انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 276)
دوشنبه 22/9/1389 - 15:52 -0 تشکر 261686
کشف چهارمین سیاره غول پیکر یک ستاره

 
گروهی از ستاره شناسان موفق شدند چهارمین سیاره غول پیکری را که به دور ستاره ای در فاصله 129 سال نوری از زمین می گردد کشف کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در سال 2008 تیم تحقیقاتی "کریستین ماروئیس" ستاره شناس موسسه فیزیک نجوم هرزبرگ در ویکتوریای کانادا سه سیاره برادر را کشف کردند که حداقل 5 برابر بزرگتر از سیاره مشتری بودند. به نظر می رسید این سیارات و ستاره ای مرکز آنها نسخه ای از منظومه خورشیدی اما در مقیاس بسیار بزرگتر باشند.

اکنون این تیم تحقیقاتی موفق شدند تصویری در طیف نزدیک مادون قرمز را از چهارمین سیاره این منظومه تهیه کنند.

این سیاره نیز همانند سه برادر دیگر خود غول پیکر است اما نسبت به آنها در فاصله نزدیکتری از ستاره خود قرار گرفته است.

فاصله این سیاره تا ستاره اش 15 برابر فاصله زمین تا خورشید است، در حالی که فاصله خارجی ترین سیاره این منظومه تا ستاره اش 70 برابر فاصله زمین تا خورشید است.

این کشف که توسط تلسکوپ "کک" انجام شده است چالش جدیدی را پیش روی ستاره شناسان قرار داده است. درحقیقت تاکنون هیچ نظریه ای ارائه نشده است که بتواند در مورد تشکیل همزمان چهار سیاره غول پیکر در مدار اطراف یک ستاره توضیح بدهد.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "برپایه مدلهای کنونی، سیارات غول پیکر از رشد گرد و غبار اطراف یک هسته تشکیل می شوند. درحالی که سه سیاره این منظومه از ستاره خود بسیار دور هستند بنابراین برپایه این مدلها نمی توان در خصوص وجود سیارات غول پیکری که به طور همزمان در اطراف این ستاره که HR 8799 نام دارد توضیح داد.

براساس گزارش نیچر، این ستاره که جرم آن 5/1 برابر جرم خورشید است در صورت فلکی پگاسوس در فاصله 129 سال نوری از زمین قرار دارد.
 

 

 

 منبع: خبرگزاری مهر
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی