انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 432)
جمعه 19/9/1389 - 22:17 -0 تشکر 260610
تصاویر مرگ یک ستاره در بطری شیشه ای

 
فکر کرده اید یک ابرنواختر - پدیده ای که در پی مرگ یک ستاره رخ می دهد - از فاصله نزدیک چه شکلی دارد؟ گروهی از فیزیکدانان دانشگاه تورنتو و راتگرز این رویا را برآورده کرده و این پدیده را در یک بطری شیشه ای شبیه سازی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در یکی از انواع ابرنواخترها، انفجار به شکل حبابی از شعله ها که در اعماق ستاره ای به نام کوتوله سفید دفن شده اند، شکل می گیرد. به دلیل اینکه حباب شعله سبکتر از محیط اطراف است به شدت شناور بوده و به شکل توده با کمک حلقه ای از دود شتاب گرفته و به سطح ستاره می رسد.

شبیه سازی که توسط فیزیکدانان انجام گرفته در واقع واکنش خود به خودی اسیدهای "ایودت" و "ارسنوس" در بطری شیشه ای به شعاع 9 سانتیمتر است.

به گفته محققان این محلول تا زمانی که تحریک نشود محلولی پایدار است. این محرک در واقع لوله ای کوچک است که در انتهای بطری قرار گرفته و عملکردی مانند یک فتیله دارد. با فعال شدن این فتیله واکنش آغاز شده و توده های حبابی شکل در سرتاسر محلول آغاز به حرکت می کنند. تمامی حرکات انجام گرفته در این واکنش به شکل خود به خودی رخ می دهند.

برخی از محصولات جانبی این واکنش عملکردی مشابه کاتالیزور دارند که روند خود واکنش را تسریع می کنند. کاتالیزور در محلول منتشر شده و بخشهای واکنش نداده محلول را فعال می کند که این کار منجر به تولید کاتالیزورهای بیشتر خواهد شد. به این شکل حرکت رو به جلویی در محلول شکل گرفته که در پی خود جریانهای شناور بیشتری را خلق کرده و به این شکل واکنش ادامه پیدا می کند. کل این واکنش از آغاز تا پایان در حدود 10 دقیقه ادامه پیدا می کند.

سیر انفجار ابرنواختری در یک بطری شیشه ای

بر اساس گزارش گیزمگ، در یک ابرنواختر واقعی، حرکت مایع شناورتر و پر انرژی تر است اما در اصل نیروهای محرک و تاثیر گرانشی در این شبیه سازی با ابرنواخترهای واقعی مشابه است.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

شنبه 20/9/1389 - 8:28 - 0 تشکر 260651

بسیار جالب و زیبا بود.
ممنون سها89

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی