سينما و تلویزیون (بازدید: 272)
دوشنبه 8/9/1389 - 12:3 -0 تشکر 255448
قدم زدن روی خطوط ملتهبروزهای جشنواره در راهند و سینمای ایران خود را آماده بزرگ‌ترین رویداد سینمایی سال می‌کند، هرچند هنوز از جزئیات فیلم‌ها خبری در دست نیست اما اخبار پیرامون فیلم‌های در راه جشنواره، نشان می‌دهد که امسال با جشنواره‌ای متفاوت از سال‌های پیش مواجهیم. "اینجا غبار روشن است" فیلم جدید ابوالقاسم طالبی به حوادث پس از انتخابات می‌پردازد. "پایان نامه" حامد کلاهداری به موضوع جنگ نرم می‌پردازد و شنیده‌ها حاکی از آن است که صریح‌ترین فیلم سیاسی سال‌های اخیر سینمای ایران خواهد بود. به این دو فیلم "خیابان‌های آرام" کمال تبریزی را اضافه کنید که هرچند عوامل فیلم اطلاعات زیادی در اختیار رسانه‌ها قرار نداده‌اند اما شنیده‌ها حاکی از روایت شخصی تبریزی از حوادث بعد از انتخابات در این فیلم است. معاونت سینمایی در جشنواره فیلم كوتاه هم از فیلمسازان سیاسی تقدیر و حمایت كرد. به همین بهانه مروری کوتاه بر مهم‌ترین فیلم‌های سیاسی دهه 80 خواهیم داشت.


نیمه پنهان – 1380 - تهمینه میلانی
پنجم شهریور 1380 خبر بازداشت تهمینه میلانی، تیتر اول روزنامه‌های آن زمان شد. همه كنجكاو بودند دلیل احضار و بازداشت او را بدانند. روزنامه رسالت در خبری نوشت: "تهمینه میلانی به‌خاطر ساختن فیلم "نیمه پنهان" بازداشت و روانه زندان شد." واکنش‌ها شروع شد. عده‌ای موافق و عده‌ای مخالف بودند. کار به جایی رسید که رئیس‌جمهور وقت نیز وارد گود شد و در مصاحبه با خبرنگاران گفت: "اگر مسئله تنها یك فیلم باشد كه دراین مملكت با اجازه رسمی منتشر شده است و اینكه بخواهیم پس از اكران با عنوان‌های سیاسی با آن برخورد كنیم، روا نیست. اگر هم اشتباه شده یا مشكلی در این زمینه وجود دارد دولت باید پاسخگو باشد. این وزارت ارشاد است كه باید توجیه كند كه اگر واقعا فیلم مناسب نیست چرا اصولا اجازه داده است." میلانی بعدها در مصاحبه‌ای اعلام کرد شخصیت‌های فیلم "تسویه حساب" را از روی دخترانی که مدت حبس با آنها آشنا شده بود، ساخته است.

مارمولک- 1382 - کمال تبریزی
بعد از نمایش "مارمولك" در بیست و دومین جشنواره فیلم فجر، حاشیه‌های اطراف آن موجب شد سازندگان "مارمولك" تصمیم بگیرند تا در اولین فرصت (نوروز) فیلم را اكران كنند. شهر را بیلبوردهای مارمولک پر کرده بود: "نوروز جایى نروید، مارمولك مى آید" اما درست یک روز قبل از اکران (27‌اسفند) فیلم توقیف و قرار شد بعد از پایان محرم و صفر اكران شود و دوم اردیبهشت تاریخ نمایش فیلم قطعى اعلام شد.
فیلم بالاخره اکران شد و خیلی زود بحث و تحلیل روی آن به سطح جامعه، صفحه اول روزنامه‌ها و تریبون‌های مذهبی کشیده شد. در روزهای اندک نمایش "مارمولک" روحانیون تاثیرگذاری چون آیت الله جنتی،پناهیان و امامان جمعه چند شهر در خطبه‌های خود لب به انتقاد از فیلم گشودند.


به رنگ ارغوان – 1383 – ابراهیم حاتمی‌کیا

سیزدهمین فیلم بلند ابراهیم حاتمی‌کیا، مراحل ساخت را در سکوت کامل خبری طی کرد. حتی عکس‌ها و خلاصه داستان فیلم تنها چند روز مانده به آغاز جشنواره بیست و سوم در اختیار مطبوعات قرار گرفت.تنها یکی، دو روز به آغاز جشنواره مانده بود که فیلم از لیست فیلم‌های جشنواره بیرون آمد. حاتمی‌کیا در نامه‌ای خطاب به یونسی (وزیر اطلاعات وقت) چنین نوشت: "برادرم، بدانید من و شما از یک قبیله‌ایم، گرچه تلاش مان در دو ساحت متفاوت قرار دارد. شاید "به رنگ ارغوان" گل سرخ خارداری باشد که دل یاران را ریش کرده است ولی شما بدانید که من نیتی جز تقدیم گل سرخ نداشتم." فیلم اکران نشد و دولت هشتم جایش را به دولت نهم داد. ساداتیان تهیه‌کننده فیلم طی نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد خواستار رسیدگی به وضعیت اکران فیلم شد.
فیلم بعد از پنج سال در اولین روز جشنواره بیست و هشتم برای اهالی رسانه به نمایش درآمد. شمقدری رفع توقیف این فیلم را نشانه بالا بردن آستانه تحمل دولت در نمایش این نوع آثار دانست. در ایام جشنواره، جمعی از نمایندگان مجلس و اعضای هیات دولت و معاونان آنان در چهار نوبت در سالن نمایش وزارت ارشاد به تماشای این فیلم نشستند و سرانجام حاتمی‌کیا موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره شد. وی هنگام دریافت جایزه گفت: "به امثال ما اعتماد کنید."

سنتوری - 1385 - داریوش مهرجویی

"سنتوری" بیشتر از اینکه فیلمی اسیر محتوای سیاسی خود شود، قربانی حاشیه‌های پیرامونش شد. "سنتوری" به دستور وزیر وقت ارشاد توقیف و توسط معاونت سینمایی دولت فعلی رفع توقیف شد. صفار هرندی در دفاع از توقیف این فیلم (که پروانه نمایش نیز داشت) چنین گفت: "فیلمنامه سنتوری سال 81 با نامی دیگر به معاونت سینمایی ارائه شد، اما به دلیل مشكلاتی كه داشت نتوانست مجوز ساخت دریافت كند. حالا كه فیلم ساخته شده، قابلیت نمایش عمومی ندارد، نمایش فیلم‌هایی كه قابلیت اكران عمومی ندارند در جشنواره فیلم فجر، یادگار سالهای قبل است كه من با آن مخالف هستم."
روزها گذشت و با تغییر کابینه و تغییرات وزارت ارشاد، "سنتوری" رفع توقیف شد. شمقدری درباره فیلم چنین گفت: "من از همان زمان نیز گفتم «سنتوری» مستحق توقیف نیست به صرف اینكه فقط یك فرد عبا پوشیده است؛ نمی‌توانیم بگوییم این فرد ملاك روحانیت است. زیرا عبا نماد روحانیت نیست و عبا را همه می‌پوشند و ما نباید با این قرینه‌سازی‌ها كار را به سمتی ببریم كه نتوان از بعضی نمادها انتقاد كرد."

صدسال به این سال‌ها – 1386 – سامان مقدم

داستان فیلم حول محور شخصیتی به نام ایران با بازی فاطمه معتمدآریاست.در کنار معتمدآریا، پرویز پرستویی و رضا کیانیان بازیگران محوری فیلم هستند.مقدم درباره این فیلم گفته بود: "این بهترین اثر من است وعاشقانه دوستش دارم، فکرمی‌کنم در اکران فروشی فوق‌العاده داشته باشد." فیلم به دلیل برداشت‌های متفاوتی كه از آن می‌شد توقیف شد. این فیلم بعد از کش و قوس‌های فراوان و دو سال بلاتکلیفی، بالاخره در جشنواره بیست و هشتم فیلم فجر در بخش غیر‌رقابتی، نمایش محدودی داشت و بعد از صحبت‌های جواد شمقدری در 22اردیبهشت امسال، شانس زیادی برای نمایش فیلم وجود داشت که بعد از گذشت شش ماه از آن تاریخ، موانع نمایش عمومی فیلم هنوز رفع نشده است.

به این لیست "پاداش" کمال تبریزی را هم اضافه کنید که به دلیل موضوع جنجالی‌اش هنوز رنگ پرده را ندیده است. این فیلم قرار بود سال گذشته در جشنواره فیلم فجر، به نمایش درآید.
 منبع: تهران امروز

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 8/9/1389 - 14:16 - 0 تشکر 255493

شما جیب ما رو نزن.جشنواره نخواستیم.دی:

 

 

 

دوشنبه 8/9/1389 - 15:18 - 0 تشکر 255521

سنتوری خیلی فیلم قشنگی بود من خیلی از این فیلم خوشم اومد

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی