انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 631)
يکشنبه 14/9/1389 - 9:6 -0 تشکر 258006
کشف اتمسفر خواهر زمین

سوپر زمین ؛
کشف اتمسفر خواهر بزرگتر زمین
گروهی از ستاره شناسان ناسا یک سیاره فرامنظومه را کشف کردند که شباهت بسیاری به زمین دارد اما ابعاد آن بسیار بزرگتر از سیاره ما است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ستاره شناسان موسسه "ساگان" ناسا با استفاده از تلسکوپ زمینی VLT رصدخانه جنوبی اروپا (اسو) در شیلی برای اولین بار ماهیت اتمسفر سیاره ای را به دور یک خورشید دیگر می گردد را کشف کردند.

این سیاره که به آن "سوپر زمین" یا خواهر بزرگتر زمین می گویند سیاره ای سنگی است که ابعاد آن 5/2 برابر ابعاد زمین و جرم آن 5/6 برابر بیشتر از جرم سیاره ما است.

نتایج این تحقیقات گامی مهم به سوی مطالعه عمیق ترکیبات اتمسفری سیاراتی ارائه می کند که در اطراف ستارگان نزدیک به منظومه شمسی می گردند. تاکنون 500 سیاره فرامنظومه شمسی کشف شده است.

این دانشمندان کشف کردند این سیاره که GJ 1214b نام دارد با یک لایه نازک بخار آب پوشیده شده که دور آن را همانند سیاره ونوس (زهره) یک لایه از ابر احاطه کرده است.

در بررسیهای نخستین تصور می شد که این سیاره گازی است اما با بررسی بیشتر مشاهده شد که GJ 1214b یک سیاره خاکی است شبیه به نپتون اما بسیار کوچکتر از آن است.

این ستاره شناسان در این خصوص اظهار داشتند: "این اولین سوپر زمین است که محیط اتمسفر آن کشف شده است، حتی اگر هنوز نتوانیم بگوییم که این اتمسفر از چه ترکیباتی تشکیل شده اما احتمالا اتمسفر این سیاره از گاز هیدروژن است."

GJ 1214b در دسامبر 209 کشف شد. رصدهای پیشین در خصوص ابعاد سیاره و جرم آن توضیح داده و نشان داده بود که چگالی این سیاره کم است.

این سیاره در مدار نزدیک به یک ستاره کم نور در فاصله 014/0 واحد نجومی می چرخد. یک واحد نجومی، فاصله میان زمین و خورشید است که حدود 150 میلیون کیلومتر است. این بدان معنی است که فاصله میان این سیاره تا ستاره خود 70 برابر نزدیکتر از فاصله میان زمین و خورشید است.

براساس گزارش نیچر، GJ 1214b به ستاره خود بسیار نزدیکتر از آن چیزی است که بتواند برای برخی از اشکال حیات قابل سکونت باشد.

ستاره ای که این سیاره به دور آن می چرخد  GJ 1214 نام دارد. این ستاره یک کوتوله سرخ است که در فاصله 14 پارسک (حدود 40 سال نوری) از زمین در صورت فلکی مار افسای واقع شده است.

منبع: مهر

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

يکشنبه 14/9/1389 - 11:48 - 0 تشکر 258078

این یکی خبر رو فکر کنم همین دیروز پریروز بود که از سایت اسپیس خوندم.
پس واقعا خبرش جدیده.
دستتون درد نکنه.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی