انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 444)
شنبه 20/9/1389 - 13:34 -0 تشکر 260793
یافته‌هایی درباره هماهنگی بدن با چرخه روز و شب

پژوهشگران فرانسوی سازوكاری كشف كرده‌اند كه نشان می‌دهد چگونه ساعت‌های بیولوژیك به‌رغم تغییرات گسترده در شدت نور در طول روز و در روزهای متفاوت به طور دقیق با چرخه روز و شب خود را تنظیم می‌كنند.

پس از شناسایی دو «ژن ساعت» مركزی در جلبك سبز استروكوكوس تائوری، یك الگوی ریاضی كه فعالیت روزانه آنها را بازتولید می‌كند، نشان داد كه ساعت داخلی آنها فقط هنگامی كه نیاز به تنظیم مجدد دارد تحت تاثیر شدت‌های مختلف نور طبیعی در طی روز قرار می‌گیرد.

نتایج به دست آمده توسط زیست‌شناسان در مركز اقیانوس‌شناسی دانشگاه پاریس 6 در بانیول فرانسه و فیزیكدانان دانشگاه لیل یك فرانسه و مركز ملی تحقیقات علمی، در نشریه آزاد PLoS Computational Biology 11 نوامبر منتشر شده است.

ساعت‌های روزانه در بسیاری از موجودات زنده وظیفه نگهداری زمان را به عهده دارند و آنها را قادر می‌سازند خود را برای تغییرات زیست محیطی ناشی از تغییرات روز و شب آماده سازند. این ساعت‌ها از شبكه‌ای از ژن‌ها و پروتئین‌ها تشكیل شده‌اند كه در تعامل با یكدیگر نوساناتی زیست شیمیایی در یك دوره نزدیك به 24 ساعت به وجود می‌آورند.

تنظیم دقیق بر مبنای چرخه روز و شب نیاز به آن دارد كه برخی از اجزای این ساعت به نور روز حساس باشند. در استروكوكوس روشی ساده و در عین حال موثر تكامل یافته است كه از طریق محدود ساختن حساسیت در مقابل نور در زمان‌های مشخصی از روز، از ساعت روزانه در برابر تداخل‌های ناشی از نوسانات در میزان نور روز محافظت می‌كند. در مدل ارائه شده توسط نویسندگان و نیز در آزمایشات، این توانایی هنگامی كه ساعت با چرخه روز و شب هماهنگ است، به میزان بیشتری غیرفعال می‌شود، اما ساعت را هنگام ناهماهنگی دوباره تنظیم می‌كند. چنین ساختاری ساعت را در مقابل نوسانات شدید نور روز، مثلا هنگامی كه خورشید پشت ابر است، ایمن می‌سازد.

چنین تصور می‌شود كه حساسیت به نور فقط هنگامی فعال می‌شود كه نوسان‌ساز مركزی كنترل‌كننده ساعت بیولوژیك در برابر بی‌نظمی‌ها و تغییرات واكنش نشان ندهد. هر كسی كه تاب هل داده باشد می‌داند كه پاسخ یك حركت ادواری به بی‌نظمی به میزان بسیار زیادی به زمان‌بندی بستگی دارد و هل دادن تاب در وسط قوس حركت بازده چندانی ندارد. بر اساس همین نكته ظریف، ساعت هنگامی كه سر وقت كار می‌كند، به نور و نوسانات آن حساس نیست، اما هنگامی كه ساعت، تنظیم خود را از دست می‌دهد، در معرض نوری قرار می‌گیرد كه با زمان چرخه آن همخوانی ندارد. در نتیجه، با واكنش نشان دادن به این بی‌نظمی، خود را با زمان صحیح تنظیم می‌كند.

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی