سينما و تلویزیون (بازدید: 294)
سه شنبه 23/9/1389 - 15:34 -0 تشکر 262349
اعتراض معاون صفار به قهوه تلخ

به گزارش فارس، محسن پرویز در یادداشتی به نقد مجموعه قهوه تلخ به كارگردانی مهران مدیری پرداخته است:

تبلیغات گسترده قهوه ی تلخ انسان را وسوسه می كند تا به تماشای آن بنشیند. فارغ از تعبیر و تفسیرهای عجیب و غریبی كه برخی از موضوع و صحنه های فیلم می كنند (و بدون در نظرگرفتن مشابهت ایده كلی فیلم با آن كتاب داستان قدیمی)، چشمگیرترین مساله در فیلم، «تمسخر ایرانیان و ریشخند نسبت به نیاكان» است!

دیگر كشورها هزینه می كنند تا برای خود، یك پشتوانه تاریخی از انسانهای شجاع، مدیر و صاحب بصیرت بسازند و حتی اگر لازم باشد نام افسانه بر آن می نهند تا مورد اعتراض قرار نگیرند(!) و ما به تخریب پشتوانه های خود مشغولیم و خودمان را مضحكه دیگران می كنیم. آیا نمی بینیم كه دیگران چگونه در سریالهای تاریخی شان، چهره های منفور و خونریز را به حاكمانی دلسوز تبدیل می كنند؟!

بحث بر سر تغییر تاریخ نیست. قرار نیست چهره های بی عرضه و بی اراده و واداده را تبدیل به انسانهای خدوم و وارسته بكنیم اما آیا درست است كه در یك فیلم به اصطلاح تاریخی (آن گونه كه در تبلیغات فیلم آمده بود) به بهانه طنز، هرچه هست و نیست را به لجن بكشیم؟

پیشتر كارگزاران فرهنگی رژیم پهلوی، خاندان قاجار را به قدر كفایت بی لیاقت معرفی كرده بودند (تا رضاخان نوكر بیگانه را منجی ایران بنمایانند) و نقاط تاریك آن خاندان باعث شده بود تا مردم این مساله را بپذیرند و با آن خو بگیرند. اما در این سریال یك گام به عقب تر نهاده شده و زندیه نیز به طرز تهوع آوری، بی عرضه و روان پریش معرفی می شود و این بی لیاقتی به همه مردمی كه در آن دوران زندگی می كرده اند، تعمیم داده می شود! در بین این همه شخصیت یك نفر آدم باشعور و با فرهنگ پیدا نمی شود! بدیهی است زندیه در دوران افول خود، مبتلا به آفت هایی بوده اند اما از این همه سیاه نمایی چه چیزی در ذهن فرزندانمان رسوب خواهدكرد؟ آیا جز این است كه تصور خواهندكرد نیاكان ما افرادی بی منطق، بی سواد و بی عرضه بوده اند و دربین آنها حتی یك نفر آدم عاقل و درستكار پیدا نمی شده است؛ حتی در بین مردم كوچه و بازار!

در مقابل، نمایندگان فرنگی ها، نماد عقل و هوش و تدبیر و بدون ذره ای خطا معرفی می شوند. آیا اینها ریشه در واقعیات تاریخی دارد؟ طنز به معنای تمسخر و دروغ پردازی نیست؛ بلكه نوعی بزرگنمایی است و دست گذاشتن بر آنچه دیگران نمی بینند یا كمتر به آن توجه می كنند؛ و همین هاست كه آثار طنز را شیرین می كند. آیا نمی شد با مسخره كردن فرنگی ها صحنه طنزآلود ایجاد كرد؟ آیا نمی شد این همه در دربار یكی از شاهان اروپایی در دوران سیاه قرون وسطی رخ می نمود؟ آیا نمی شد به جای زندیه، پهلوی یا قاجار موضوع داستان قرار می گرفت؟

واقعا مردم عجیبی هستیم. پول می دهیم تا به تمسخر پدرانمان بنشینیم؛ پدرانی كه سازنده یك فرهنگ بزرگ بشری بوده و پس از پیوند با اسلام انسان ساز، منشا تحولات بزرگ علمی و فرهنگی در جهان بوده اند. لابد توقع داریم كه فرزندانمان احیاگر آن فرهنگ كهن و پذیرای آن باشند!

تاسف بار است كه به جای خندیدن به آنها كه شایسته تمسخر هستند، خودمان را مسخره می كنیم و با چشم بستن بر روی واقعیت ها، همه چیز را به سخره می گیریم. آیا گوش شنوایی هست؟»

 

پیش از این یكی از مسئولان وزارت ارشاد از اعتماد به گروه سازنده قهوه تلخ سخن گفته بود و حتی برخی مسئولان پول داده بودند و تعدادی قسمت های این سریال را خریده بودند!

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

سه شنبه 23/9/1389 - 20:46 - 0 تشکر 262526

من که تا به حال نشده یک قسمت از قهوه ی تلخ رو ببینم ولی قهوه ی تلخ که سوال بودش رو دادم به داداشم تا تماشا کنه به من هم بگه ولی متاسفانه من برنده نشدم چون یکی زودتر جواب داده بود.دی:


 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی