انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 3129)
سه شنبه 23/9/1389 - 17:57 -0 تشکر 262483
خانمی با تشخیص اولیه سزارین و خونریزی شدید

شغل همسر کشاورز و خودش خودش خانه دار  است

بخش : جراحی زنان

هدف از معرفی مورد: هماتوم بعد از عمل

شکم کاملا برامده و دیستانسیون شکم و نفخ شدید

پارگی یک رگ: سر یک رگ درحین عمل باز بوده است

شکایت بیمار به هنگام بستری: انجام سزارین برای تولد نوزاد


معرفی بیمار

بیمار بعد از زایمان در زایشگاه به بخش جراحی زنان بستری می شود. پرستاران متوجه خونریزی زیاد ناحیه انسزیون می شوند. شکم بیمار نیز خیلی ورم کرده بود به عبارتی دارای دیستانسیون شکم و نفخ شدید بودند. دکتر بعد از مراجعه به بخش و ویزیت بیمار احتمال پارگی یکی از رگ ها را بیان داشتند که بیمار را برای انجام سونوگرافی دستور دادند سریعا اماده کنیم ... سونوگرافی انجام شد که طی ان متوجه شدیم در گوشه سمت چپ رحم رگ باز مشاهده شده که طی لاپاراتومی که انجام شد سریعا بسته شد. پانسمان فشاری به دستور دکتر انجام شد و روی ان کیسه شن نیز گذاشته شد. سوندفولی نیز در جریان و فیکس شد. بیمار ناشتا و طبق دستور پزشک استراحت مطلق است. به مانیتورینگ وصل شد و طبق دستور سریعا دو واحد خون کامل و نیز یک واحد اف اف پی انفوزیون شد. دکتر درخواست ویزیت انکال داخلی را دادند که دکتر داخلی بیمار را معاینه کردند و درخواست سوند معده را دادند و گفتند تا اطلاع ثانوی بیمار فقط مایعات مصرف کند. شربت ادی- زل- اس به بیمارداده شد.چون تحمل خوردن را داشت. کنترل جذب ودفع انجام شد. دکتر درخواست ویزیت قلب و عروق را داشتند. نوار قلب طبق دستور پزشک گرفته شد که نرمال بود. دکتر پدری بیمار را ویزیت کردند واحتمال مشکل قلبی و درخواست اکوکاردیوگرافی دادند که من به همراه خدمه سریعا بیمار را اماده کرده و برای اکو به طبقه ی پایین بردیم. اکونیز نرمال بود. دوباره پس ازبازگشت از اکو پانسمان فشاری انجام شد. علایم حیاتی بیمار کنترل شد که نرمال بود. شیاف بیزاکودیل طبق دستور به بیمار داده شد. لازم به ذکر است که در طی انجام فرایند استرس زیادی حاکم بر جو بود. من که یک پرستار در حد دانشجو بودم استرس فراوان داشتم.

خدا می داند که پزشک مربوطه چه فشار روانی را تحمل کردند. "احساس مسولیت در یک پزشک چندین برابر یک پرستار است" را بارها وبارها شنیده بودم ولی حال درطی دیدن خون های فراوان این بیمار و تنش زیاد به وضوح لمس کردم و می کنم.


عوارض سزارین

به خاطر اینکه عمل سزارین یک عمل جراحی است در نتیجه می تواند برای مادر عوارض داشته باشد که این عوارض را به چهار دسته عوارض جسمی، روحی، مادی و جنینی تقسیم می کنند

عوارض جسمی سزارین

احتمال عفونت رحم بیشتر از یک زایمان طبیعی است که این حالت به علت باز شدن شکم و رحم می باشد.
عفونت های ادراری در سزارین بعلت ضربه و صدمه ایکه به سیستم ادراری در حین عمل وارد می شود بیشتر است. میزان خونریزی در سزارین تقریبا" دو برابر زایمان طبیعی است.به علت از دست رفتن حجم زیاد خون، ‌احتمال نیاز به تزریق خون نیز افزایش دارد که خود تزریق خون می تواند عوارض داشته باشد.

خطرات ناشی از بیهوشی نیز وجود دارد.

خطر عفونت محل بخیه ها را نیز باید در نظر داشت.

احتمال ایجاد یبوست به علت استفاده از داروهای بیهوشی در سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است.

خطر پارگی رحم بعلت باز شدن محل بخیه ها در حاملگی های بعدی وجود دارد. در مادران سزارین شده، احتمال چسبیدن جفت به محل بخیه های رحم در حاملگی های بعدی وجود دارد،در نتیجه خطر برداشتن رحم در مادران سزارینی بیشتر از مادران با زایمان طبیعی است.

در خانم های سزارین شده، احتمال سزارین های بعدی افزایش می یابد.

عوارضی هم ممکن است بعد از گذشت چند هفته، چند ماه و یا حتی چند سال بعد از سزارین دیده شود. شامل دردهای شکمی به علت نفخ شکم، انسداد روده بدلیل چسبندگی ناشی از جراحی و باز شدن محل برش جراحی در حاملگی های بعدی.

احتمال نازایی بعد از سزارین وجود دارد.

احتمال لخته شدن خون در پاها یا ترومبوفلبیت بعد از سزارین بیشتر است.

 بطور کلی میزان مرگ و میر در عمل سزارین بعلت خونریزی ها، عفونت ها و یا خیلی از موارد دیگری که ممکن است در حین عمل پیش آید هفت تا هشت برابر زایمان طبیعی است.

عوارض روحی سزارین

مادر سزارین شده، احساس خستگی و خواب آلودگی بیشتری دارد که می تواند به علت داروهای بیهوشی باشد. اختلالات خلقی مادر مثل افسردگی، سرزنش خود و احساس گناه در این مادران بیشتر از مادری است که زایمان طبیعی داشته است. مادران سزارین شده ممکن است یک احساس جدایی از دیگران مخصوصا همسر داشته باشند.  احساس شکست و ناامیدی نیز یکی از این عوارض است.  این مادران فکر می کنند احساس زنانگی شان کم شده است. مادران سزارینی احساس می کنند قدرت شان را از دست داده اند و دیگر نمی توانند مثل گذشته کارهایشان را انجام دهند. همچنین احساس ترس از بیهوشی و جراحی نیز وجود دارد. مادران سزارین شده یک حالت ترس و نگرانی از حاملگی بعدی خود نیز دارد. این مادران نمی توانند یک ارتباط عاطفی مناسب و زودهنگامی با نوزادشان داشته باشند (به علت حالت بیهوشی و درد زیاد بعد از عمل)

عوارض مادی سزارین

یکی دیگر از عوارض سزارین، عوارض مادی آن است. هزینه یک عمل سزارین و مدت بستری پس از آن حدود ۴ برابر بیشتر از یک زایمان طبیعی است


تدابیر پرستاری و درمان و دارویی

بایستی بوسیله شمردن پدهای مصرفی میزان خونریزی را تخمین زد. زیرا میزان خونریزی محاسبه شده براساس شواهد بالینی به مراتب کمتر از مقدار واقعی خون از دست رفته است. زیرا در اواخر حاملگی حجم خون تقریبا .... افزایش می یابد. بنابراین علایم تاکی کاردی و افت فشارخون دیرتر ظاهر می شود. درمان نیز بر اساس شناسایی علت خونریزی صورت می گیرد.
 درمان طبی اولیه انفوزیون سریع داخل وریدی 40- 20 واحد اکسی توسین در یک واحد محلول نرمال سالین یا رینگر لاکتات است. سایر داروهای منقبض کننده میومتر رحم نظیر مترژن یا ارگونووین در صورت لزوم تجویز می شود. در بیمارانی که دارای فشارخون بالا هستند تجویز این داروها ممنوع است. در صورتی که علت خونریزی اتونی رحم باشد با ماساژ رحم توسط دو دست می توان رحم را منقبض نمود. به طوری که یک دست در داخل رحم و دست دیگر از روی شکم رحم را ماساژ می دهد و یا ماساژ به طریق خارجی و از روی شکم انجام می گیرد.

بدین صورت که یک دست از روی قله رحم و دست دیگر بالای سمفیز پوبیس (قسمت تحتانی رحم) قرار گرفته و ماساژ داده می شود و در صورت ادامه ی خونریزی بایستی معاینه واژینال از نظر بررسی پارگی سرویکس و پرینه و رحم انجام می گیرد و اگر همچنان خونریزی ادامه داشت حفره رحم از نظر باقی ماندن تکه هایی از جفت بایستی بررسی شود که 10-15درصد از موارد خونریزی پس از زایمان را شامل می شود و در صورت لزوم بایستی تحت بیهوشی عمومی به جستجوی داخل رحم پرداخت و در صورت جفت اگر تا معمولا انجام هیسترکتومی ضرورت می گیرد.

اقدامات پرستاری

بررسی علایم حیاتی مادر
بررسی نتایج ازمایشگاهی و رزروخون در صورت لزوم
شمارش پدهای مصرفی
ماساژ رحم با دودست
استفاده با کیف اب سرد
تزریق داروها طبق دستورپزشک
کنترل جذب ودفع و الکترولیت های سرم
پیشگیری ازعفونت
در دسترس بودن و ماندن در کنار مادر


زهره قزل سفلی: دانشجوی کاراموزی در عرصه پرستاری مادران و نوزادان . دانشگاه علوم پزشکی گلستان
استاد راهنما: دکتر لیلا جویباری

http://blogs.monografias.com/sistema-limbico-neurociencias/files/2010/04/cesaren.jpg

چهارشنبه 1/10/1389 - 17:46 - 0 تشکر 265568

سلام به خانم دکتر جویباری
دست گلتون درد نکنه
سلامت باشید .

 

thank you for attention

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی