سينما و تلویزیون (بازدید: 323)
سه شنبه 30/9/1389 - 9:49 -0 تشکر 264760
گفت وگو با زهره مجابی، بازیگر سریال گمشده

خلاقیت، تنها راه تداوم است

زهره مجابی از بازیگرانی است كه بیشتر بازی هایش را در آثار طنز دیده ایم؛ از مجموعه ورثه آقای نیكبخت گرفته تا كاكتوس ها و بوی گل های وحشی. او علاوه بر بازی مقابل دوربین، تجربه های زیادی هم در زمینه تئاتر دارد.

مدتی است كه شاهد بازی او در سریال «گمشده» هستیم. او این بار در نقش خانم سلطانی به ایفای نقش می پردازد، نقشی كه با خود رگه هایی از طنز را نیز به همراه دارد. زهره مجابی از این تجربه برایمان این گونه گفت.

چه شد كه در سریال گمشده نقش خانم سلطانی را بازی كردید؟

وقتی فیلمنامه این كار را خواندم از قصه های آن خوشم آمد و یك تازگی در آن دیدم كه باعث شد در این سریال بازی كنم. در كل اتفاقاتی كه در پرونده های مختلف وجود داشت برایم جالب بود.

شما در ابتدا با یك فیلمنامه كامل روبه رو بودید؟

بله، اما در حین كار بازنویسی هایی صورت می گرفت كه این مساله جزءلاینفك حرفه ماست.

خود شما پیش از این سریال نسبت به فعالیت های هلال احمر بخصوص در حوزه گمشدگان اطلاعاتی داشتید؟

خیر. البته باید بگویم كه در سریال گمشده خیلی داستان پردازی شده و ممكن است در هلال احمر به این وسعت كاری صورت نگیرد. به هر حال بینندگان گمشده حتما می دانند كه با یك كار دراماتیكی روبه رو هستند.

خودتان نسبت به نقش و خود سریال تحقیق كردید؟

خیر. تنها به گفته های كارگردان و نویسنده بسنده كردم، چراكه بیشتر این وقایع ساخته و پرداخته ذهن نویسنده است.

خانم مجابی به نظر شما چرا در سریال های ما كمتر به زنان شاغل پرداخته می شود و ما بیشتر با زن های خانه دار مواجه هستیم. در صورتی كه در جامعه امروز زن و مرد در كنار یكدیگر فعالیت می كنند؟

فكر نمی كنم عمدی در این كار وجود داشته باشد. این مساله به قصه ها و فیلمنامه هایمان برمی گردد. ضمن این كه به هر حال هر زن شاغلی به نحوی خانه دار هم هست، اما بهتر این است كه هر دو وجه را در كنار هم نشان دهند تا یك بعدی و كلیشه ای هم نشود.

با قویدل به عنوان كارگردان از قبل آشنا بودید؟

خیر. آشنایی نداشتم. تنها یكی دو كار از او دیده بودم، اما بااین همه شیوه كارگردانی وی خیلی خوب بود و خیلی راحت توانستم با او كار كنم.

آیا در حین كار می توانستید پیشنهاداتتان را ارائه كنید؟

زمانی كه تمرین داشتیم و قبل از تصویربرداری این كار را می كردیم و اگر پیشنهاداتمان در راستای بهتر شدن كار بود، پذیرفته می شد در غیر این صورت مطابق با فیلمنامه پیش می رفتیم. به هر حال جنس این كارها هم طوری نبود كه بتوانیم از بداهه استفاده كنیم.

زمان دیدن گمشده آیا بازی خودتان را هم به نقد می كشید؟

خیلی زیاد. باور كنید نه تنها كارم را می بینم بلكه آن را ضبط می كنم تا بتوانم در فرصتی دیگر مجددا آن را ببینم و بازی ام را مورد ارزیابی قرار دهم.

یكی از ویژگی های مجموعه گمشده این است كه برخلاف اتفاقات پرهیاهو و گاهی پلیسی اش در نهایت دلنشین و شیرین است. این مساله را چطور ارزیابی می كنید؟

به نكته خوبی اشاره كردید. این مساله چیزی بود كه كارگردان بسیار روی آن تاكید داشت و نمی خواست در گمشده هیچ چیز غلو شده باشد و روی بازی ها دقت بسیاری داشت و دائم هم سر صحنه به ما می گفت كه از شما بازی های گل درشت نمی خواهم. شاید همین كه در اجرا و فضاهای كار غلو و هیجان اضافی وجود ندارد باعث ایجاد چنین ذهنیتی از جانب مخاطب هم شده است.

چرا در طی سریال وارد زندگی خصوصی نقش شما یعنی خانم سلطانی نمی شویم؟

یك اشاراتی در طی كار به زندگی این خانم می شود مثل این كه او هرگز ازدواج نكرده است، اما در نهایت در زندگی شخصی او چیز خاصی وجود ندارد كه بخواهیم به آن بپردازیم و از رفتن در حریم خصوصی او چیزی درنمی آید. از طرفی ریتم كار به قدری تند و جذاب بود كه تا همین حد كفایت می كرد.

در حال حاضر نقش هایتان را بر چه مبنایی انتخاب می كنید؟

باید سناریو را دوست داشته باشم و ببینم آیا نقشی كه پیشنهاد شده برای من خوب است یا نه و این كه آن نقش چه جایگاهی در قصه دارد. از این جهت كه جای كار دارد یا نه. اگر جای كار داشته باشد و قصه را هم دوست داشته باشم حتما آن كار را می پذیرم.

در انتخاب هایتان مخاطب چقدر سهم دارد؟

شما وقتی كاری انجام می دهید كه مخاطبی ندارد پس انجام آن كار هم بیهوده است. ما برای مخاطب كار می كنیم. من اگر می گویم قصه را باید دوست داشته باشم به این دلیل است كه باید آن قصه حرفی برای مخاطبم داشته باشد و نباید به خاطر خودمان به صرف این كه تنها كاری انجام داده باشیم وقت آنها را بگیریم. مخاطب حق دارد كه از نتیجه كار ما لذت ببرد.

اما گاهی همه چیز آن طور كه باید كنار هم جمع نمی شود. قبول دارید؟

بله، صد درصد. از این اتفاقات زیاد می افتد. مثلا متن را می خوانی و از آن لذت می بری ولی در نهایت در حین كار آن چیزی نمی شود كه در ذهن شما نسبت به این كار وجود داشته است.

ما به عنوان بازیگر یك قطعه از كل كار هستیم و نمی توانیم برای بخش های مختلف ضمانت صددرصد بدهیم.

چقدر به بازیگر مقابلتان اهمیت می دهید و برایتان مهم است؟

خیلی زیاد. چون بازیگر مقابل است كه جواب من را می دهد و اگر جواب خوبی از او دریافت نكنم به طور قطع روی كار من هم اثر خواهد گذاشت.

بازیگران نقش مقابلتان در این سریال چطور بودند؟ منظورم آقای فراهانی و خانم حجار است؟

آنها بسیار عالی بودند و خیلی خوب توانستیم با یكدیگر كار كنیم.

در پرونده هنری تان بیشتر كارهای طنز دیده می شود. از ورثه آقای نیكبخت گرفته تا مجموعه های كاكتوس. ارزیابی تان از این ژانر چیست؟

پرسش سختی است، اما باید یك چیز را مورد توجه قرار داد و آن این است كه تلویزیون به هر حال خوراك می خواهد. برای یك كار طنز نشانه های مختلفی باید كنار هم قرار بگیرند تا پاسخ مثبت بدهد، از كارگردانی گرفته تا بازیگری و داشتن متن های قوی و خوب. من ژانر طنز را دوست دارم به شرط آن كه به لودگی و ساده انگاری تبدیل نشود.

فكر می كنید در این چند سال به لحاظ كارهای طنز پیشرفتی داشته ایم یا خیر؟

تا حدودی، اما باید این را در نظر داشت كه به هر حال در كارهای طنز ما كاستی هایی دیده می شود و از آنجا كه مردم هم دوست دارند بیشتر لذت ببرند ترجیح می دهند كمتر نقاط ضعف را ببینند، اما هنوز خیلی راه برای رسیدن به یك طنز موفق داریم.

خودتان چه نوع طنزی را می پسندید؟

طنزهای اجتماعی را خیلی دوست دارم چراكه در این نوع طنزها یك مطلبی وجود دارد كه به هر حال آموزنده است. در واقع یك جور تلنگر برای مخاطب ایجاد می كند.

مانند مجموعه های كاكتوس؟

بله، طنز كاكتوس یك طنز اجتماعی بود كه داستان های آن برگرفته از مسائل روز جامعه بود. البته این نوع طنز ها معمولا مخاطبان خاص خود را هم دارند. در ضمن معتقدم همیشه نمی شود شاهكار آفرید. چون ما همیشه در مرحله آزمون و خطا هستیم.

از كارگردان های طنز، كار چه كسانی را بیشتر می پسندید؟

من كارهای خانم برومند را خیلی دوست دارم، چرا كه در تمامی كارهایشان یك نوع شیرینی وجود دارد كه كمتر دركارهای دیگر می بینیم. ایشان خیلی خوب این ژانر را می شناسند.

ارزیابی شما از سریال های تلویزیونی در حال پخش چیست؟

نمی شود همه كارها در صدر باشند. بعضی ها پایین ترند و بعضی ها بالاتر. به هر حال مهم این است كه همه دست اندركاران تلاش می كنند كه در نهایت یك كار خوب ارائه كنند. هرچند كه نباید پر مخاطب بودن را دستمایه قرار داد.

مصاحبه را هر طور كه دوست دارید تمام كنید.

من معتقدم كه ما زمانی می توانیم متفاوت باشیم و متفاوت كار كنیم كه زاویه دیدمان هم متفاوت باشد. همه قصه ها در تمام دنیا محدود است. مهم این است كه ما چه برداشتی از سوژه ها و قصه ها داشته باشیم. اگر نتوانیم در كارمان خلاقانه رفتار كنیم دیگر مخاطبی هم برایمان باقی نخواهد ماند.

 

 

سه شنبه 30/9/1389 - 11:41 - 0 تشکر 264804

سلام
سریال خوبیه اما میترا حجار زیادی همه كارس!!!و خانم سلطانی زیاد دیده نمیشه
ممنون

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

سه شنبه 30/9/1389 - 22:33 - 0 تشکر 265196

سریال خوبیه من همیشه دنبال میكنم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی