سينما و تلویزیون (بازدید: 400)
دوشنبه 29/9/1389 - 20:44 -0 تشکر 264646
فیلم هایی که در دنیا ممنوع شدند

ممنوعیت فیلم، کتاب و هر چیز دیگری اتفاقی است که هراز چندگاهی درباره آن خبرهایی می‌شنویم. روزنامه ایندیپندنت هم فهرست ده عدد از فیلم‌های مشهوری را که در زمان پخش ممنوع شدند، منتشر کرده است.

در این فهرست اسامی کارگردان‌هایی مثل استنلی کوبریک، سام ریمی، ویلیام فریدکین و خیلی‌های دیگر هم به چشم می‌خورد. هرکدام از این فیلم‌ها به دلایلی مثل خشونت، مسائل سیاسی و مذهبی ممنوع اعلام شده‌اند و بعداز مدتی اجازه اکران یافتند. نکته جالب دیگری که در این پرونده به چشم می‌خورد، اسم ایرلند است که معمولا جزو کشورهایی است که فیلم‌ها در آن ممنوع شده‌اند. در این پرونده به معرفی مشهورترین فیلم‌های توقیف شده دنیا می‌پردازیم که هر کدام ماجرای خاص خودشان را دارند.

همشهری سرنخ در شماره 74 خود به هفت فیلم از این فهرست پرداخته که معرفی چهار فیلم از این گزارش در ادامه می‌آید:

* کشتار با اره برقی در تگزاس

The Texas Chainsaw Massacre

سال ساخت:1974
کارگردان: تاب هوپر
نویسندگان: کیم هنکل، توب هوپر
بازیگران: مارلین بورنس، ادوین نال، آلن دنزیجر و...

فیلم با صحنه‌های سیاه و سفیدی شروع می‌شود که بسیار نامفهوم است. چشمان نگران پلیس و خبرنگاران به دنبال کسی است که قرار است بعد از سال‌ها قتل و جنایت از دخمه‌اش بیرون بیاید، همه هراسان هستند و منتظر، تا اینکه یک نفر با ماسکی که روی صورتش زده بود پله‌ها را به سمت در ورودی ترک کرد. اولین نسخه کشتار با اره‌برقی در تگزاس را توب هوپر در سال 1974 از روی زندگی واقعی قاتلی به اسم ادگین ساخت که لباس‌هایش را از پوست انسان‌هایی که آنها را به قتل می‌رساند تهیه می‌کرد. ادگین همیشه یک ماسک چرمی روی صورتش داشت برای همین به صورت چرمی معروف شد. کشتار با اره برقی در کشورهایی مثل فنلاند، انگلستان، برزیل، استرالیا، آلمان، شیلی، سوئد، نروژ و ایرلند به خاطر زیاد بودن تعداد سکانس‌های خشونت‌آمیز اجازه نمایش پیدا نکرد.

صورت چرمی یک آدمکش روانی است که همیشه با یک چاقو در کمین انسان‌هاست. ادگین اسم جنایتکار مخوفی بود که زنان زیادی را به قتل رساند. البته او اره‌برقی در دست نداشت و هوپر اره برقی را به داستان اصلی زندگی این قاتل اضافه کرد تا داستان هولناک‌تر از ماجرای واقعی‌اش باشد.

قسمت‌های زیادی از سری فیلم‌های اره ساخته شد اما هیچ‌کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت نسخه اول را به دست بیاورند.

داستان فیلم از این قرار است که چند دوست قدیمی برای پیدا کردن راز مخفیانه دفن شدن پدربزرگ‌هایشان به تگزاس سفر می‌کنند. آنها در راه غریبه‌ای را سوار می‌کنند که بعدا توسط او با چاقو زخمی می‌شوند. آنها بعد از طی کردن یک مسافت کوتاه، بنزینشان تمام می‌شود و مقصدشان خانه شوم صورت چرمی است. تک‌تک این جوانان به دست صورت چرمی کشته می‌شوند و فقط یکی از دخترها از دست او نجات پیدا می‌کند.

«قاتل بی‌عقلانه داستان کشتارهای قبلی را تکرار می‌کند»، «خیلی جذاب‌تر می‌بود اگر قوه تشخیص‌تان را پشت در جا می‌گذاشتید.»، «این فیلم کلا چیز ترسناکی نیست. این یک فیلم پرحرف و یک ژانر عجیب نصیحتگو است.» از نظر منتقدان هم این‌طوری استنباط می‌شود که کشتار با اره برقی در تگزاس فقط یک خشونت بی‌حد را به تصویر می‌کشد که با داستان واقعی زندگی ادگین زمین تا آسمان فرق دارد. ممنوعیت این فیلم سال 1984 برداشته شد. فقط مسوولان در رده‌بندی سنی، تماشا کردن سری فیلم‌های کشتار با اره‌برقی در تگزاس را برای افراد زیر 18 سال ممنوع اعلام کردند.

 

* آخرین خانه سمت چپ

The Last Room on the Left

سال ساخت: 1972
کارگردان: وس کریون (دنیس لیادیس آن را بازسازی کرده است)
نویسنده: وس کراوین
بازیگران: سندرا پابودی، لوسی گراندم، دیوی هس، فرد جی لینکن، مارک شیفر، آدا واشینگتون و...

این فیلم نمایشگاهی از انواع و اقسام روش‌های آدم‌کشی است. وس کریون در آن سال‌ها با محوریت قرار دادن اتفاقاتی که برای یک دختر نوجوان می‌افتد، توانست احساسات مردم را به قدری خدشه‌دار کند که نمایش آن در کشورهایی مثل سنگاپور، ایسلند، نیوزیلند، نروژ و آلمان غربی ممنوع شد و همچنین به مدت 18 سال در انگلستان و بیشتر از 32 سال در استرالیا قدغن بود.

و اما داستان فیلم: ماری دختر نوجوانی است که در جریان یک تعطیلات خانوادگی برای پیاده‌روی به همراه دوستش به جنگل‌های اطراف می‌رود. او توسط عده‌ای شرور ربوده می‌شود و به قتل می‌رسد.

آن جوانان آدمکش بعد از کشتن دخترها به خانه‌ای در جنگل می‌روند که دست بر قضا خانواده ماری در آن زندگی می‌کنند. خانواده ماری متوجه می‌شوند که این جوانان دخترشان را به قتل رسانده‌اند. برای همین آنها هم به شیوه‌ای بسیار بی‌رحمانه جوانهای جنایتکار را می‌کشند.

وس کریون در ساخت فیلم‌هایی که بعد از اکران در کشورهای مختلف ممنوع اعلام می‌شوند، استعداد عجیب و خارق‌العاده‌ای دارد.

برای نمونه فیلم «تپه‌ها چشم دارند» او که داستان قتل فجیع یک خانواده در بیابان است، برای نمایش در فنلاند هم ممنوع اعلام شد.

کابوس در خیابان الم و نسخه‌های فیلم جیغ هم از ساخته‌های این کارگردان ژانر اسلشر است.

 

* شبطان مرده

The Evil Dead

سال ساخت: 1981
کارگردان: سام ریمی
نویسنده: سام ریمی
بازیگران: بروک کمبل، الن سندویز، ریچارد دمانینکور، دیوید هورتون، وندال توماس و...

سام ریمی استاد ترساندن سینمادوستان است، او از هر ترفندی استفاده می‌کند تا مخاطبانش را تا مرز دل‌پیچه و سردرد ببرد. یکی از فیلم‌هایی که او ساخته شیطان‌مرده نام دارد که به خاطر خشونت و نشان دادن سکانس‌های شکنجه در کشورهایی مثل مالزی، انگلستان، آلمان غربی، سوئد، ایسلند، ایرلند و سنگاپور ممنوع اعلام شد.

در این فیلم پنج دوست به یکی از جنگل‌ها می‌روند تا تفریح کنند. آنجا با یک کتاب و یک نوار ضبط شده روبه‌رو می‌شوند که زندگی‌شان را تغییر می‌دهد. آنها باید بریدن اندام‌های خودشان را یاد بگیرند و همین باعث شده صحنه‌های تکان‌دهنده‌ای جلوی چشم مخاطب نقش ببندد.

 

* جن گیر

The Exorcist

سال ساخت: 1973
کارگردان: ویلیام فریدکین
نویسنده: ویلیام پیتر بلاتی
تهیه‌کننده: برادران وارنر
بازیگران: الن برستین، ماکس ون سیدو، لیندا بلر، لی جی کاب، جیسون میلر و...

شاید بتوان جن‌گیر را بحث‌برانگیز‌ترین فیلمی دانست که در طول تاریخ سینما ساخته شده است، دختری 12 ساله که جن در او رسوخ می‌کند و اتفاقات تکان‌دهنده‌ای برایش می‌افتد.

وقتی شما جن‌گیر را ببینید، محال است تا مدت‌ها حادثه‌هایی که در آن می‌بینید از جلوی نظرتان محو شود. نمایش این فیلم به دلیل وحشت عمیقی که ایجاد می‌کرد در کشورهایی مثل انگلستان، مالزی و سنگاپور ممنوع اعلام شد.

یکی از کسانی که این فیلم را دیده بود و به خاطر صحنه‌های جن‌گیری غش کرده بود از کمپانی برادران وارنر شکایت و درخواست غرامت کرد.

افزایش تعداد کسانی که با دیدن این فیلم غش می‌کردند، نشان می‌دهد که چرا این فیلم در بعضی کشورها ممنوع شد.

جن‌گیر که در کارنامه‌اش دو اسکار صدا و تدوین را از آن خود کرده در زمان ساخت، ماجراهای جالبی داشت. این فیلم در زمان اکران کمتر از 200 میلیون فروخت.

لیندا بلیر که نقش آن دختر 12ساله را بازی می‌کرد، به گفته خودش، هیچ ذهنیتی از شیطان و رسوخ کردن آن در وجود انسان‌ها نداشت و آن زمان اصلا نمی‌دانست که دارد چه کار می‌کند.

زمانی که جن‌گیر برای اولین بار در انگلستان نمایش داده شد، چند انجمن شهری نمایش عمومی این فیلم و اطلاع‌رسانی درباره آن را قدغن کردند و همین باعث شد نمایش آن در این کشور ممنوع شود، هرچند خیلی‌ها از این مساله استفاده کردند و با ترتیب دادن تورهای مسافرتی مردم را به بازدید از محل ساخت این فیلم بردند و کلی پول به جیب زدند.

اگرچه بعد از ساختن این فیلم و تمام ممنوعیت‌های جن‌گیر، نسخه‌های متعدد آن ادامه پیدا کرد اما هیچ‌کدام نتوانستند سروصدای نسخه اول را داشته باشند.

جن‌گیر تا سال 1999 اجازه پخش در شبکه ویدئویی را نداشت و بعد از 26 سال توانست به این شبکه راه پیدا کند.

منبع: همشهری سرنخ

دوشنبه 29/9/1389 - 21:31 - 0 تشکر 264678

با سلام
پس معرفی بقیه فیلم ها رو نذاشتید!؟

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
سه شنبه 30/9/1389 - 9:0 - 0 تشکر 264729

با سلام

ممنون از مطلبتون

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی