بهداشت و سلامت (بازدید: 299)
دوشنبه 29/9/1389 - 10:29 -0 تشکر 264376
نوشابه ؛ استخوان کودکان را پوک می کند

 
نوشابه؛ استخوان كودكان را پوك می كند

وجود فسفات سدیم در نوشابه ها موجب كاهش جذب كلسیم می شود، بنابراین ممكن است كودكانی كه به نوشابه های زیاد رو می آورند در معرض پوكی استخوان قرار بگیرند.

دكتر غلامرضا خاتمی در گفت وگو با ایسنا افزود: نوشابه ها دارای مشكلات متعددی هستند كه تاثیر آنها در كاهش جذب كلسیم به علت وجود فسفات سدیم، یكی از این اشكالات است.

وی با اشاره به این كه رشد استخوان ها و ماهیچه ها در دوره ای از سن در حال افزایش است، افزود: دختران در دوره نوجوانی به آهن بیشتری نیاز دارند.

در این دوران نیاز به كلسیم، آهن، زینك و منیزیم ۲برابر دوره قبل است كه این مقوله باید در تغذیه كودكان لحاظ شود.

دكتر خاتمی گفت: از آنجا كه فعالیت كودكان زیاد است، چنانچه در این سن كلسیم به مقدار كافی به فرد نرسد، پوكی استخوان به دنبال خواهد آورد و برای جلوگیری از این مورد، میزان كلسیم در این سن ۸۰۰ میلی گرم و در زنان بالای ۵۰ سال مقدار بیشتری نیاز است.

این متخصص اطفال افزود: چنانچه كودك یك لیوان شیر بدون چربی بخورد،۳۰۰ میلی گرم كلسیم مصرف كرده است یا در۳۰ گرم پنیر ۲۰۰ میلی گرم كلسیم وجود دارد.

وی با تاكید بر این كه تجویز كلسیم در تغذیه كودكان نباید فراموش شود، افزود: نسبت كلسیم به فسفر نیز اهمیت دارد و مصرف غذاهایی كه حاوی فسفر زیادی است در جذب كلسیم دخالت می كند و از جذب كلسیم می كاهد.

 

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 29/9/1389 - 12:21 - 0 تشکر 264401

سلام
من نمیدونم دوغ به این خوشمزگی چرا نوشابه؟

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی