سينما و تلویزیون (بازدید: 581)
جمعه 26/9/1389 - 18:5 -0 تشکر 263432
سهم دفاع مقدس در جشنواره فجر 29

 

::  جشنواره ی فجر  ::

 

 سینمای دفاع مقدس، انقلاب و مقاومت با 9 فیلم به استقبال بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر می‌رود.

تا بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر كم‌تر از دو ماه باقی مانده است و فیلمسازان درصدد آماده كردن آثارشان برای حضور در دوره تازه این جشنواره هستند.
براساس این گزارش، از بین بیش از 80 فیلم بلند سینمایی كه در لیست احتمالی شركت كننده در جشنواره 29 فیلم فجر هستند، تاكنون حضور 9 فیلم در ژانر دفاع مقدس، انقلاب و مقاومت قطعی شده است؛
* جنوب آسمان (جمال شورجه)
جمال شورجه كه در جشنواره 28 فیلم فجر با تهیه فیلم موفق "نفوذی" حضور داشت و توانست نظر منتقدان را جلب و جوایز متعددی را از آن خود كند، امسال قصد دارد با فیلم سینمایی "جنوب آسمانی" كه خود آن را كارگردانی كرده، در جشنواره امسال شركت كند.
این فیلم به تهیه‌كنندگی مهدی همایونفر و براساس حوادث مستند و واقعی جنگ 33روزه اسراییل علیه لبنان ساخته می‌شود.
فیلمبرداری "جنوب آسمان"به طور كامل در لبنان انجام شد و بازیگرانی چون: پی‌یر داغر، نسرین طافش (سوری)، كیندا غلوش (سوری)، كارمن لوبوس، باسم موقنیه، یوسف الخال و تعدادی بازیگران لبنانی و سوریه‌ای مقابل دوربین تورج منصوری به ایفای نقش پرداخته‌اند.
این فیلم با همكاری مشترك بنیاد سینمایی فارابی، حزب‌الله و دولت لبنان تهیه شده و در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به نمایش درخواهد آمد.
برخی از عوامل"جنوب آسمان" عبارتند از:
نویسنده فیلمنامه: علی دادرس، دستیار اول كارگردان و مدیربرنامه ریز: امیرشهاب اسماعیلی، صدابردار:عباس رستگارپور، جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی، طراح صحنه ولباس: بابك پناهی، طراح گریم: كامران خلج، مدیرتولید: وحید معدنی، جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: سید امیررضا معتمدی،تدوین: حسن ایوبی، صداگذاری و میكس: حسین مهدوی، منشی صحنه: ندا قائدی، عكاس: محمدحسن ناحی.
* شور شیرین (جواد اردكانی)
"جواد اردكانی" كارگردان سینما كه پیش از این با فیلم دفاع مقدسی "به كبودی یاس" در دورهای گذشته جشنواره فیلم فجر حضور داشت، امسال نیز با فیلم "شور شیرین" كه آن را درباره شهید كاوه مقابل دوربین برده، در دوره جدید این رویداد سینمایی شركت خواهد كرد.
ابراهیم اصغری تهیه‌كننده "شور شیرین" است و حمید عمارلو، رضا رویگری، ماه‌چهره خلیلی، شبنم قلی‌خانی، حسن شكوهی، علی كشوری و جمعی از بازیگران خراسانی، كردستانی و كرمانشاهی در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند.
برخی از عوامل "شور شیرین" عبارتند از:
نویسنده و كارگردان: جواد اردكانی، مدیر فیلم‌برداری: محمدتقی پاك‌سیما، طراح گریم: محسن ملكی، طراح صحنه: ماشاءالله شاه‌مرادی‌زاده، صدابردار: شهرام متولی‌باشی، تدوین: حسن ایوبی، مدیرتولید: جعفر عروجی، دستیار كارگردان و برنامه‌ریز: مجید كرباسیان، طراح لباس: شهرام قدیری.
*بیداری (فرزاد مؤتمن)
به گفته سعید حاجی‌میری (تهیه كننده) فیلمبرداری سكانس های باقی مانده فیلم دو هفته دیگر آغاز و فیلم برای حضور در جشنواره آماده نمایش می‌شود.
فیلمنامه "بیداری" را كریم هاتفی‌نیا و سعید حاجی میری به نگارش درآورده اند كه مضمونی مرتبط با سی سال انقلاب اسلامی ایران دارد.
در خلاصه داستان فیلم آمده است:زهرا پس از 24 سال حافظه از دست رفته خود را باز می یابد و تنها چیزی كه به یاد دارد فرزندش كه در آن موقع 6 سال داشته می باشد.وی به دنبال فرزندش می رود اما تمام نشانیها تغییر كرده است.نیكی كریمی، شقایق فراهانی، مهدی احمدی و حامد بهداد بازیگران اصلی این فیلم هستند. "بیداری" توسط سازمان سینمایی سبحان با حمایت و مشاركت بنیاد سینمایی فارابی تولید می‌شود.
* سیزده 59 (سامان سالور)
همچنین فیلم سینمایی "سیزده 59" كه توسط سامان سالور كارگردانی شده از دیگر فیلم‌هایی است كه برای حضور در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر آماده نمایش می‌شود.
این فیلم روایتی از خارج شدن یك فرمانده جنگ پس از سال‌ها از كما است و پرویز پرستویی، جمشید مشایخی، صابر ابر، فرهاد اصلانی، شاهرخ فروتنیان، علیرضا اوسیوند، مهران احمدی، ابوالفضل شاه‌كرم، افسانه چهره‌آزاد، دریا آشوری و سعید ابراهیمی‌فر در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.
فیلمنامه "سیزده 59" را سامان سالور به نگارش درآورده و جواد نوروزبیگی تهیه كنندگی آن را برعهده دارد.

* خاك و آتش (مهدی صباغ‌زاده)
براساس این گزارش، فیلم سینمایی "خاك و آتش" به كارگردانی مهدی صباغ‌زاده نیز كه این روزها مرحله تدوین را سپری می‌كند، در جشنواره 29 فیلم فجر حضور خواهد داشت.
قصه فیلم به وقایع 90 سال قبل برمی‌گردد كه انگلیسی‌ها از مسیر هندوستان به ایران وارد می‌شوند و به بهانه احداث خطوط راه ‌آهن و تلگراف در خطه سیستان و بلوچستان به قاچاق اسلحه و ناامن كردن منطقه مشغول می‌شوند. در این جریان شخص بلوچی به نام "جی‌اند" با حمایت یك روحانی با انگلیس‌ها مبارزه می‌كند.
در این پروژه بازیگرانی نظیر فریبرز عرب‌نیا، میترا حجار، سیداحمد نجفی، فرامرز صدیقی، جمشید جهانزاده، فرهاد قائمی مهدوی،قاسم زارع، كاظم افرندنیا، آزاده خورشید دوست، صدیقه كیانفر، مصطفی طاری، غلامرضا دیباییان، رامتین خداپناهی، عبدالرضا حمیدی آشتیانی، مهدی میامی، مهدی جوزی، افسانه ناصری، آرش تاج و مهدی عبادتی ایفای نقش كرده‌اند.
* گلوگاه شیطان (حمید بهمنی)
همچنین فیلم سینمایی "گلوگاه شیطان" به كارگردانی حمید بهمنی و تهیه‌كنندگی سعید شرفی‌كیا از دیگر آثار سینمای دفاع مقدس است كه در دوره جدید جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت. این فیلم درباره عملیات شناسایی والفجر 8 و گروهی از غواصان است كه برای شناسایی و آماده‌سازی عملیات والفجر 8 اقدام می‌كنند و به این نتیجه می‌رسند كه شرایط خطرناك و غیرممكن است. آنها دست به طراحی جدیدی می‌زنند و در این كشمكش عراقی‌ها متوجه جریان می‌شوند و ... در این فیلم كه مقطع بین سال 62 تا 64 را روایت می‌كند، عملیات هوایی، جنگ در آب و خشكی به تصویر ‌كشیده می‌شود، این فیلم یكی از 8 پروژه سینمایی فاخر در سال جاری است.
پوریا پورسرخ، جمشید هاشم‌پور، جعفر دهقان، محمد حاتمی، علیرضا كمالی، علیرام نورایی، محمد ربانی، مهدی محمدزاده، سید مهدی حیدری، بهروز میرلو در"گلوگاه شیطان" به ایفای نقش‌های اصلی می‌پردازند.
تعدادی از عواملی كه در ساخت فیلم همكاری دارند، عبارتند از: نویسندگان فیلمنامه: علی مینایی، علیرضا عاقل‌زاده، حمید بهمنی، كارگردان: حمید بهمنی، تهیه كننده: سعید شرفی‌كیا، مدیر فیلمبرداری: امیر كریمی، صدابردار: وحید مقدسی، مدیر هنری: حمید شهیری، طراح چهره‌پردازی: مهرداد میركیانی، دستیار اول كارگردان و برنامه‌ریز: علی صابری، مدیرتولید: فرهاد كی‌نژاد، مدیرتولید بخش نظامی: علی عنبرانی،جلوه‌های بصری: سیدهادی اسلامی، فیلمبردار زیر آب: جعفر عبدی‌پور، عكاس: مجید صباغ بهروز.

* دوباره پرواز كن (محمدعلی طالبی)
"دوباره پرواز كن" به كارگردانی محمدعلی طالبی از دیگر فیلم‌هایی است كه در جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت و درحال حاضر آماده نمایش است.
این فیلم كه در جشنواره فیلم كودك همدان روی پرده رفت، بر اساس كتاب "تابستان و غاز سفید" نوشته مژگان شیخی ساخته شده كه داستان آن درباره كودكی است كه در دوران جنگ تحمیلی بر اثر بمباران، مادر خود را از دست داده و خود نیز بر اثر انفجار كر و لال شده است. انیس شكوری، معصومه شكوری، پیام اری و زهرا شكوری‌نژاد از جمله بازیگرانی هستند كه در این فیلم نقش‌آفرینی كرده‌اند.
* سفر سرخ (حمید فرخ‌نژاد)
این فیلم كه در دوره معاونت جدید سینمایی، برای رفع مشكل آن تلاش شد، سال گذشته نتوانست رنگ پرده را ببیند و قرار است پس از گذشت 10 سال، امسال از سوی صداوسیما در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآید.
داستان "سفر سرخ"در روز سقوط خرمشهر می‌گذرد.تعدادی نیروی‌های مردمی به همراه دو مجروح و دو پرستار و گروهی از مردم به قصد خروج از شهر به پلی می رسند كه به دست نیروهای ارتش عراق افتاده است. گروه تصمیم می گیرد برای نجات غیرنظامیان، جدا از آنها طی مسیر كند و در گذر از مسیرهای مختلف با ماجراهایی از جنگ درگیر ‌می‌شوند...
حبیب دهقان‌نسب، غزل صارمی، صادق صفایی، برزو ارجمند و احمد كاوری بازیگران "سفر سرخ" بوده‌اند.
* خانه امن است (ناصر رفایی)
فیلم سینمایی "خانه امن است" ساخته "ناصر رفایی" كه توانست پروانه زرین بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی كودكان و نوجوانان همدان امسال را كسب كند، در جشنواره فیلم فجر 29 نیز حضور خواهد داشت. در این فیلم كه به تهیه‌كنندگی علی تقی‌پور تولید شده است، رضا رحمت‌ایزه، المیرا ژیان‌فر و رامك مجد به ارائه نقش پرداخته‌‌اند.
در خلاصه داستان "خانه امن است" آمده: در اوج موشك‌باران شهرها تعدادی نوجوان بین 14 تا 18 سال بنا به شرایطی مجبور به زندگی جمعی با هم هستند. زندگی مشترك آنها در مقابل خواسته‌ها و آرزوهای متفاوت‌شان ماجراهایی را رقم می‌زند كه از طریق آن به دنیای خصوصی هریك از آنها نزدیك‌تر می‌شویم.
برخی از عوامل این فیلم عبارتند از:
نویسنده، كارگردان و تدوینگر: ناصر رفاهی، مدیر فیلمبرداری: فرزاد جودت، صدابردار: محمد مختاری، طراح صحنه و لباس: بابك كریمی، طراح چهره‌پردازی: علیرضا جوادپور، آهنگساز: امیر بكان و عكاس: علی باقری.
برپایه این خبر، پروژه‌هایی چون "یاس های پنهان"(به تهیه كنندگی جمال شورجه)، "دیدگاه" (محمدعلی باشه آهنگر) و ... دیگر آثاری هستند كه در مرحله پیش تولید هستند و به گفته عوامل فرصت حضور در جشنواره فجر امسال را از دست دادند.
همچنین نسخه سینمایی "در چشم باد" به كارگردانی مسعود جعفری جوزانی كه قرار بود از روی مجموعه تلویزیونی آن ساخته شود، از آثاری بود كه می‌توانست در جشنواره امسال حضور داشته باشد اما به گفته عوامل فرصتی برای آماده كردن این پروژه ندارند از این رو این فیلم نیز به جشنواره بیست و نهم نمی‌رسد.
در دوره بیست و هشتم جشنواره، آثاری چون: شب واقعه (شهرام اسدی)، بیداری رویاها (محمدعلی باشه‌آهنگر)، نفوذی (احمد كاوری و مهدی فیوضی)، بدرود بغداد (مهدی نادری)، دموكراسی تو روز روشن (علی عطشانی)، چراغی در مه (پناه‌بر‌خدا رضایی)، شكارچی شنبه (پرویز شیخ طادی)، كیمیا و خاك (عباس رافعی) و عصر روز دهم (مجتبی راعی) حضور داشتند.

 

منبع :فارس نیوز

راز یک زندگی زیبا این است

که امروز با خدا گام برداری

و برای فردا به او اعتماد داشته باشی.....

جمعه 26/9/1389 - 23:50 - 0 تشکر 263496

چه رنگبندی جالبی دارید جناب ذاکری.ممنونم

 

 

 

شنبه 27/9/1389 - 2:5 - 0 تشکر 263522

ای ول دمت گرم عالی بود داشی..................ممنو ن

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی