دانش و فن آوری (بازدید: 433)
يکشنبه 7/9/1389 - 13:5 -0 تشکر 255058
پرتاب سنگ غول پیکر در پی فوران آتشفشان/ تصویر مقایسه سنگ و انسان!


یک قطعه سنگ غول پیکر به وزن هزار تن در پی فوران آتشفشان "ایجاف جالاجوکول" در ایسلند از دامنه یک کوه یخی جدا شد و به داخل دره سقوط کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در ابتدای سال جاری آتشفشان "ایجاف جالاجوکول" در ایسلند فوران کرد. در اثر گرمای حاصل از مواد مذاب یخهای کوه یخی ذوب شد و یک قطعه سنگ غول پیکر به وزن هزار تن و ارتفاع 50 فوت (حدود 5/15 متر) از بالای این کوه جدا شد و به داخل دره سقوط کرد.

یک عکاس ایسلندی 52 ساله به نام "رگنار سیگوردسون" هفته ها وقت خود را برای شکار صحنه های دراماتیک حاصل از فوران این آتشفشان در اطراف این کوه صرف کرد و توانست بیش از 10 هزار تصویر از این آتشفشان را به ثبت برساند.

"رنگار" تمام این سفرها را به همراه همسرش انجام داد. وی در این خصوص توضیح داد: "ما یک تیم هستیم و این بسیار مهم است که تمام تصمیمات را با هم بگیریم."

دهانه آتشفشان "ایجاف جالاجوکول" 8/1 مایل (حدود 90/2 کیلومتر) پهنا و 5/2 مایل (بیش از 4 کیلومتر) عرض دارد.

براساس گزارش دیلی میل، از 3 تا 5 مارس گذشته، حدود سه هزار زلزله در مرکز فعالیت این آتشفشان رخ داد. ابعاد توده خاکستر همراه با گدازه های بسیار داغی که به دمای هزار درجه سانتیگراد می رسیدند 55 هزار فوت بود.
 
 

 ما مي توانيم ....

يکشنبه 7/9/1389 - 13:11 - 0 تشکر 255059

عظمت سنگ در برابر انسان!

توده خاکستر به همراه گدازه های آتشفشان

گسترش توده خاکستر در هوا

منبع: خبرگزاری مهر

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی