انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 427)
سه شنبه 9/9/1389 - 13:54 -0 تشکر 255907
اندازه گیری دقیق جرم دو ستاره متغیر قیفاووسی

گروهی از ستاره شناسان بین المللی موفق شدند جرم دقیق ستارگان قیفاووسی را که در فاصله بیش از 160 هزار سال نوری از زمین قرار دارند محاسبه کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، متغیرهاى قیفاووسى گروهی از ستارگانی هستند که نور آنها در یک دوره نوسانی درخشندگی تغییر می کند. این ستارگان از 100 سال قبل به عنوان یکی از عناصر کلیدی در اندازه گیری فواصل کیهانی مورد بررسی قرار می گیرند.

اکنون یک تیم بین المللی به سرپرستی محققان دانشگاه ورشو توانستند برای اولین بار جرم دو ستاره از ستارگان خانواده متغیرهاى قیفاووسى را با دقت بسیار بالا اندازه گیری کنند.

این دو ستاره در ابر بزرگ ماژلان در فاصله 160 هزار نوری از زمین در یک منظومه دوتایی قرار دارند. این ستاره شناسان توانستند با دقت یک درصد جرم این دو ستاره را اندازه گیری کنند.

براساس گزارش نیچر، این اندازه گیری یک گام بزرگ به سوی حل مسئله ای است که از 40 سال قبل هنوز حل نشده و فرضیه ای را تائید می کند که 10 سال قبل ارائه شد. در حقیقت دانشمندان به دنبال پاسخی برای این سئوال بودند که متغیرهای قیفاووسی در گروه ستارگان تپشی هستند و یا اینکه تغییرپذیری نور آنها مربوط به نوع تکامل آنها است.

اکنون این اندازه گیریها نشان می دهد که جرم این دو ستاره با شناسه OGLE-LMC-CEP0227 که یکی به دور دیگری می چرخد و هریک از آنها به صورت دوره ای در پشت دیگری پنهان می شود 14/4 برابر بزرگتر از جرم خورشید است.

به گفته این ستاره شناسان، کسب این نتایج می تواند به درک بهتر قوانین فیزیکی که ویژگیهای متغیرهای قیفاووسی را تنظیم می کنند کمک کند. درحقیقت این محاسبات تائید می کند که ویژگی این ستارگان با خصوصیات ستارگان تپشی سازگاری دارد.
نور ستارگان تپشی در یک دوره زمانی که می تواند از یک ستاره به یک ستاره دیگر تغییر کند افزایش پیدا کرده و یا کاهش می یابد. در ستارگان تپشی سرخ دما پایین است اما با گذر زمان دما در نتیجه کاهش حجم تا دمای 2700 درجه کلوین افزایش پیدا می کند.

سه سال قبل نیز گروهی از دانشمندان رصدخانه جنوب اروپا (ESO) موفق شدند فاصله ستاره ای با عنوان RS Pup را که یکی از ستارگان درخشان "متغیرهاى قیفاووسى"، واقع در صورت فلکی "تفر" است را با دقت یک درصد اندازه گیری کنند.

درخشندگی نور RS Pup هر 4/41 روز یکبار 5 فاکتور تغییر می کند. این ستاره 10 برابر سنگین تر، 200 برابر بزرگتر و به طور متوسط 15 هزار برابر درخشانتر از خورشید است.

منبع: مهر

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

سه شنبه 9/9/1389 - 14:1 - 0 تشکر 255912

سلام سها
ممنون
مطلب جالبی بود. اینکه ستارگان قیفاووسی یا متغیر برا تعیین فاصله کیهانی به کار میرن هم یادآوری شد.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 9/9/1389 - 15:11 - 0 تشکر 255946

سلام
خواهش
بله. اینم که ان نظریه 10 سال قبل تایید شد جالب بود واسه من

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی