انجمن ها > انجمن برق > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
برق (بازدید: 572)
دوشنبه 29/9/1389 - 15:26 -0 تشکر 264462
اشعه ایكس صاعقه سرانجام شكار شد


نخستین تصاویر از اشعه ایكس صاعقه (رعد و برق) توسط استاد فیزیك موسسه فناوری فلوریدا به ثبت رسید .

 

http://64.130.220.65/Multimedia%5Cpics%5C1389%5C9%5CScience%5C353.jpg

 

به گزارش سرویس علمی - فناوری ایسنا دانشمندان از مدت‌ها پیش می‌دانستند كه رعد و برق ممكن است اشعه ایكس ازخود ساطع كند؛ اما این اولین باری است كه از این منظره عكس گرفته شده ‌است.

این تصویر می‌تواند به دانشمندان كمك كند كه از علل ایجاد رعد و بر ق آگاه شده و وضعیت آن را پیش‌بینی كنند.

این تصویر توسط یك دوربین بسیار بزرگ مجهز به 30 آشكارساز تابشی همراه با نرم‌افزار كه ولتاژهای اندازه‌گیری را به تصویر تبدیل می‌كند گرفته شده است.

رعد و برق هنگامی رخ می‌دهد كه یك بار منفی درون یك ابر ایجاد و سپس به سمت پایین آزاد و با یك بار مثبت متصل می‌شود.

ژوزف داویر، در ماه ژانویه و اوت، تصاویر را با همكاری تیم دانشگاه فلوریدا در مركز بین‌المللی تحقیقات و آزمایش صاعقه به دست آورد.

 

http://64.130.220.65/Multimedia%5Cpics%5C1389%5C9%5CScience%5C352.jpg

 

منبع: ایسنا

 

 ما مي توانيم ....

شنبه 4/10/1389 - 17:17 - 0 تشکر 266955

اولین عکس پرتو ایکس از صاعقه/ دوربینی که در ثانیه 10 میلیون عکس می‌گیرد!

دانشمندان اعلام کردند با استفاده از دوربینی که سرعت تصویربرداری آن یک ششم سرعت نور است توانستند برای اولین بار از منبع پرتو ایکس در رعد و برق عکاسی کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، طی آخرین طوفانی که در فلوریدا رخ داده است، شاتر الکترونیک این دوربین صاعقه ای را به همراه تمامی پرتوهای ایکسی که در خود دارد در سرعتی برابر یک ششم سرعت حرکت نور به تصویر کشید.

به گفته "جوزف دویر" یکی از محققان صاعقه در موسسه تکنولوژی فلوریدا پدیده ای که با چنین سرعتی حرکت می کند می تواند در کمتر از 10 ثانیه خود را از زمین به ماه برساند.

دانشمندان برای سالها می دانستند که صاعقه از پرتوهایی برخوردار است اما تا کنون فناوری مورد نیاز برای ثبت این تابشهای پرتو ایکس با سرعتی که دیدن منشاء این پرتوها امکان پذیر باشد، وجود نداشت. ساختن دوربینی که از چنین توانایی و سرعتی برخوردار باشد برای دانشمندان دستاورد و موفقیتی بزرگ به شمار می رود.

دویر می گوید با هر دوربین عکاسی نمی توان از صاعقه چنین تصویری به ثبت رساند، به همین دلیل باید دوربینی که نیاز داشتیم را خود می ساختیم. دوربینی که در نهایت با هدف تصویربرداری پر سرعت از صاعقه ساخته شد، 680 کیلوگرم وزن داشته و از یک ردیاب پرتو ایکس درون جعبه ای به شکل یک یخچال برخوردار است. این جعبه با استفاده از سرب پوشانده شده تا ردیاب را از برخورد مستقیم پرتوهای ایکس در امان نگه دارد.

به دلیل اینکه صاعقه به شکلی کور کننده سریع حرکت می کند دوربین باید به گونه ای طراحی می شد تا بتواند در ثانیه 10 میلیون عکس بگیرد که این ویژگی مشکلی به نام ذخیره سازی تصاویر را به وجود می آورد. از این رو ردیاب پرتو ایکس تصاویر را در وضوح تصویری پایین و 30 پیکسلی به ثبت می رساند.

بر اساس گزارش نشنال جئوگرافی، با این همه وضوح تصویری به اندازه ای هست که بتواند گلوله درخشان پرتو ایکس را در صاعقه آشکار کند و نشان دهد منبع پرتو ایکس با سرعتی یک ششم سرعت نور به همراه صاعقه از بالا به پایین حرکت می کند. صاعقه هایی که تصاویر آنها به ثبت رسیده به واسطه ارسال راکتهایی در میان ابرهای طوفانی تولید و به سوی منطقه تحت پوشش دوربین هدایت شده اند.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی