دانش و فن آوری (بازدید: 1215)
دوشنبه 22/9/1389 - 16:59 -0 تشکر 261728
جزئیات پیشرفتهای ایران در زیست فناوری/ ایران در تولید واکسن و سرم اول شد

 
رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری تولید داروهای آیمود برای مقابله با ایدز، داروی سینووکس برای درمان MS، آنژی پارس برای درمان زخم پای دیابتی و ... را از دستاوردهای محققان کشور در حوزه زیست فناوری ذکر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عباس صاحبقدم لطفی پنجشنبه در دومین هم اندیشی متخصصان علوم و فنون میکروبی ایران، زیست فناوری مدرن را استفاده از فرایندهای ژنتیکی، مولکولی و سلولی در تولید کالاها و خدمات دانست و افزود: زیست فناوری پس از تکنولوژی اطلاعات به عنوان موج دوم اقتصاد دانش محور شناخته شده که فرصت های جدید برای جامعه و اقتصاد ایجاد می کند.

وی با اشاره به ارزش افزوده این فناوری در دنیا با بیان اینکه میزان ارزش افزوده این فناوری از 5/138 میلیارد دلار در سال 2004 به 3/216 میلیارد دلار در سال 2008 رسیده است گفت: کاربرد این فناوری در سال 2008 در حوزه های سلامت و پزشکی، تامین کننده خدمات، کشاورزی و غذایی، خدمات تکنولوژی و فرآیندهای صنعتی و محیط زیست است.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به اقدامات ستاد زیست فناوری در حوزه زیست فناوری اظهار داشت: راه اندازی ستاد توسعه زیست فناوری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایجاد مجتمع تولید داروهای نوترکیب در انستیتو پاستور ایران، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در جهاد دانشگاهی، تدوین اساسنامه پارک زیست‌فناوری پاستور (بوعلی سینا) در انستیتو پاستور ایران، آزمایشگاه تخصصی پزشکی بخارست توسط بخش خصوصی و شرکت پارس ژن پویا در مرکز رشد سازمان پژوهشهای علمی-صنعتی ایران از اقدامات مهم کشور در حوزه بیوتکنولوژی است.

ایران در تولید واکسن و سرم در خاورمیانه اول شد

وی، ماموریت ستاد توسعه زیست فناوری را معطوف به چهار زمینه توسعه منابع انسانی، حمایت و هدایت پژوهشهای کاربردی و توسعه ای، تقویت و توسعه زیرساخت ها و فناوری، تولید و بازاریابی دانست و ادامه داد: کسب رتبه نخست تولید واکسن و سرم در خاورمیانه از طریق تولید بیش از 3 میلیارد دز واکسن انسانی و دامی در 65 نوع مختلف از دستاوردهای محققان در زیست فناوری است. ضمن آنکه در بخش زیست‌فناوری کشاورزی موفق به ثبت 12 اختراع در 3 سال گذشته و آمادگی برای معرفی حداقل یک گیاه تراریخته (پنبه) شدیم.

جزئیات پیشرفتهای زیست فناوری پزشکی

لطفی تولید داروهای ایمود (IMOD) برای مقابله با ایدز، داروی سینووکس (Cinnovex) برای درمان MS، آنژی پارس (Angipars) برای درمان زخم پای دیابتی، داروی نوترکیب "اینترفرون گاما-ب1" انسانی با نام تجاری "گاماایمونکس”،
داروی نوترکیب "پگیلیتد اینترفرون" با نام تجاری پگافرون برای درمان هپاتیت C و راه اندازی بزرگترین مجتمع تولید داروهای نوترکیب در منطقه غرب و جنوب غربی آسیا توسط انستیتو پاستور ایران را از پیشرفتهای زیست فناوری پزشکی و دارو در کشور نام برد.

میزان صرفه جویی ارزی حاصل تولید محصولات زیست فناوری

رئیس ستاد توسعه زیست فناوری ادامه داد: تولید فاکتور رشد فیبروبلاستی (کاربرد پژوهشی) سالیانه 500 میلیون تومان، اینترفرون بتا A1 (رسی‌ژن) سالیانه 52 میلیون دلار، اریتروپوئیتین بتا سالیانه 5/7 میلیون دلار، اینترفرون گاما سالیانه 2/1 میلیون دلار و HGH سالیانه 12 میلیون دلار صرفه‌جویی‌ ارزی به همراه دارد.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: علاوه بر اینها تولید آزمایشگاهی عدس مقاوم به سرما از سوی دانشگاه فردوسی مشهد، تولید آزمایشگاهی سیب زمینی مقاوم به بید در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و ساخت کیت اندازه گیری بیان ژن (کیت سایبربیوپارس) در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان از دیگر دستاوردهای پژوهشگران حوزه زیست فناوری است.

صاحبقدم لطفی همچنین به رتبه ایران در میان کشورهای آسیای جنوب غربی اشاره کرد و یادآور شد:  ایران در تولید مقالات علمی در حوزه زیست فناوری در 7 ماه اول سال 2010 در میان 17 کشور ترکیه، فلسطین، یمن، امارات، پاکستان، عربستان، ژاپن، لبنان، کویت، قطر، سوریه، عراق، آذربایجان، بحرین، افغانستان و عمان بعد از ترکیه رتبه دوم را از آن خود کرد.

وی همچنبن به رتبه ایران در جهان اشاره کرد و افزود: ایران در تولید مقالات در 7 ماه اول سال 2010 در دنیا در رتبه 19 قرار دارد.  

بیوتکنولوژی و زیست فناوری دریایی

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به کاربردهای زیست فناوری در حوزه دریایی اشاره و خاطر نشان کرد: تولید فرآورده های جدید و اصلاح شده، فراهم آوردن تکنیک های جدید برای ردیابی، ارزیابی، ذخیره، حفاظت و مدیریت اکوسیستم های دریایی و شیلات و پرورش آبزیان (Aquaculture) به صورت پایدار و مطمئن از مهمترین فواید زیست فناوری دریایی است.

وی با اشاره به فعالیتهای محققان در زیست فناوری در ایران از راه اندازی مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی دریایی خلیج فارس در جزیره قشم خبر داد و اضافه کرد: در این مرکز فعالیت هایی چون استخراج پروتئین های تک سلولی از رنگدانه پوست مرکبات، پکتین ها و جلبک های تخمیر شده توسط میکروارگانیزمها، تجزیه زیستی آلاینده ها مانند روغن خام، سوخت های فسیلی با سطح سولفور بالا و پساب کارخانجات نساجی و همچنین در حوزه بیوتکنولوژی غذایی، استفاده از آنزیم های جدید برای فراوری نشاسته، آب میوه، صنایع تولید قند و‌ شکر و لبنیات انجام می شود.

لطفی با اشاره به کاربردهای زیست فناوری دریایی در حوزه بیوتکنولوژی پزشکی، کنترل آفات با استفاده از میکروبهای حشره کش مانند Bacillus thuringiensis و  B. sphaericus و تولید تخمیرب آنتی بیوتیک ها را از جمله اقدامات در این زمینه ذکر کرد و تاکید کرد: در این راستا اقدام به تاسیس مجموعه های کشت جلبکی و میکروارگانیزم ها، تولید ایمپلنت و اجزای کاشتنی برای پیوند استخوان با استفاده از مرجانها، تولید داروهای ضد سرطان، تولید پلی ساکارید‌ها (آگار و آلژینات، پرورش و تولید اویستر مروارید ‌ساز (نوعی صدف) (در همکاری با UNESCO) با هدف ایجاد صنعت پایدار تولید مروارید، تولید صنعتی پروتئین تک سلولیSCP (در مقیاس تجاری) و کود زیستی از ماکرو‌آلگ ها یا علفهای دریایی، تولید بتا کاروتن از Dunaliella salina و تولید میکرو‌ارگانیسم ها به منظور مصارف غذایی در آبزی پروری شد.
 
 

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 22/9/1389 - 17:1 - 0 تشکر 261730

8داروی نوترکیب درکشور تولیدشد/ تولید 12داروی نوترکیب جدید تا آخر سال

رئیس ستاد توسعه زیست فناوری از تولید هشت داروی توترکیب توسط محققان کشور خبر داد و گفت: طبق برنامه ریزیهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار است تا پایان سال جاری 12 داروی نو ترکیب برای درمان برخی بیماریها تولید شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عباس صاحب قدم لطفی پنجشنبه در حاشیه دومین نشست هم اندیشی متخصصان میکروبیولوژی ایران در جمع خبرنگاران در خصوص تعداد داروهای نوترکیب تولید شده افزود: تاکنون 8 داروی نوترکیب تولید شده است.

وی با تاکید بر اینکه طبق برنامه ریزی های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید تا پایان سال جاری تعداد داروهای نوترکیب به 12 مورد برسد اظهار داشت: متولی تولید داروهای نوترکیب وزارت بهداشت است که با همکاری بخش بیوتکنولوژی ستاد توسعه زیست فناوری و انیستیتو پاستور تولید می شود.

رئیس ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به ضرورت تولید واکسن آنفلوآنزای خوکی در کشور یادآور شد: این بیماری همواره می تواند کشور را در معرض تهدید قرار دهد زیرا ویروس این بیماری در هر زمانی امکان ورود داشته باشد می تواند به تدریج اپیدمی را موجب شود.

وی ادامه داد: اگر ویروس این بیماری جهش یابد در این صورت باید نوع واکسن تغییر پیدا کند ضمن آنکه می تواند در برخی از انواع آنفلوآنزاها مقاومت ایجاد کند.

فعالیتهای آموزشی ستاد زیست فناوری

لطفی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فعالیتهای آموزشی ستاد توسعه زیست فناوری گفت: در این بخش با هماهنگی وزارت بهداشت و وزارت علوم سعی داریم تا رشته های مرتبط با زیست فناوری و بیوتکنولوژی را متحول کنیم به گونه ای که رشته های مورد نیاز کشور که می تواند به فعالیت های کاربردی بیانجامد را در دانشگاهها ایجاد کنیم.

رئیس پژوهشگاه مهندسی ژنتیک ادامه داد: گروه بیوتکنولوژی نیز در بخش معاونت آموزشی شکل گرفته و به دنبال این است که رشته های مرتبط با بیوتکنولوژی که می تواند زمینه های کارآفرینی را در حوزه زیست فناوری ایجاد کند در مقطع دکتری راه اندازی کند.

وی با تاکید بر اینکه برخی از رشته های ایجاد شده در این حوزه مرتبط با بیوتکنولوژی است، اضافه کرد: در حال حاضر به شیوه های سنتی دانشجوی رشته زیست شناسی پذیرفته می شود اما قرار است زیست شناسی به جز پزشکی در رشته های کارشناسی بیوتکنولوژی و کارشناسی ارشد میکروبیولوژی کاربردی و بیوتکنولوژی کشاورزی صنعت و محیط زیست، مدیریت بیوتکنولوژی و ایمنی زیستی فعال شود که امیدوارم این تغییرات در آزمون سراسری سال  جاری اعمال شود.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی