انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 510)
يکشنبه 21/9/1389 - 11:24 -0 تشکر 261176
یادداشت گستاخانه و توهین آمیز سفیر انگلیس علیه ایران

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی كه پلیس انگلیس در روزهای اخیر به سركوب و برخورد خشن با دانشجویان معترض در این كشور می‌پردازد، «سایمون گس» سفیر لندن در تهران در اقدامی گستاخانه و به بهانه روز جهانی حقوق بشر وضعیت حقوق بشر در ایران را زیر سؤال برد.

*جرم نسرین ستوده دفاع شجاعانه است

وی در مطلبی كه در سایت سفارت انگلستان در تهران در تاریخ 9 دسامبر تحت عنوان «جرم نسرین ستوده دفاع شجاعانه است» منتشر شده، می‌نویسد: «اصول مصرح در اعلامیه حقوق بشر را نمی‌توان با دستاویز فرهنگ تعبیر و تفسیر كرد. این‌ها اصولی بنیادی هستند كه شأن و منزلت انسان را تعیین می‌كنند. اخیراً یكی از كسانی كه پیام‌هایم را در تویتر دنبال می‌كند از من پرسیده بود چرا تا این اندازه از وضعیت حقوق بشر در ایران – كشوری كه به عنوان دیپلمات در آن فعالیت دارم – انتقاد می‌كنم. این شخص اشاره كرده بود كه جایگاه یك دیپلمات اشاعه و ترویج درك و هماهنگی بین دو كشور است و نه برجسته كردن تفاوت‌ها و نكات افتراق. به نظرم سؤال را این طور هم می‌شود پرسید كه چرا مواردی [درباره مسائل حقوق بشر] را كه مطرح می‌شوند، لایق و شایسته پاسخگویی می‌دانم. تویتر مجالی برای توضیح ندارد به همین خاطر فكر كردم از فرصتی كه روز جهانی حقوق بشر فراهم كرده، استفاده كنم و [بلاگی] در این باره بنویسم.

*دولت‌ بریتانیا برای جلب توجه‌عمومی به موارد حاكی از عدم بهره‌مندی مردم از آزادی‌ها فعالیت می كند

تردیدی نیست كه بخشی از وظیفه دیپلمات‌ها ایجاد ارتباط بین كشورهاست در جایی كه بشود چنین ارتباطی ایجاد كرد و دیپلمات‌ها در انتقاد از وضعیت كشوری كه به مأموریت فرستاده شده‌اند باید جانب احتیاط را رعایت كنند. اما در عین حال یكی دیگر از وظایف دیپلمات‌ها توضیح و تشریح دیدگاه‌های دولتی است كه برای آن كار می‌كنند برای عموم. در مسأله حقوق بشر، تفكرات ایران و بریتانیا بسیار متفاوت از یكدیگر است. برای مثال، به عقیده ما اصولی را كه در اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در كنوانسیون بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی ذكر شده و مورد تكریم قرار گرفته‌اند، نمی‌شود بنا به فرهنگ تفسیر و تعبیر كرد. این‌ها آزادی‌های اساسی هستند كه شأن و مقام هریك از ما را به عنوان یك فرد تبیین می‌كنند. دولت بریتانیا به فعالیت‌های خود برای جلب توجه عمومی به موارد حاكی از عدم بهره‌مندی مردم از این آزادی‌ها، ادامه خواهد داد.

*دولت بریتانیا از ایران خواسته از دستگیری‌های خودسرانه خودداری كند

امروز، روز بین‌المللی حقوق بشر مناسبتی است برای یادآوری كسانی كه در سراسر دنیا برای احقاق حقوق دیگران برخاسته‌اند – وكلا، روزنامه‌نگاران و اعضای سازمان‌های مردم نهاد كه برای دفاع از هموطنانشان خود را در معرض خطر قرار داده‌اند. این گونه افراد در هیچ جای دنیا به اندازه ایران در خطر نیستند. از سال گذشته تاكنون مدافعان حقوق بشر مورد آزار و اذیت قرار گرفته و زندانی شده‌اند. یك نمونه از آن‌ها نسرین ستوده است. خانم ستوده وكیلی است كه سال‌ها در ایران كار كرده و با استفاده از شیوه‌های قانونی و معمول در ایران به دفاع از هموطنان ایرانی خود پرداخته است. اما امروز خود او در بازداشت است و در انتظار محاكمه به سر می‌برد. دادستان‌های ایران اتهام مبهم «اقدام علیه امنیت ملی» را علیه او مطرح كرده‌اند، اما اتهام اصلی او در واقع دفاع شجاعانه و آشكار كردن بی‌عدالتی‌هایی است كه حكومت ایران ترجیح می‌دهد پنهان بمانند. دولت بریتانیا [پیش از این] از ایران خواسته تا به وظایفی كه آزادانه پذیرفته است، عمل كند؛ از دستگیری‌های خودسرانه خودداری و محاكمات عادلانه برگزار كند. آزادی نسرین ستوده نقطه شروع خوبی است.»

به گزارش فارس، اظهارات مداخله جویانه سایمون گس درباره ایران مسبوق به سابقه است. وی پیش از این نیز در گفت‌وگویی با بی‌.بی.‌سی فارسی به موضوع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز كشورمان و تحریم‌های ضد ایرانی پرداخته بود كه در پی آن و در غیاب گس «پاتریك دیویس» كاردار انگلیس در تهران در مرداد ماه سال جاری (1389) به وزارت خارجه احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران توسط رئیس اداره اول غرب اروپای وزارت خارجه به وی اعلام شد.
علی‌رغم اینكه كاردار انگلیس قول داد مراتب را به لندن منعكس و موضوع را بررسی و نتیجه را اعلام كند اما به نظر می‌رسد دولت انگلیس هیچ اقدامی در این راستا صورت نداده است.
شایسته است دولتمردان انگلستان به جای دخالت در امور داخلی دیگر كشورها و متهم كردن آنها به نقض حقوق بشر كمی هم به اوضاع داخلی كشور خود توجه كنند. جایی كه این روزها دانشجویانش مورد ضرب و شتم پلیس قرار می‌گیرند و ....
سایمون گس كه از سال 1977 كار خود را در وزارت خارجه انگلیس آغاز كرد، جانشین جفری آدامز سفیر سابق انگلستان در تهران شد. وی پیش از این سمت عهد‌ه‌دار سفارت انگلیس در آتن (یونان) بوده است.
وی پس از پنج ماه حضور در ایران در تاریخ 22 شهریور 1388 استوارنامه خود را تقدیم محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور كشورمان كرد.

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

جمعه 26/9/1389 - 15:15 - 0 تشکر 263352

از انگلیس و نوکران او بیش از این انتظار نیست.

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

جمعه 26/9/1389 - 15:47 - 0 تشکر 263370

حرف حقّ،همیشه تلخه!

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

جمعه 26/9/1389 - 16:20 - 0 تشکر 263387

وای به حال ما که بد کشورمون رو به خاطر خوش اومدن دشمن بگیم .جای تاسف داره ...

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

جمعه 26/9/1389 - 16:21 - 0 تشکر 263388

حالا دیگه زیر سئوال رفتن کشور از طرف دشمن شده حق ؟؟؟!!!؟؟؟

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

شنبه 27/9/1389 - 11:16 - 0 تشکر 263580

سلام
جناب لاهوت اونها اگه بلد بودن حق حرف بزنن در مورد سركوب وحشیانه دانشجویانشون حرف میزدن كه با اسب و باتوم و..به جونشون افتادن كه تظاهرات آرومی هم داشتن
اگه توی كشور ما كسی دستگیر میشه می بینید كه اكثرشون به خود آمریكا و انگلیس وصلن مسلما اونها دوست ندارن مزدورانشون دستگیر بشن

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی