انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 275)
جمعه 26/9/1389 - 21:31 -0 تشکر 263476
پنج سال تا خروج نهایی "ویه جر 1" از سامانه خورشیدی


تنهاترین و دور افتاده ترین ابزار دست ساز بشر، فضاپیمای ویه جر 1، رکوردی جدید را در سفر خود به خارج از سامانه خورشیدی به ثبت رساند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ویه جر که اکنون 17.4 میلیارد کیلومتر از زمین دور شده است، موفق به ردیابی تغییرات مشخصی در جریان ذراتی که آن را احاطه کرده اند شده است.

این ذرات که از خورشید سرچشمه می گیرند دیگر به سوی خارج سامانه خورشیدی در حرکت نیستند بلکه حرکت آنها به اطراف متمایل شده است. این به آن معنی است که ویه جر تا فضای بین ستاره ای در خارج از سامانه خورشیدی تنها چند قدم دیگر فاصله دارد.

ادوارد استون، یکی از دانشمندان پروژه ویه جر، این فضاپیما و اطلاعاتی را که با گذشت 33 سال از آغاز به کار ویه جر، همچنان به زمین ارسال می کند را مورد تمجید قرار داد. وی می گوید: "زمانی که ویه جر به فضا رفت تنها 20 سال از سن فعالیتهای فضایی می گذشت و از این رو هیچ پایه و اساسی برای اینکه بفهمیم این فضاپیما تا کی دوام خواهد آورد، وجود نداشت. حتی نمی دانستیم دورترین فاصله ای که ویه جر می تواند به آن برسد کجاست اما اکنون می دانیم که در حدود پنج سال دیگر، از سامانه خورشیدی خارج خواهد شد."
 
 

 
ویه جر 1 در تاریخ پنجم سپتامبر 1977 و خواهر این فضاپیما، ویه جر 2 یک ماه پیش از این تاریخ، یعنی در 20 آگوست همان سال به فضا پرتاب شدند. نهایی ترین هدف ناسا از پرتاب این دو فضاپیما مطالعه بر روی سیاره های دور دستی مانند زحل، عطارد، اورانوس، و نپتون بود، ماموریتی که در سال 1989 یعنی 12 سال پس از تاریخ پرتاب به پایان رسید.

پس از آن این دو فضاپیما راهی خارج سامانه خورشیدی شدند و تا کنون این دو فضاپیما به پشتوانه بسته های سوختی رادیو اکتیوی توانسته اند به فعالیت خود و ارسال اطلاعات به زمین ادامه دهند، فاصله بسیار طولانی این فضاپیما تا زمین به این معنی است که از زمان ارسال یک پیام رادیویی تا دریافت آن در زمین 16 ساعت زمان سپری خواهد شد.

اطلاعاتی که به تازگی از این فضاپیما به زمین رسیده اند نیز نشان می دهند بادهای ذرات خورشیدی که همیشه حرکتی مستقیما رو به خارج داشته اند، اکنون به حرکت در این جهت خاتمه داده و به اطراف حرکت می کنند و این به آن معنی است که ویه جر به انتهای دنباله "هلیوسفیر" که شکلی مشابه ستاره های دنباله دار دارد، رسیده است.

بر اساس گزارش بی بی سی، این پدیده در نتیجه مقاومت بادهای خورشیدی در برابر فوران موادی شکل می گیرد که از سوی ستاره های دیگر در جریانند. مرز میان این دو جریان لبه اصلی سامانه خورشیدی است که ویه جر با عبور از آن به فضای بی نهایت بین ستاره ای خواهد رسید.

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی