انجمن ها > انجمن عکس و عکاسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عکس و عکاسي (بازدید: 1462)
چهارشنبه 17/9/1389 - 15:13 -0 تشکر 259525
راهنمای خرید دوربین دیجیتال

با سلام

 در مورد خرید دوربین های دیجیتال همواره با علامت سؤال های زیادی روبرو هستیم که در این مقاله سعی دارم تا شما را در خریدن یک دوربین دیجیتال راهنمایی کنم

 مرحله اول: یک چمدان دلار

گاهی به جیب هایت نگاه کن

در خریدن یک دوربین دیجیتال اولین قدم ، این است که حساب جیب هایتان را داشته باشید و ببینید چقدر توری صندوق جیب تان موجودی دارید و دنبال چه جور دوربینی می گردید؟برای کار خانگی می خواهید یا برای کار  حرفه ای ؟ بودجه تان چه قدر است ؟ لیستی از کار هایی که می خواهید با دوربینتان انجام دهید تهیه کنید و آنهارا  اولویت بندی کنید . هرکدام از آنها برابر است با قابلیت های مختلفی که دوربین تان باید داشته باشد.

مرحله دوم:خانه دوست کجاست؟

کجا برویم؟

قدم دوم انتخاب فروشگاه و فروشنده ی قابل اعتماد است.توجه داشته باشید که یک فروشنده می تواند شما را از آن چیزی که مد نظر داشتید دور کند. آنقدر دور که تا سال ها مجبورید با دوربینی که فقط آنرا تحمل می کنید عکاسی کنید.
::پس در انتخاب فروشنده دقت کنید::

مرحله سوم:چشم های حساس

لنز دوربین و زوم دیجیتال 

از فروشنده راجع به کیفیت لنز دوربین بپرسید .حواس تان به این هم باشد که فقط زوم اپتیکال (نوری ) مهم است و هر چه بیشتر باشد بهتر است.زوم اپتیکال به زبان خیلی ساده یعنی بزرگنمایی تصویر از طریق چند عدسی.وقتی که چند عدسی پشت سرهم داخل لنز قرار می گیرند ، به نوبت تصویر دریافت شده از همدیگر را بزرگ تر می کنند. این طوری ، نتیجه ی کار روی سنسور دوربین واقعاً چند برابر بزرگتر می شود.اما در زوم دیجیتال ابعاد عکس گرفته شده چند برابر بزرگتر می شود که کیفیت تصویر را بدجوری پایین می آورد.البته این قابلیت زیاد هم مهم نیست چون خودتان هم می توانید به کمک فوتوشاپ و نرم افزار های مشابه که به صورت رایگان با دوربین ها تحویل شما می دهیم این کار را انجام دهید.

مرحله چهارم: اگه می تونی منو بخر

 قیمت

الان دوربین های بازار از نظر قیمت ، سه دسته هستند.فلسفه ی این دسته بندی قیمت ها هم همان ضرب المثل معروف و رابطه " آش" و "پول" است ;
بین 200 الی 400 هزار تومان : این دوربین ها برای مصارف خانگی و خانوادگی مناسبند. البته این یک مسئله همیشگی نیست و تابع قانون نیست.برخی موارد استثتائاتی نیز وجود دارد به طور مثال دوربین
Canon Powershot G9 زمانی قیمتی بالغ بر 580 هزار تومان داشت در حالی که هم برای مصرف خانگی و هم برای مصرف نیمه حرفه ای پاسخ گو بود و امروز قیمتی پایین تر دارد.همانطور که می بینید نمیتوان گفت این دوربین زمانی پاسخگوی کار حرفه ای بوده و امروز پاسخگوی کار خانگی است.

بین 400 تا 800 هزار تومان : دوربین های نیمه حرفه ای این دسته مناسب آن هایی است که غیر از عکس های معمولی و خانوادگی ، از دوربین انتظار های دیگری نیز دارند

از 800 هزار تومان به بالا : راست کار حرفه ای ها."بالا" را هم به همین خاطر نوشتم که بدانید برای گران ترین دوربین حد خاصی وجود ندارد.


 

مرحله پنجم : فکر فردا کنیم...

خدمات پس از فروش

شاخ و دم که ندارد . ممکن است هر اتفاقی برای دوربین مورد علاقه تان بیفتد.حالا یا اشکال از فرستنده (همان شرکت سازنده ) یا از گیرنده (بی احتیاطی خودتان) . در هر حال داشتن یک ضمانت نامه ی معتبر برای دوربین دیجیتال ، از نان شب هم واجب تر است.
بگردید ، ببینید توی مدل های دوربین مورد علاقه تان ، کدامشان گارانتی معتبر دارند.

مرحله ششم: مگه به پیکسله؟

کیفیت و وضوح تصویر 

دوربینت چند مگاپیکسله؟ این اولین سؤال بیشتر مردم موقع دیدن یا خرید یک دوربین دیجیتال است.این سؤال اما اصلاً معیار مناسبی برای سنجش کیفیت یک دوربین نیست.مگاپیکسل بیشتر هیچوقت به معنی کیفیت بیشتر نیست ، نشانه ی این است که عکس گرفته شده چقدر بزرگ تر می شود؟مثل اینکه بخواهیم کیفیت خودرو کم مصرف مورد نیازمان را به سرعتش ربط بدهیم.هر چند دوربین هایی با وضوح بالاتر از 7 مگاپیکسل ، بهتر از دوربین های پایین تر هستند

مرحله هفتم : نلرز تا نلرزیم

لرزه گیر تصویر

وقتی که بخواهید برای عکاسی ، دوربین را با دست نگه دارید دستتان که می لرزد ، عکس تار می شود.مخصوصا وقتی که نور کافی برای روشن کردن سوژه وجود ندارد.علت تار شدن تصویر هم همین لرزش میلیمتری دست شما در لحظه ی  عکاسی است.حرفه ای ها برای فرار از این مشکل سه پایه استفاده می کنند.اماشرکت های سازنده برای غیر حرفه ای ها هم فکر هایی کرده اند.یکی اش همین لرزه گیر یا Image Stablizer است.دوربین های دارای این سیستم ، مسلماً انتخاب بهتری هستند.


 

مرحله هشتم : خاطره هامو نبر از یاد

حافظه

در بازار دیجیتال یک جور رسم است.این که دوربین های دیجیتال هنگامی که به فروش می رسند مقدار حافظه ی خیلی کمی همراه خود دارند.بنا بر این زیاد به تان بر نخورد . یک مقدار مایه بگذارید و حافظه جانبی را جداگانه بخرید.خیالی هم نیست چون این یک جور محکم کاری برای کارتان است.اگر زیاد وقت نمی کنید که عکس های دوربین را خالی کنید یا سفرتان خیلی طولانی است ، حافظه های جانبی بالای 1 گیگابایت مناسب ترین انتخاب است.

مرحله نهم:یک دوربین و هزار سودا

قابلیت فیلمبرداری

فیلم گرفتن با یک دوربین عکاسی دیجیتال ، برای سازنده ی محصول مورد نظر شما ، فقط به معنای لذت و تفریح بیشتر از دوربین تان است.برای همین قدرت فیلمبرداری دوربین های عکاسی دیجیتال ، زیاد مطلوب نیست.بنا بر این غصه ی فیلمبرداری با دوربین عکاسی را نخورید.فکر شرکت سازنده هم باشید که اگر دوربین تان هم خوب عکس بگیرد و هم خوب فیلم ، از چه راه دیگری می تواند نان در بیاورد؟


 

مرحله ی دهم:من در او پیدا

مانیتور های LCD

همه ی دوربین های دیجیتال،مانیتور LCD دارند.این مانیتور به شما امکان بازبینی عکس ها یا عوض کردن تنظیمات دوربین را می دهد.
قابلیت های شان هم متنوع و جالب است.برای نگاه کردن در LCD دقت کنید و مطمئن باشید که به چشمان شما فشار نمی آورد.

مرحله ی یازدهم:زیبا ، جادار ، مطمئن

ابعاد دوربین

بازار دوربین ها از نظر اندازه خیلی متنوع است.الان هم دوربینی وجود دارد که توی کف دست جا می گیرد و هم دوربینی که با کوله پشتی مخصوصش ، کمر و ستون فقرات آدم را پیاده می کند.اگر اهل حرفه ای بازی و کلاس کار نیستید ، جمع و جورترین را انتخاب کنید.
راستی موقع انتخاب ، به جنس بدنه هم نگاهی بیندازید.دوربین هایی با بدنه ی فلزی ، دیرتر خراب می شوند(با وجود مشکلات خاص خودشان از جمله سختی برای کسانی که کف دستشان عرق می کند).

مرحله ی دوازدهم:به دنبال پر قو

کیف محافظ دوربین

شاید در نگاه اول ، چندان با اهمیت به نظر نیاید اما اما کیف دوربین از اوجب واجبات است.وسایل الکترونیکی برای سالم ماندن ، نیاز به یک" پر قو" ی درست و حسابی دارند.یک کیف مناسب برای دوربین تان هم خیال شما را راحت می کند و هم خیال دوربین را.قیمتش هم بسته به اندازه و کیفیت و نوع دوربین تان از 8 هزار تومان به بالاست.

مرحله ی سیزدهم:اولین سند دوستی

و پایان ماجرا

خوب مبارکتان باشد . خریدتان که تمام شد ، معمولاً فروشنده یک عکس از خودتان می گیرد تا مطمئنتان کند.این عکس را به عنوان اولین سند دوستی تان با دوربین نگه دارید.خودش خاطره می شود

امیدوارم که نکات یاد شده را در خریدتان در نظر داشته باشید.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

جمعه 19/9/1389 - 21:19 - 0 تشکر 260569

با سلام

 اکثر پیشرفت ها و تحولات چشمگیر در عرصه دستگاههای الکترونیکی در بیست سال گذشته، مدیون پیشرفت های مهم و عظیم تری در صحنه های دیگر تکنولوژی است. بررسی عملکرد دستگاههای الکترونیکی نظیر CD، DVD، MP3 و DVR، توجه ما را به این واقعیت مهم معطوف می نماید که تمامی آنان از یک پردازش پایه مشابه استفاده می نمایند: تبدیل اطلاعات آنالوگ به دیجیتال (صفر و یک).

رویکرد فوق، تغییرات گسترده ای را در رابطه با نحوه برخورد با اطلاعات صوتی و تصویری، بدنبال داشته است. دوربین دیجیـتال، یکی از نمونه های قابل توجه در این زمینه بوده که نسبت به مدل های قبل از خود، بصورت اساسی تغییر نموده است (تفاوت عمده نسبت به با دوربین های سنتی). تمامی فرآیندها در دوربین های سنتی، مبتنی بر فعالیت های شیمیائی و مکانیکی می باشد. تمامی دوربین های دیجیتال دارای یک کامپیوتر از قبل تعبیه شده بوده و تصاویر را بصورت الکترونیکی ذخیره می نمایند.
فرض کنید، قصد تهیه یک عکس و ارسال آن از طریق نامه الکترونیکی برای دوست خود را داشته باشیم. در این رابطه می بایست تصویر اخذ شده، بصورتی نمایش و مشخص گردد که کامپیوتر قادر به شناسائی آن باشد (بیت ها و بایت ها). در حقیقت یک تصویر دیجیتال، رشته ای طولانی از صفر و یک بوده که تمامی نقاط رنگ شده که پیکسل نامیده می شوند را مشخص می نماید. ترکیب و اجتماع تمامی نقاط فوق با یکدیگر، تصویر دیجیتالی مورد نظر را ایجاد می نماید.

در صورتیکه قصد تهیه یک عکس را داشته باشیم، می توان از دو گزینه زیر استفاده نمود:
استفاده از دوربین های فیلم سنتی؛ در این روش با استفاده از یک دوربین عکسبرداری، عکس مورد نظر گرفته شده و پس از پردازش فیلم بصورت شیمیائی، امکان چاپ آن با استفاده از کاغذ ها ی مخصوص، فراهم می شود. در ادامه، عکس آماده شده توسط اسکنر، اسکن و بصورت دیجیتال تبدیل می گردد.
استفاده از یک دوربین دیجیتال؛ در این روش، با استفاده از یک دوربین دیجیتال و تابش نور به شی مورد نظر و دریافت فیدبک های مربوطه و تبدیل آنان به مجموعه ای از پیکسل ها، تصویر مورد نظر مستقیمأ بصورت دیجیتال تبدیل می گردد.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی