انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 296)
سه شنبه 23/9/1389 - 14:42 -0 تشکر 262316
دارو و درمان شخصی‌سازی می‌شود! , تولید داروی اختصاصی برای هر بیمار، رویكردی تازه در ژنتیك پزشكی

مدیر مسوول مرکز سلول درمانی رویان گفت: هم‌اكنون مطالعات اولیه برای تولید داروی مربوط به یك بیماری خاص بر روی جمعیت بزرگی انجام می‌شود، به همین دلیل ممكن است دارو پس از تولید، بر روی یك فرد حدود 30 تا 40 درصد پاسخ دهد، اما از سویی دیگر پاسخگوی درمان همان بیماری در فردی دیگر نباشد.

دکتر ناصر اقدمی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، واحد علوم پزشکی ایران، گفت: اطلاعات موجود در علم پزشكی از مطالعه بر روی مجموعه‌ای از جمعیت‌ها حاصل می‌شود. به عنوان مثال یک دارو در مورد جمعیتی هزار نفری تست و بر اساس پاسخ آزمودنی‌ها به درمان و اطلاعات حاصله، طراحی و یا تولید می‌شود.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان ادامه داد: همان‌طور که در مطالعات اولیه نیز نشان داده شده، این کار بر اساس احتمال و در یک جمعیت بسیار بزرگ با استفاده از امکاناتی انجام می‌شود که آمار حیاتی از آن به دست می‌آید و اگرچه دارای این مزیت است که یک دارو برای جمعیت بسیار زیادی طراحی می‌شود و متعاقبا هزینه‌های تولید در یک کارخانه نیز بسیار کاهش می‌یابد، اما از سویی دیگر ممکن است داروی تولید شده پاسخگوی درمان كامل تمام بیماران نباشد، چنان‌كه هم‌اینك بسیار شاهد این مقوله در مصرف داروها هستیم.

اقدمی گفت: در یک نگاه کلی، این روش هزینه بسیار زیادی بر سیستم درمانی کشور متحمل می‌كند، البته خود بیمار متوجه آن نمی‌شود، زیرا دارویی بسیار ارزان را خریداری می‌كند.

مدیر مسوول مرکز سلول درمانی رویان در ادامه از علاقه‌مندی کشورهای غربی به ویژه آمریکا برای تهیه و تولید داروی مختص هر فرد خبر داد و افزود: هم‌اکنون طیف وسیعی از داروها را در اختیار داریم و نمی‌دانیم کدام یك بهتر اثر می‌کند، از سویی تولید دارو در پزشکی شخصی نیز دارای این مشکل است که باید ابتدا خود بیمار به طور کلی بررسی شود و پس از مشاهده خصوصیات ژنتیكی و چگونگی پاسخ فرد به دارویی خاص و كسب اطلاعات و بررسی ژنوم و پروتیین وی، با نگاه به لیست داروهای موجود، دارویی مختص فرد انتخاب و یا حتی تولید شود.

وی ادامه داد: سلول درمانی یكی از مثال‌های بارز پزشکی شخصی است كه در آن از خود فرد سلول گرفته شده و تنها برای خود وی تولید می‌شود، به طوری كه هیچ فرد دیگری نمی‌تواند از آن استفاده کند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان گفت: قطعا سلول بنیادی کمک بسیار شایانی به پزشکی شخصی خواهد کرد، زیرا در حال حاضر از خود فرد سلول بنیادی گرفته و برای خود وی استفاده می‌شود.

اقدمی با بیان این‌که یكی از معایب علم پزشکی شخصی، تحمیل هزینه‌های وافر به بیمار است، افزود: با این حال این شیوه برای سیستم کمترین هزینه را داراست و البته برای خود بیمار نیز در طولانی مدت بسیار کم هزینه خواهد بود، چرا که به جای اجبار به مصرف داروهای بی اثر، از همان ابتدا از داروی موثر استفاده می‌کند.

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی