعادی. خانمی که هیچوقت بین عادت ماهیانه لکه نمی‌بیند، و بعد ببیند، برای او غیرعادی است اما ممکن است برای فردی دیگر کاملا عادی باشد. پزشکتان به دقت سابقه خانوادگی شما را بررسی خواهد کرد و برحسب زمان خونریزی و سایر علائم آزمایش فراصوت یا بیوپسی برایتان تجویز می‌کند.

5) تغییرات پوستی: خیلی از ما خال‌هایمان را به دقت بررسی می‌کنیم چون می‌دانیم که یکی از نشانه‌های سرطان پوست است. اما باید تغییر در رنگدانه پوست را هم جدی بگیریم. اگر یکدفعه دچار خونریزی یا ورق ورقه شدن پوست شدید، حتما باید به پزشک متخصص نشان دهید.

6) مشکل در قورت دادن:اگر در قورت دادن مشکل دارید، احتمالا رژیم غذایی‌تان را تغییر داده‌اید. پس جویدن چندان برایتان دشوار نیست. احتمالا بیشتر از سوپ، غذاهای مایع یا محلول‌های پروتئینی استفاده می‌کنید. اما این مشکل در قورت دادن می‌تواند نشانه سرطان gi باشد مثل مری. پزشکتان باید به دقت سابقه خانوادگی شما را بررسی کرده و آزمایشاتی مثل رادیولوژی سینه یا تست gi انجام دهد.

7) خون در نقطه غیرعادی: اگر در ادرار یا مدفوعتان خون مشاهده کردید به هیچ وجه تصور نکنید که ممکن است از بواسیرتان باشد. می‌تواند نشانه سرطان روده باشد. پزشکتان باید سوالاتی از شما بپرسد و آزمایشاتی مثل کلونوسکوپی برایتان انجام دهد. همچنین بالا آوردن خون موقع سرفه کردن هم باید به دقت بررسی شود. البته اگر این اتفاق یکبار بیفتد ممکن است خطر جدی نباشد اما در صورت تکرار حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

8) درد شکم و افسردگی:خانم‌هایی که دچار درد در ناحیه شکم و احساس افسردگی بطور همزمان می‌شوند نیاز به چکاپ دارند. برخی محققان رابطه‌ای بین افسردگی و سرطان لوزالمعده پیدا کرده‌اند که هنوز چندان شناخته شده نیست.

9) سوءهاضمه: خانم‌هایی که قبلا باردار شده‌اند صددرصد سوءهاضمه‌ای که با بالا رفتن وزن برایشان اتفاق افتاده بود را بخاطر دارند. اما بدگواری و سوءهاضمه بدون هیچ دلیل مشخص می‌تواند چراغ قرمز باشد. می‌تواند نشانه زودهنگام سرطان مری، معده یا گلو باشد. پزشکتان باید سابقه خانوادگی شما را به دقت بررسی کرده و قبل از انتخاب آزمایشات لازم برای شما، سوالات در مورد سوءهاضمه‌تان بپرسد.

10) تغییر در دهان: مخصوصا افراد سیگاری باید به دقت مراقب لکه‌های سفیدی که درون دهان یا روی زبانشان ایجاد می‌شود باشند. بیشتر این لکه‌ها می‌تواند نشانه پیش سرطان باشد که می‌تواند منجر به سرطان دهان شود. از دندانپزشک یا پزشکتان بخواهید که به دقت وضعیت را بررسی کنند و درمورد درمان آن تصمیم بگیرند.

11) درد:با بالا رفتن سن شکایت افراد از درد بیشتر می‌شود اما درد می‌تواند نشانه زودرسی از برخی سرطان‌ها هم باشد. گرچه بیشتر دردها دلیل وجود سرطان نیست. دردهایی که مداوم هستند و به دلایل نامشخص ایجاد می‌شوند حتما باید مورد چکاپ قرار گیرند. پزشکتان باید سابقه خانوادگی شما را به دقت بررسی کرده و براساس آن اطلاعات تصمیم بگیرد که چه آزمایشاتی برای شما لازم‌تر است.

12) تغییر در گره‌های لنفاوی: غده یا برآمدگی روی گره‌های لنفاوی خود در زیربغل یا گردنتان مشاهده کردید، می‌تواند نشانه‌ای نگران کننده باشد. اگر یکی از گره‌های لنفاویتان به تدریج بزرگتر می‌شوند حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. پزشکتان معاینه‌تان خواهد کرد و دلیل بزرگ شدن غده لنفی را بررسی خواهد کرد. همچنین ممکن است برایتان بیوپسی انجام دهد.

13) تب: اگر دچار تب شده‌اید که دلیل آن آنفولانزا یا سایر بیماری‌ها نیست می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد. تب معمولا زمانیکه سرطان از نقطه اصلی خود گسترش پیدا کرده باشد اتفاق می‌افتد اما می‌تواند نشانه سرطان خون‌های تازه مثل لوکمی هم باشد. سایر نشانه‌های سرطان عبارتند از زرده یرقان یا تغییر در رنگ مدفوع. پزشکتان باید شما را تحت معاینه دقیق فیزیکی قرار داده و سابقه دارویی شما را به دقت بررسی کند و سپس آزمایشاتی مثل رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن،MRIو سایر آزمایشات را برایتان انجام دهد.

14) خستگی: خستگی نیز یکی دیگر از علائم مبهم سرطان است. این مشکل می‌تواند بعد از پیشرفت سرطان اتفاق بیفتد اما ممکن است در ابتدای سرطان‌هایی مثل لوکمی یا برخی سرطان‌های روده هم ایجاد شود.

15) سرفه مداوم:سرفه معمولا با سرماخوردگی، آنفولانزا و حساسیت‌ها اتفاق می‌افتد و همچنین می‌تواند یکی از عوارض جانبی برخی داروها نیز به حساب آید. اما سرفه‌های مداوم (سرفه‌هایی که بیش از سه تا چهار هفته به طول انجامد) به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شوند. پزشکتان باید سابقه خانوادگی شما را به دقت بررسی کرده، وضعیت گلو و ریه‌هایتان را معاینه کرده و آزمایشاتی مثل رادیولوژی را برایتان انجام دهد.

 

 

شنبه 4/10/1389 - 18:12 - 0 تشکر 266963

تشکر خیلی مفید بود

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی