انجمن ها > انجمن خراسان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خراسان (بازدید: 375)
دوشنبه 29/9/1389 - 15:5 -0 تشکر 264449
رها سازی جوانان پژوهشگر استان خراسان شمالی به حال خود

سرمایه گذاری روی جوانان و توجه به مشکلات آنان از راه های توسعه و ترقی جوامع است. این قشر به عنوان نیروی فعال، پرتلاش و با احساس می تواند نقش موثری در پیشرفت جامعه داشته باشد. با این حال، امروز جوانان خراسان شمالی نظیر هم قطاران خود در اقصی نقاط کشور به دلیل مواجهه با مشکلاتی نظیر موانع ازدواج، بیکاری و فراهم نبودن زمینه لازم برای فعالیت در عرصه های پژوهشی و تحقیقاتی قادر به ایفای کامل نقش خود در چرخه توسعه نیستند.

 

رسیدگی به امور جوانان به انجام پژوهش های مرتبط با این حوزه مرتبط است، زیرا با شناخت دقیق تری نسبت به آن ها می توان برای حل مشکلات موجود برنامه ریزی کرد و با تدوین سند توسعه در حوزه جوانان می توان به این امر سرعت بخشید. با این حال، این موضوع تاکنون در خراسان شمالی محقق نشده است.«محمود اشراقی» یکی از جوانان و پژوهشگر استان در این رابطه می گوید: امروزه فراهم نبودن امکانات و زیرساخت های لازم برای انجام تحقیق و پژوهش به یکی از دغدغه های جوانان خراسان شمالی تبدیل شده است.وی می افزاید: اگرچه اولویت ها در استان مشخص است، اما هنوز برای اجرایی کردن این اولویت ها فعالیت در خور توجهی انجام نشده است.

 

ضرورت تدوین سند توسعه در حوزه جوانان

وی معتقد است: اگر سند توسعه در حوزه جوانان تدوین شود، برای حل مشکلات این قشر وحدت رویه ایجاد خواهد شد.وی یادآور می شود: در حال حاضر برخی از نخبگان و پژوهشگران جوان استان به علت فراهم نبودن زیرساخت ها و برنامه ریزی نامناسب، تحقیق های خود را به ناچار در استان های دیگر انجام می دهند.«هجرتی» یکی دیگر از جوانان نیز دراین باره بیان می کند: اگرچه تدوین سند توسعه استان در هر بخش ازجمله حوزه جوانان می تواند زمینه تحقق اهداف مورد نظر را فراهم کند، اما تاکنون هیچ ارزیابی جامعی از حرکت به سمت اجرای چنین اسنادی نداشته ایم و این مسئله که تا چه اندازه مسئولان استان در این مسیر پیش رفته اند، بررسی نشده است.وی معتقد است: توجه به وضعیت جامعه جوان استان و تسهیل اشتغال و ازدواج و ارتقای وضعیت پژوهش ها در این زمینه باید از مصوبه های سند توسعه جوانان باشد تا مشکلات این قشر کاهش یابد.وی اضافه می کند: از آن جایی که تعداد قابل توجهی از جمعیت استان جوان و جویای کار هستند، باید برنامه ریزی های بلندمدت برای آن ها در نظر گرفته شود تا نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.به گفته وی، سازمان ملی جوانان باید علاوه بر حمایت از این قشر، هماهنگی و هم سویی دستگاه های متولی در امور جوانان را نیز فراهم کند. وی تصریح می کند: تا زمانی که سند توسعه استان در بخش جوانان تدوین نشود، هر نوع برنامه ریزی هم که وجود داشته باشد، اهداف مورد نظر محقق نخواهد شد.یکی دیگر از جوانان بجنوردی در این رابطه می گوید: تا زمانی که دغدغه اشتغال جوانان برطرف نشود، در بخش های دیگر پیشرفتی نخواهیم داشت.«نظیفی» با اشاره به دیگر دغدغه های جوانان تحصیلکرده و دانشگاهیان استان عنوان می کند: تاکنون چند بار تصمیم گرفتم که عضو تشکل های تحقیقاتی شوم، اما از آن جایی که منبع درآمدی نداشتم، از تصمیم خود منصرف شدم.«علی نیا» از جوانان تحصیلکرده استان هم خاطر نشان می کند: در حال حاضر سازمان جوانان تنها حامی این قشر است که آن هم به دلیل کمبود اعتبارات، توانایی حمایت کامل از آنان را ندارد.

جهانی فکر کن    با استفاده از امکانات محلی تولید کن    جهانی توزیع کن

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی