بهداشت و سلامت (بازدید: 522)
دوشنبه 8/9/1389 - 17:21 -0 تشکر 255535
دندان مصنوعی سالمندان باید هر3 سال اصلاح شود

یك متخصص دندانپزشكی گفت: دندانهای مصنوعی سالمندان به طور متوسط باید هر ۳ سال پس از معاینه دندانپزشك اصلاح شود تا لق شدگی آن باعث آسیب به لثه سالمندان نشود.

دندان ها مانند دیگر اجزای بدن انسان نیازمند مراقبت بهداشتی و درمانی مكرر هستند به طوری كه در برخی افراد به دلیل جنس خاص دندانشان باید حتی بیشتر از اندام و اجزای دیگر بدن به آن توجه كنند.

جنس دندان های افراد به دلایل مختلف ژنتیكی و ارثی متفاوت است ولی در مجموع بیشترین عامل بقای دندان در هر فرد نوع مراقبت های بهداشتی و درمانی از جمله مسواك زدن و نخ دندان مرتب، تغذیه مناسب و معاینات منظم دندانپزشك است اما دندان مصنوعی نیز با گذر زمان و گاهی اوقات عدم مراقبت، نیاز می شود.

به طور معمول "دست دندان " را دندان مصنوعی می نامند كه جایگزین دندان های طبیعی می شود؛ دندان مصنوعی معمولاً به صورت قالبی و با تركیبی از مواد مخصوص پلاستیكی ساخته می شود كه می تواند ظاهر خوب و مطلوبی را برای افراد سالمند به وجود آورد.

نقش مهم دندان های مصنوعی در تغذیه سالمندان

فرناز مهدی سیر، متخصص دندانپزشكی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» می گوید: زمانی كه فرد سالمند فاقد دندان های طبیعی باشد، دندان مصنوعی به عنوان كمك به آنان برای غذا خوردن نقش بسیار مهمی در تغذیه سالم آنها می تواند ایفا كند.

وی با بیان اینكه زمانی كه یك دندان از بین می رود، دندان های دیگر كمی حركت می كند و باعث به وجود آمدن فضای خالی می شود كه محل تجمع مواد غذایی نیز در بین دندان ها خواهد شد، می افزاید: یك دندان مصنوعی می تواند مانع به وجود آمدن مشكلات بهداشتی دهان و دندان شود.

مهدی سیر اضافه می كند: در این راستا می توان با جایگزین كردن دندان های جلو افرادی كه دارای دندان های با ظاهر نامناسب هستند به آنها چهره بهتری بخشید.

برای ساختن دندان مصنوعی از محل دندان «لثه» قالب گیری می شود و در ادامه قالب گیری موم گیری شده و بر روی موم دندان مناسب فرد بر اساس نظر دندانساز چیده می شود.

در موم نیز دندان های چیده شده در قالب مخصوصی گذاشته و مرحله لثه گذاری صورت می پذیرد و نهایتاً پرداخت لثه و دندان آخرین مرحله ساخت دندان مصنوعی به حساب می آید. مزایای دندان مصنوعی

سعید نعمتی، متخصص دندانپزشكی ترمیمی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» می گوید: داشتن دندان مصنوعی خوب، كمك می كند كه سالمند خوب غذا بخورد، خوب حرف بزند و ظاهر خوبی داشته باشد و از مزایای دندان مصنوعی این است كه این دندان ها تفاوتی با دندان های طبیعی خود شخص نخواهند داشت.

وی به مضرات استفاده از دندان های مصنوعی كهنه یا قدیمی اشاره كرد و اظهار می دارد: در صورت مناسب نبودن دندان مصنوعی ضمن محكم نبودن محل قرار گفتن آنها «اصطلاحاً لق بودن» آسیب دیدگی لثه «ساییدگی لثه» جلو آمدن فك پایین و پوسیدگی دندان های دیگر نیز شامل عوارض و زیان های دندان مصنوعی كهنه به حساب می آید.

نعمتی با اشاره به توصیه های مهم در نگهداری از دندان مصنوعی سالمندان از جمله شستن دندان های مصنوعی خارج از دهان بعد از هر وعده غذا، تصریح می كند: حداقل سالمندان یكبار در روز دندان های مصنوعی را پس از غوطه ور كردن در مواد تمیز كننده و شوینده مناسب «آب و صابون» كاملاً با مسواك و خمیر دندان بشویند.

دندان های مصنوعی مدل های بسیاری دارند، گذاشتن دندان مصنوعی به عنوان دانه تكی یا تعداد به وسیله رشته سیمی در دهان ثابت یا متحرك صورت می پذیرد و در برخی مواقع نیز تمام دندان ها كه به آن یك دست دندان می گویند، جایگزین تمام دندان های طبیعی می شود.

دندان پارسیئل نیز از جمله دندان های متحرك است كه بدنه آن ماده فلزی به نام "كرم " است كه زنگ نمی زند و تغییر شكل نیز نمی دهد و در مجموع این نوع دندان ها از دوام بیشتری برخوردارند.

قرار گرفتن مناسب و محكم دندان های مصنوعی بر روی فك، عدم تغییر شكل در ماهیچه های صورت و عدم وجود مشكل در جویدن غذا نشان دهنده ساخت خوب دندان مصنوعی است.

هر ۳ سال دندان های مصنوعی سالمندان باید اصلاح شود

لیلا نصیری، متخصص دندانپزشكی نیز در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» می گوید: هر زمانی كه دندان های مصنوعی سالمندان شكسته شود یا تعداد دیگری از دندانهایشان را از دست دهند دندان های آنان باید جایگزین و عوض شود.

وی می افزاید: به طور میانگین هر ۳ سال دندان های سالمندان باید توسط متخصص دندانپزشك معاینه و در صورت نیاز و تشخیص دندانساز دندان ها تعویض یا اصلاح شود زیرا ممكن است روكش های فلزی نشست كند و در نتیجه سیم آن شل شده و دندان در دهان سالمند لق شود.

نصیری در پاسخ به این پرسش كه آیا دندان مصنوعی جدید باعث ناراحتی سالمند و اذیت آن می شود، اظهار می دارد: در ابتدا دندان مصنوعی جدید ممكن است، لثه را اذیت كند ولی بعد از مدتی ناراحتی از بین می رود و اگر سالمند هرگونه ناراحتی داشته باشد حتی به میزان بسیار كم باید حتماً به دندانساز خود مراجعه كند.

رعایت بهداشت دندان های مصنوعی مانند دیگر اجزای بدن باید مورد توجه و آموزش سالمندان كشورمان قرار گیرد زیرا همان طور كه دندان های طبیعی نیاز به نظافت دارند، دندان های مصنوعی نیز باید تمیز و پاكیزه شوند

منبع .خبرگزارى فارس :

 

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی