بهداشت و سلامت (بازدید: 272)
سه شنبه 30/9/1389 - 17:26 -0 تشکر 265050
سردرد نشانه است ، علت را بیابید

 
سردرد نشانه است، علت را بیابید

امروز صبح هم كه از خواب بیدار شدید، سردردتان ادامه داشت؟! باز هم مسكنی دیگر برای كاهش درد و شروع یك روز كاری خوردید؟

این عادت همیشگی و برنامه عادی زندگی روزانه خیلی از افرادی است كه صبح ها با سردرد بیدار شده و شب با سردرد به خانه برمی گردند. سردردی كه گفته می شود از شایع ترین مشكلاتی است كه مردم را در سنین مختلف درگیر می كند.

در حالی كه متخصصان استفاده از مسكن ها را راه حلی مناسب برای بهبود مشكل نمی دانند.

دكتر سیدعبدالرضا طبسی، فوق تخصص بیماری های مغز و اعصاب در این باره به «جام جم» می گوید: «به هرگونه احساس نامطبوعی كه در سر وجود داشته باشد، سردرد می گوییم كه البته شایع ترین دردی است كه بشر از آن رنج می برد.»

 

 

علل بروز سردرد

وی با اشاره به عوامل ایجادكننده سردرد می افزاید: «متاسفانه عوامل زیادی می توانند سبب بروز سردرد شوند.

همان طور كه یك سرماخوردگی ساده می تواند دلیلی برای شروع سردرد باشد، یك تومور مغزی نیز عاملی برای ایجاد آن است.

بنابراین هنگامی كه با چنین شرایطی روبه رو می شویم، بهتر است در مرحله اول بدون ترس و وحشت، در جستجوی علت آن باشیم. البته با وجود این كه نباید تنها به علل وحشتناك فكر كرد، اما باید هر موردی را جدی گرفته و به فكر درمان آن بود.»

این دانشیار بیماری های مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به انواع مختلف سردرد توضیح می دهد: «سردردها یا عروقی هستند یا غیرعروقی.

شایع ترین سردرد، سردردهای تنشی (Tension) است؛ سردردهایی غیرعروقی كه بیشتر در اثر مسائل عصبی بروز می كند.

سردردهای عروقی نیز در جامعه به عنوان میگرن معروف هستند. در كنار این نوع سردردها، سردردهایی ناشی از سرماخوردگی، آلودگی هوا، سینوزیت و عیوب انكساری چشم نیز با این كه شیوع كمتری دارند، اما وجود دارند.»

دكتر طبسی با اشاره به مواردی كه باید به آن دقت شود، به مردم توصیه می كند: «سردردی كه شب فرد را از خواب بیدار می كند، نشان دهنده مشكلی جدی بوده و مساله مهمی است كه باید به آن رسیدگی شود.

همچنین سردردی كه نوع آن تغییر می كند، نیز باید بررسی شود. ممكن است فردی سال ها از سردرد رنج ببرد، اما نوع آن تغییر یابد؛ به عنوان مثال هیچ وقت در گذشته سردرد با استفراغ همراه نبوده و اخیرا این همراهی وجود داشته باشد.»

وی با توضیح سردردهای حاد می افزاید: «سردردهایی كه خیلی شدید بوده و بتازگی شروع شده اند، سردردهایی هستند كه باید آنها را جدی گرفت؛ بخصوص زمانی كه این سر درد با تب و استفراغ همراه باشد. در این موارد باید خیلی سریع و اورژانسی به این مشكل رسیدگی كرد.»

 

 

سردردهای مزمن

وی با اشاره به سردردهای مزمن كه سال ها ادامه پیدا می كند، می گوید: «این سردردهای مزمن، بخصوص سردردهای میگرنی می تواند زندگی فرد را مختل كند و در حقیقت كار و زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد.»

اگرچه در این نوع سردردها ممكن است خطری جدی برای سلامت فرد ایجاد نشود، اما بالاخره زندگی او را مختل كرده و مشكلاتی را برای او ایجاد خواهد كرد، به همین دلیل حتما باید درمان صورت گیرد.

دكتر طبسی با ذكر این نكته كه بیشتر سردردهای عروقی یا میگرنی زندگی فرد را مختل می كند، به باور عموم مردم اشاره كرده و توضیح می دهد: «مردم به اشتباه تصور می كنند سردردهای میگرنی با افزایش سن بهبود می یابند، اما باید دقت داشته باشند سردرد یك علامت است و نه یك بیماری؛ به طوری كه شاید بهتر باشد بگوییم همیشه پشت هر سردردی یك بیماری نهفته است.»

این پزشك متخصص، سردرد را به بوق قطار تشبیه كرده و توضیح می دهد: باشنیدن صدای این بوق باید خود را از ریل قطار كنار بكشیم، نه این كه با قطع كردن سیم آن را خاموش كنیم.

بنابراین ساكت كردن درد بدون شناخت علت اصلی درست مانند همین قطع كردن سیم بوق است.

وی با تاكید مجدد بر شناخت علت اصلی سردرد می افزاید: «هیچ وقت نباید سردردها را با مصرف مسكن ها برطرف كرد. بلكه باید علت را شناخته، درمان كرد و همزمان با شناخت علت، درد بیمار را نیز كاهش دهیم. ولی مصرف مرتب مسكن ها برای كاهش درد كاری اشتباه است.»

 

 

درمان سردردها

برخی از افراد در جامعه بر این باورند كه سردردهای میگرنی درمان ندارد.

دكتر طبسی این تصور را درست نمی داند و می گوید: «سردردهای میگرنی معمولا از سنین پایین شروع شده و باید هرچه زودتر درمان آن را شروع كنیم.

سردردهای میگرنی درمان دارد؛ ولی درمانی طولانی مدت؛ چراكه این بیماری مقاوم و بدقلق است. در كل، مهم است بدانیم هر سردردی درمان دارد.

حتی سردردهای عصبی را باید با شناخت علت، درمان كرد. اگر هم سردرد ناشی از ضایعاتی در مغز باشد مانند تومور مغزی، باید حتما تومور را درمان كرد.

 

 

سردرد و آلودگی هوا

دكتر طبسی با اشاره به آلودگی هوای چند روز پیش تهران كه به شرایط هشدار رسید، می گوید: «بیشتر افرادی كه سردرد داشتند و سردردشان كنترل شده بود، متاسفانه با افزایش آلودگی هوا با تشدید سردرد روبه رو شدند؛ سردردی مبهم، مداوم و خسته كننده مانند احساس فشاری خفیف كه همیشه در سر حضور دارد.

با این شرایط بیمار همیشه احساس بیمارگونگی دارد. در چنین شرایطی بهترین راه، فرار از آلودگی است.»

 

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی