دانش و فن آوری (بازدید: 684)
دوشنبه 22/9/1389 - 17:19 -0 تشکر 261741
ایجاد اولین اندام انسان در لوله آزمایش / ساخت بافت روده از سلولهای بنیادی


گروهی از دانشمندان آمریکایی با ایجاد بافت روده از سلولهای بنیادی موفق شدند اولین اندام انسان را در لوله آزمایش بسازند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تاکنون تنها اندام طبیعی که با استفاده از سلولهای بنیادی در آزمایش ساخته شده بود یک ریه موش بود که ژوئن گذشته به دست آمد. اکنون دانشمندان بیمارستان اطفال سینسیناتی موفق شدند برای اولین بار از سلولهای بنیادی، اندام انسان را در لوله آزمایش ایجاد کنند.

نتایج این تحقیقات که در مجله علمی نیچر منتشر شده است می تواند راهی برای پیوند بدون خطر رد شدن و امکان مطالعه بهتر بر روی برخی از بیماریهای بسیار شایع روده را بگشاید.

"جیمز ویل" که به همراه "جیسون اسپنس" اولین بافت روده ای انسان را توسعه داده است در این خصوص اظهار داشت: "این اولین تحقیقی است که نشان می دهد سلول های بنیادی پر توان القایی (Ips) انسان می توانند در آزمایشگاه به روشی موثر برای تشکیل یک بافت انسان با یک ساختار سه بعدی و یک ترکیب سلولی کاملا شبیه به بافت طبیعی تمایز یابند."

در این تحقیق، برای ساخت روده در لوله آزمایش هم از سلولهای بنیادی جنینی و هم از سلولهای بنیادی به دست آمده از سلولهای بزرگسال که سلول های بنیادی پر توان القایی (Ips) نام دارند استفاده شد.

راز موفقیت این آزمایش در این است که این محققان توانستند تمام عناصر سازنده لازم برای تمایز سلولهای نابالغ به سلولهای روده را شناسایی کنند.

به این ترتیب به یک ملغمه پایدار از فاکتورهای رشد دست یافتند که قادر بود محیطی را که در آن روده در سطح جنینی توسعه می یابد بازسازی کند.

سپس سلولهای بنیادی در این ملغمه تا زمانی که به سلولهای بافت روده تبدیل نشده بودند کشت داده شدند. سپس مرحله تمایز آغاز شد. اولین گام تمایز در لوله آزمایش القای سلولهای نابالغ برای تبدیل شدن به سلولهای آندودرم، یا بافت پیشرو برای ساخت دیواره های داخلی مری، معده و روده بود.

در مرحله بعد، سلولهای آندودرم برنامه های لازم برای تبدیل شدن به سلولهای پیشرو در ایجاد روده را دریافت کردند و پس از 28 روز بافت سه بعدی شبیه به روده جنین تشکیل شد.

آزمایش بر روی حیوانات نشان داد که این روده می تواند با موفقیت در پیوندها استفاده شود.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی