سينما و تلویزیون (بازدید: 361)
يکشنبه 14/9/1389 - 14:30 -0 تشکر 258120
سینمای جوان...

 

انجمن سینمای جوان ایران

آدرس: میدان ونک‌، خیابان گاندی‌، کوچه نوزدهم
  انجمن سینمای جوان ایران درسال ۱۳۵۳ ، تشکیل شد و از سال۱۳۵۴ ، به عضو گیری و تشکیل کلاس‌های آموزشی شروع کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌، انجمن با حمایت معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت خود را از سر گرفت و با هدف تشویق نوجوانان و جوانان ایرانی به هنر عکاسی و فیلم سازی و با گشایش تدریجی بیش از ۵۰ نمایندگی و دفتر در سراسر کشور، به جذب علاقه‌مندان فراگیری رشته‌های عکاسی و فیلم‌سازی اقدام کرد. محصول این دوره فعالیت انجمن تاکنون آموزش حدود پنجاه هزار علاقه‌مند بوده است‌.
    آموزش جوانان علاقه‌مند به هنر سینما و عکاسی در بیش از ۵۰ دفتر انجمن در سراسر کشور، با برگزاری یک آزمون سراسری و پذیرش هنرجو در رشته‌های مختلف و دوره‌های زمانی متفاوت به مرحله عمل در می آید. سیاست آموزشی انجمن سینمای جوان ایران دو گروه از جوانان را پوشش می‌دهد. در همین رابطه، فعالیت‌های آموزشی انجمن به سه مرحله تقسیم می شود : آموزش های مقدماتی‌، پیشرفته و کارگاهی.
    پس از پایان دوره‌های آموزشی‌، هنرجویان جوان به تولید فیلم کوتاه و عکس اقدام می‌کنند تا آمادگی و توانایی خود را برای پیوستن به ساختار حرفه‌ای تولید در انجمن سینمای جوان ایران نشان دهند.
    تولید در انجمن سینمای جوانان ایران به دو صورت انجام می‌شود: تولید غیر حرفه‌ای آموزشی و تولید حرفه‌ای‌. در تولید غیر حرفه‌ای آموزشی‌، هنرجویان انجمن پس از پایان هر دورة آموزشی و کسب اطلاعات جامع در خصوص فیلم‌سازی‌، اقدام به تولید فیلم‌های کوتاه غیر حرفه‌ای در قطع VHS و سپس S.VHS می‌کنند. بین سال‌های ۱۳۷۶ و ۱۳۸۰، بیش از ۳۰۰۰ فیلم کوتاه در قطع غیرحرفه‌ای در دفاتر انجمن تولید شده است‌.
    با توجه به ضرورت ادامه کار فیلم‌سازی هنرجویان مستعد انجمن و فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری دانشگاه‌های مختلف کشور ، که سال‌ها به امر تولید فیلم کوتاه پرداخته‌اند، در سال۱۳۷۶، بخش مدیریت تولید فیلم کوتاه حرفه‌ای تأسیس‌شد تا ضمن حذف موانع عمده فیلم‌سازی‌، جدی تر به تولید و حمایت از فیلم‌های کوتاه در قطع‌های حرفه‌ای اقدام کند. انجمن سینمای جوانان ایران در طی چهار سال اخیر، ۷۰۳ قرارداد تولید فیلم کوتاه حرفه‌ای با فیلم‌سازان جوان منعقد کرده که بیش از ۵۰۰ مورد از این فیلم‌های کوتاه تاکنون به نمایش درآمده یا آماده نمایش شده است‌.
    بعد از راه‌اندازی تولید حرفه‌ای و گسترش آن‌، توجه مسئولان انجمن به حوزه‌های دیگر و از جمله مبحث مهم فیلم‌نامه معطوف گردید که بر این اساس‌، بانک فیلم‌نامه انجمن با هدف ثبت تمامی فیلم‌نامه‌های ارسالی از سراسر کشور، در سال۱۳۷۸ ، تأسیس شد و عاملی بود تا فیلم‌نامه ‌نویس‌ها ضمن گفت‌وگو و تعامل با فیلم‌سازان‌، در ارتباط مستقیم با تولید فیلم کوتاه قرار بگیرند.
    هنرجویان انجمن، پس از پایان دوره‌های آموزش عکاسی‌، به تولید عکس اقدام می‌کنند که هم در اردوهای مختلف عکاسی در دفترهای انجمن و هم به صورت فعالیت‌های انفرادی عکاسان جوان انجام می شود. در طی چهار سال اخیر، بیش از ۵۰۰ اردوی عکاسی، به وسیله دفتر های انجمن سینمای جوان، در سراسر کشور بر پا شده و ۷۰۰۰ قطعه عکس‌ِ عرضه و تولید شده است‌. عرضه‌، مهم‌ترین عامل بقای هنر سینمای کوتاه و متضمن ادامه فعالیت انجمن سینمای جوان ایران است‌. طی دورة گذشته‌، تولیدهای انجمن به دلیل قطع‌های حرفه‌ای‌، کمتر امکان عرضه پیدا می‌کرد و فقط به حضور در جشنوارة سینمای جوان و چند جشنواره آماتوری جهان محدود می‌شد اما، با راه‌اندازی بخش تولید حرفه‌ای از سال۱۳۷۶، فیلم کوتاه انجمن جایگاه ویژه‌ای در معادلات سینمایی پیدا کرد و به جشنواره‌های مختلف نیز راه یافت‌.
    عرضة محصولات فرهنگی هنری انجمن در قالب موارد ذیل تحقق می‌یابد: هفته‌های فیلم و عکس‌، برگزاری نمایشگاه‌های عکس‌، حضور در جشنواره‌های داخلی و خارجی‌، برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات‌، سینمای آینده‌، فروش و عرضه در رسانه‌های تصویری‌، عرضه به تلویزیون‌، فروش در خارج از کشور، آژانس عکس و برگزاری نمایشگاه عکس‌های مطبوعاتی جهان‌.
    انجمن سینمای جوانان ایران، به نمایندگی از ایران ، عضو اتحادیه فیلم‌سازان آماتور دنیا، یونیکا، است که همه ساله در گردهمایی این اتحادیه شرکت می‌کند و جوایز متعددی نیز از یونیکا دریافت کرده است‌. ضمن این‌که انجمن یکی از اعضای فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی فیاپ نیز محسوب می‌شود که این اتحادیه متشکل از ۱۰۰ کشور عضو است‌.

يکشنبه 14/9/1389 - 15:25 - 0 تشکر 258145

مطلب عالی وخوبی بود
ممنون دوست عزیز

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی