سينما و تلویزیون (بازدید: 306)
شنبه 20/9/1389 - 23:35 -0 تشکر 261096
برنامه هفت:تخریب منتقدان سینمایی را به دنبال دارد

تهران - منتقد سینما گفت: دعوت از برخی تهیه كنندگان سطحی ساز و اظهارنظر درباره جایگاه منتقدان در برنامه "هفت" نشان می دهد این برنامه بدنبال تخریب منتقدان سینمای ایران است.
"محمود گبرلو" روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بررسی نظرات یك تهیه كننده درباره جایگاه نقد و منتقدان به هیچ عنوان مهم نیست، زیرا جایگاه این قشر از جامعه سینمایی كشور كاملا مشخص است.
وی افزود: متاسفانه برخی افراد كه نام تهیه كننده را یدك می كشند، صلاحیت كار در سینمای ایران را ندارند و به اشتباه وارد سینما شده و بزرگترین ضربه ها به سینمای ایران از سوی این افراد اتفاق افتاده است.
این منتقد سینما خاطر نشان كرد: موج كثیری از كارگردانان و تهیه كنندگان سینمای ایران انسان هایی نجیب و كاربلد هستند و در حضور چنین افرادی، میدان دادن به كسانی كه درك صحیحی از سینما ندارند، اشتباه است.
به گفته گبرلو، حرف های برخی تهیه كنندگان سطحی ساز در برنامه "هفت" نشان از این دارد كه منتقدان سینمای ایران در سالیان اخیر در رسالت خود نسبت به آثار سینمایی به درستی عمل كرده اند.
وی تصریح كرد كه گفته های یكی از تهیه كنندگان سطحی ساز در برنامه "هفت" از مراجع قانونی قابل پیگیری است و انجمن منتقدان سینمای ایران باید بطور قانونی از وی به علت تهمت هایی كه به جامعه منتقدان سینما روا داشته، شكایت كند.
عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران گفت: نقد در سال های پس از انقلاب موجبات تعالی سینمای ایران را فراهم كرده و اگر تحلیل بسیاری از منتقدان بر فیلم های سینمایی نبود، امروز شاهد پیشرفت سینمای ایران نبودیم.
گبرلو خاطرنشان كرد: برنامه "هفت" با دعوت از تهیه كننده ای كه همچنان در تفكر ساخت فیلم های قبل از انقلاب به سر می برد، اشتباه كرد و حضور چنین افرادی كیفیت این برنامه را بیش از گذشته نزول می دهد.
وی ادامه داد: مجری برنامه "هفت" با دعوت از یكی از تهیه كنندگان سطحی ساز به این تهیه كننده سینما مشروعیت داد و در عین حال این اقدام وی نشان داد كه دست های پشت پرده برنامه "هفت" را هدایت می كند كه با سطحی سازان در عرصه سینما مخالف نیست.
این منتقد سینما افزود: مجری برنامه "هفت" مدعی است كه به سینمای حرفه ای و نجیب علاقه مند است اما دعوت وی از برخی تهیه كنندگان سطحی ساز نشان می دهد وی حامی فیلم های سخیف است.
گبرلو تاكید كرد: تهیه كنندگان سطحی ساز در حدی نیستند كه از رسانه ملی صحبت های جنجال برانگیز را بیان كنند و كارنامه سینمایی چنین افرادی دلیلی بر این مدعا است.
به گفته وی، مجری برنامه به همكاری با این تهیه كنندگان بی رغبت نیست و صحبت های یكی از این تهیه كنندگان در برنامه "هفت" مبنی بر اینكه بسیاری از فیلمنامه های سطحی كه این تهیه كننده می سازد توسط جیرانی نوشته شده، نشان می دهد كه ماجرا به آن سادگی كه در برنامه "هفت" دیده می شود، نیست.
این منتقد سینما رویكرد برنامه "هفت" را در راستای تخریب منتقدان دانست و گفت: مجری برنامه "هفت" از دیرباز رابطه خوبی با منتقدان سینما نداشته از این رو در برنامه "دو قدم مانده صبح" نیز به تخریب جریان نقد در سینمای ایران می پرداخت و این روند را نیز در برنامه "هفت" ادامه می دهد.
گبرلو تصریح كرد كه اغراق نیست اگر بگوییم مجری برنامه "هفت" همچنان به فرمول استفاده از فیلم های قبل از انقلاب برای فروش آثار سینمایی در كشور اعتقاد دارد و در عین حال كه دم از مخالفت با ساخت فیلم های سطحی می زند اما در پشت پرده از این نوع فیلم ها حمایت می كند.
وی گفت: تهیه كنندگان و كارگردانان قابلی در سینمای ایران حضور دارند كه پس از انقلاب تلاش های بسیاری برای بهبود سینمای ایران كرده اند، در جاییكه این افراد دلسوز حضور دارند دعوت از برخی تهیه كنندگان كه معروف به "جیم" ساز هستند در برنامه "هفت" جای شگفتی دارد.
برنامه سینمایی "هفت" جمعه شب ها با اجرای فریدون جیرانی از شبكه سوم سیما پخش می شود.                                 منبع:خبرگزاری ایرنا

يکشنبه 21/9/1389 - 8:24 - 0 تشکر 261124

با سلام
ممنون از اطلاع رسانیتون
منم با آقای گبرلو موافقم بعضی این تهیه کنندگان فیلم هایی می سازند که یک بچه هم ضعف های این فیلم را تشخیص می ده آقای گبرلو منتقد خوبی است و خیلی خوب می دونه که چی می گه

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی