انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 476)
سه شنبه 30/9/1389 - 17:36 -0 تشکر 265062
اسرار چشم ها

این مقاله پیرامون مبحث پرآوازه و نوظهور موسوم به "علایم دستیابی دیداری" می باشد. شیوه ای که ما را قادر می سازد با مشاهده حرکات چشم ها به نحوه اندیشیدن فرد پی ببریم. مبنای این علم بر پایه ارتباط تنگاتنگ جسم و ذهن بوده و آنکه افراد با حرکت دادن چشمهایشان روند تفکرات باطنی خود را آشکار میسازند. فراگیری آن ما را یقینا در بهبود برقراری ارتباط با دیگران در زندگی یاری خواهد داد.

تشخیص حرکات چشم قدری به تمرین و ممارست نیاز دارد زیرا که برخی افراد حرکات چشم بسیار کند و آرام، مختصر، زیرکانه و یا تعمدی دارند که اغلب اوقات ارزیابی چشم را پیچیده و دشوار می گرداند. حرکات چشمها نشان دهنده آن است که فرد چگونه میاندیشد،آیا وقایع گذشته و یا آینده را در تصور خود میپروراند، صدایی را در باطن خود دوباره می شنود و یا صدای جدیدی را در ذهن خود می آفریند. در دلش با خود حرف میزند و یا توجهش معطوف به احساساتش می باشد.

جهت رمز گشایی حرکات چشمها صورت را به 3 بخش فوقانی-میانی-تحتانی در ذهن خود مجسم کنید. اکنون مجددا آن 3 بخش را از وسط به 2 بخش چپ و راست تقسیم کنید. حرکت چشم به سمت هر یک از این 6 منطقه را میتوان اینگونه تفسیر کرد:

 

بالا: دیداری

وسط: شنیداری

پایین: تکلم و احساسات

 

سمت چپشان مربوط به اطلاعات یادآوری شده و سمت راستشان مربوط به اطلاعات خلق شده می باشد. به این مفهوم که شخص به منظور دستیابی به مناطق مرتبط با حواس پنجگانه مغز بطور غیر ارادی چشمانش را به جهات مختلف حرکت میدهد.

چشمها بالا وچپ: نیمکره غیر برتر تجسمات فکری - تصویر ذهنی یادآوری شده - دستیابی به خاطرات بصری

چشمها بالا و راست: نیمکره برتر تجسمات فکری-تصویر ذهنی خلق شده-قوه مخیله

چشمها وسط و چپ: نیمکره غیر برتر پردازش حس شنوایی-دستیابی به خاطرات اصوات-افتراق تن صدا

چشمها وسط و راست: نیمکره برتر پردازش حس شنوایی-تجسم اصوات جدید

چشمها پایین و چپ: ندای درون-گفتگوی باطنی-ایجاد کلام

چشمها پایین و راست: احساسات، حس لامسه و هم احشایی-دستیابی به احساسات، عواطف، احساس سردی وگرمی، درد، فشار، حرکت و جاذبه

چشمها مستقیم بسمت روبرو و متسع: دسترسی سریع و آنی به تمام اطلاعات حسی (معمولا بصری)

 

کاربردها : ادامه ی تاپیک را بخوانید

بازنده نیستم ، که عشق باخته ام ، همین نام تو که برده ام ، فردا برگ برنده من است .

 

 

ایران جوان

.

فوری دانلود

سه شنبه 30/9/1389 - 17:37 - 0 تشکر 265065

1- موثرتر ومفیدتر بیاندیشید

از آنجایی که حرکات چشمها سبب تحریک بخشهای متفاوتی از مغز میگردند، بنابراین شما را در اندیشیدن بهتر یاری میکند. برای مثال هنگامی که از شما پرسیده شود که آخرین فردی که امروز صبح ملاقات کردی چه کسی بود؟ شما با حرکت دادن چشم ها بسمت بالا و چپ می توانید آن را بهتر به خاطر بیاورید.

بازنده نیستم ، که عشق باخته ام ، همین نام تو که برده ام ، فردا برگ برنده من است .

 

 

ایران جوان

.

فوری دانلود

سه شنبه 30/9/1389 - 17:37 - 0 تشکر 265067

2- بدانید چه زمانی باید سکوت کنید

هنگامی که فردی در حین انجام حرکات چشمی می باشد و شما نیز همزمان صحبت می کنید، رشته افکار وی برهم از دست میرود که سبب تاخیر و کندی ارتباط متقابل، سردرگمی و رنجش آن فرد نسبت به شما خواهد شد.

بازنده نیستم ، که عشق باخته ام ، همین نام تو که برده ام ، فردا برگ برنده من است .

 

 

ایران جوان

.

فوری دانلود

سه شنبه 30/9/1389 - 17:37 - 0 تشکر 265068

3- حریم شخصی افراد

افرادی که شیوه تفکرشان وابسته بر اطلاعات بصری میباشد، به حریم شخصی زیادی نیاز دارند. مایلند از شما به اندازه کافی فاصله بگیرند تا قادر باشند خیلی خوب شما را مشاهده کنند زیرا که با نگاه کردن به شما اطلاعات بسیاری را گردآوری می کنند. بنابراین دور از آنها نشسته و یا بایستید. افرادی که احساسی می اندیشند مایلند به حد کافی نزدیک باشند تا با شما تماس جسمی برقرار کنند که این کار را با زدن به بازوهای شما، گرفتن آرنج و یا شانه و دست دادنی که گویی میل به رها کردن دستان شما ندارد بروز میدهند. همچنین افرادی که یادگیری و تفکراتشان وابسته به اطلاعات شنیداری میباشد کمترین توجهی نسبت به وجود شما و حرکات جسمانی شما ندارند زیرا که تمام توجه شان معطوف به جزئیات و صحت اطلاعات مبادله شده و تحلیل آن میگردد.چشم برهم زدنهای مکرر و یا حتی بستن چشمها به مدت چند ثانیه در هنگام بحث و گفتگو پیرامون مسائل پیچیده از ویژگیهای اخلاقی آنان میباشد.

بازنده نیستم ، که عشق باخته ام ، همین نام تو که برده ام ، فردا برگ برنده من است .

 

 

ایران جوان

.

فوری دانلود

سه شنبه 30/9/1389 - 17:38 - 0 تشکر 265069

4- دروغگو را شناسایی کنید

هنگامیکه مشاهده کردید شخصی درپاسخ به پرسشهای شما به بالا و سمت راست چشم میدوزد احتمالا در فکر فریب و یافتن پاسخ ساختگی میباشد.

بازنده نیستم ، که عشق باخته ام ، همین نام تو که برده ام ، فردا برگ برنده من است .

 

 

ایران جوان

.

فوری دانلود

سه شنبه 30/9/1389 - 17:38 - 0 تشکر 265070

زیاده روی نکنید

به خاطر داشته باشید که حرکات چشمها در تمام افراد صادق نمیباشد گاهی اوقات در افراد چپ دست حرکات چشم مذکور معکوس بوده و یا حتی برخی افراد دارای حرکات چشم منحصر به فردی می باشند. بنابراین در استفاده از آن محتاط و میانه رو باشید و هیچگاه به آن به دید یک قانون ثابت ننگرید.

بازنده نیستم ، که عشق باخته ام ، همین نام تو که برده ام ، فردا برگ برنده من است .

 

 

ایران جوان

.

فوری دانلود

شنبه 4/10/1389 - 1:4 - 0 تشکر 266600

جالبه ممنون

 

وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی