انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 3212)
يکشنبه 7/9/1389 - 20:12 -0 تشکر 255287
*تجزیه و تحلیل استدلال استنتاجی*

بسم الله الرحمن الرحیم

سلامی گرم خدمت دانش آموزان عزیز

کسانی که سال دوم و  سوم دبیرستان در رشته ریاضی فیزیک و تجربی مشغول تحصیل  هستند حتما با استدلال استنتاجیتا حدودی آشنا دارند .

در این بحث می خواهیم استدلال استنتاجی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

منتظر نظرات شما ریاضی دان ها و ریاضی خوان ها هستیم.

موفق و موید باشید.

یا حق.

يکشنبه 7/9/1389 - 20:27 - 0 تشکر 255290

استفاده از استدلال استقرایی در زندگی و عوارض آن:

تا به حال چند بار استدلال استقرایی باعث گشته تا کاری را ول کنید؟!!! مثلاً یادگیری یک مطلب ریاضی:یکبارمی خوانید متوجه نمی شوید،دوبار می خوانید متوجه نمی شوید،سه بار می خوانید متوجه نمی شوید. با همین سه بار تجربه به این نتیجه می رسید که من دیگر نمی توانم ریاضی یاد بگیرم ،مغزم کشش ریاضی را ندارد!!!درصورتی که با سه بار مشاهده نمی شود به یقین رسید ، این فقط یک حدس و گمان است که هنوز اثبات نشده است. دونفر از دوستانم برای یادگیری ژیمناستیک به باشگاه رفتند. ومی خواستند پایشان را به انداز180درجه باز کنند.

هر دونفر تا6جلسه رفتند ونتوانستنداینکاررا انجام دهند. یکی با این 6تجربه به این نتیجه رسید که من قدرت اینکاررا ندارم و ول کردولی دیگری ادامه داد و پس از 19جلسه بالاخره توانست پایش را 180درجه باز کند!!!! در کتابی می خواندم که «پیروزمندان بیشتر از بازندگان شکست می خورند اما آنقدر ادامه می دهند تا پیروز می شوند.!!!» شما چقدر ادامه می دهید تا مشاهدات خود را اثبات کنید و یا به مثال نقض برسید؟!!!!

یکبار ؟دوبار؟ سه بار؟ یا همانند مسئله 991n2+1که در مقاله قبل اشاره کردم12055735790331359447442538767بار!!!

در شرح زندگی ابوعلی سینا آمده است او وقتی کتاب مابعدالطبیعه ارسطو راخواند چیزی آن نفهمید،دوباره خواند باز نفهمید ،سه باره و... فکر می کنید چندبار ادامه داد؟40بار!!! تا جایی که تمامی مطالب آن را حفظ کرده بود.

يکشنبه 7/9/1389 - 20:35 - 0 تشکر 255292

استدلال استنتاجی ومسئله آلبرت انیشتین:

همانگونه که در کتابهای درسی خود بخصوص کتاب جبر و احتمال سوم ریاضی خوانده اید،استدلال استنتاجی روش نتیجه گیری با استفاده از حقایقی است که درستی آن را پذیرفته ایم.

یکی از قوانین که در این استدلال زیاد به ان استناد می شود قانون انتزاع است بدین معنی که:اگر Pآنگاه q و اگر p درست باشد نتیجه می گیریم که qهم درست است.مثال: اگر روزی در ایران جمعه باشد آنگاه تعطیل استامروز جمعه استنتیجه: امروز تطیل است.برای تمرین یک مسئله معروف از آلبرت انیشتین را آورده ام ،ببینید آیا می توانید آنرا حل کنید.اگر نتوانستید حل کنید .آلبرت انشتین این معما را در قرن نوزدهم میلادی نوشت. به گفته وی 98 درصدازمردم جهان نمی توانند این معما را حل کنند. پس مسئله زیر را حل کنید و دریابید که در میان افراد با هوش جهان قرار دارید یا خیر! هیچگونه کلک و حقه ای در این مسئله وجود ندارد، و تنها منطق محظ می تواند شما را به جواب برساند.

-1در خیابانی پنج خانه در پنج رنگ متفاوت وجود دارد. 

-2در هر یک از این خانه ها یک نفر با ملیتی متفاوت از دیگران زندگی می کند. 

-3این پنج صاحبخانه هر کدام نوشیدنی متفاوت می نوشند، سیگار متفاوت می کشند، و حیوان خانگی متفاوت نگهداری می کنند. سوال: کدامیک از آنها در خانه ماهی نگه می دارد؟

چهارشنبه 17/9/1389 - 15:58 - 0 تشکر 259559

سلام دوستان
واقعا اون زمونا یادش به خیر.
دلم استدلال استنتاجی خواست. یادآوری جالب و به جایی بود. ممنون

یا حق

التماس دعا

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی