سينما و تلویزیون (بازدید: 280)
سه شنبه 9/9/1389 - 13:8 -0 تشکر 255872
وقتی خدا نمره پنج مسعود ده نمکی را ۱۰ کرد

مسعود ده نمکی با ذکر خاطره ای از دوران تحصیل خود در وبلاگ خود آورده است :

بچه که بودم به علت فعالیت های جنبی در مدرسه فرصت درس خواندن نداشتم. البته هیچ گاه تجدیدی نداشتم. عادت داشتم هر وقت از جلسه امتحان خارج می شدم، ورقه امتحانی ام را روبه رویم می گذاشتم و به جای معلم آن را تصحیح می کردم.

دو جور در بدترین حالت و بهترین حالت به خودم نمره می دادم و اغلب هم با نمره یازده و یا دوازده قبول می شدم. اما آن روز وقتی کلاس دوم راهنمایی بودم از سر جلسه امتحان ریاضی که بیرون آمدم فهمیدم گند زده ام. در بهترین حالت ۵ و در بدترین حالت ۲ می شدم. از ترس خانواده توی سرم زدم.

زمان نزدیک صدور کارنامه ها که شد، دل توی دلم نبود. شب جمعه ای بود و صدای نجوای دعای کمیل شهید نقاشیان از بلند گوهای مسجد می آمد. دلم شکست، پا شدم و رفتم مسجد و شروع به مناجات کردم. با خدا حرف می زدم و بلند بلند گریه می کردم. دیگر نگاه های مردم آزارم نمی داد. انگار همه متوجه حال و سوز من شده بودند...

 

خدایا تو قادر به هر کاری هستی.

 

من که از تو نخواستم مثل حضرت ابراهیم مرده برایش زنده کنی تا یقینش بیشتر شود.

 

من که نخواستم برایم رود نیل بشکافی.

 

من که نخواستم عصا اژدها کنی.

 

من که نخواستم مرض لاعلاج شفا بدهی...

 

بیا و لوطی گری کن و برای اطمینان قلب من و افزایش ایمانم این نمره ۵ ریاضی ام را ۱۰ کن. بیشتر هم نمی خواهم...

اینقدر در حال خودم و گریه هایم بودم که متوجه نگاه های عاقل اندر سفیه و پوزخندهای مردم نشدم. وقتی به خودم آمدم، همه مرا نگاه می کردند. شاید فکر می کردند من با این همه قسم، دعای بزرگ تری باید داشته باشم. اما در آن روزها تمام غصه من اولین تجدیدی بود که در انتظارم بود و هیچ کس نمی توانست برایم کمکی باشد...

وقتی برای دریافت کارنامه می رفتم، با خودم می گفتم اگر خدا این کار را انجام ندهد، من هم...

اما وقتی کارنامه را گرفتم، دیدم ریاضی ۱۰ شده ام ... این نمره برایم از شکافته شدن رود نیل بزرگ تر بود، چون می دانستم چه گندی زده ام...

 

 

سه شنبه 9/9/1389 - 22:3 - 0 تشکر 256045

وبلاگ ده نمکی آدرسش چیه؟می خوام ببینم کجاستش وبلاگ شخصیش؟

 

 

 

سه شنبه 9/9/1389 - 22:21 - 0 تشکر 256053

افرین...........

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی