انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 343)
يکشنبه 7/9/1389 - 10:49 -0 تشکر 254998
جزئیات ساخت ماهواره مشترک جهان اسلام/ ساخت "بشارت" با تکیه بر توان ایران

تقی پور به مهر خبر داد:
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه تکیه ساخت ماهواره مشترک کشورهای جهان اسلام بر توانمندیهای فنی ایران است گفت: علاوه بر ایران برخی کشورهای عربی، ترکیه، پاکستان و مالزی برای ساخت و پرتاب ماهواره "بشارت" مشارکت داوطلبانه خواهند داشت.

رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار مهر به تشریح آخرین وضعیت پروژه ماهواره مشترک کشورهای جهان اسلام پرداخت و گفت: ساخت ماهواره مشترک برای کشورهای اسلامی در حال پیگیری است اما این پروژه نیز مانند دیگر پروژه هایی که قرار است کشورهای مختلف در آن مشارکت داشته باشند در مرحله هماهنگی ابعاد مختلف از نظر مشخصات و بحث های تامین هزینه و نوع بهره برداری قرار دارد. 

وی با بیان اینکه این پروژه بعد از تعریف اولیه یا همان استخراج مشخصات اولیه، برای اعلام نظر سایر اعضا و شرکا در سازمان کنفرانس اسلامی ارسال شده و در مرحله جمع آوری نظرات است اضافه کرد: بعد از جمع آوری نظرات، جلسات کارشناسی گذاشته شده و مراحل بعدی که برآورد هزینه ها و تعیین سهم هر کشور است و نیز میزان بهره برداری از ماهواره نهایی خواهد شد. بعد از این مرحله کار طراحی و ساخت آن آغاز می شود.
تقی پور در مورد کشورهایی که قرار است کار طراحی و ساخت پروژه مشترک "بشارت" را انجام دهند گفت: در بین کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی معدود کشورهایی صاحب فناوری فضایی هستند که در راس آنها ایران قرار دارد به همین دلیل در اجرای این پروژه روی توانمندیهای فنی ایران تکیه خواهد شد.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از جزئیات ساخت و طراحی ماهواره مشترک جهان اسلام گفت
وی با اشاره به همکاری داوطلبانه و قبول مسئولیت دیگر کشورها در ساخت و اجرای پروژه ماهواره بشارت گفت: در منطقه خاورمیانه کشور ترکیه می تواند در این زمینه مشارکت داشته باشد. همچنین برخی کشورهای عربی، پاکستان و مالزی با توجه به فناوریهای محدودی که دراین عرصه دارند چنانچه مایل باشند و قبول مسئولیت کنند برای ساخت قسمتهای مختلف پروژه به همکاری گرفته می شوند.
تقی پور گفت: زمانی که مشخصات پروژه تدوین شد از کشورها درخواست می شود که با توجه به توانمندی فنی و هزینه، موافقت خود را برای مشارکت در این پروژه اعلام کنند.
به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اسامی نهایی کشورهای همکار در این پروژه زمانی مشخص خواهد شد که مشخصات فنی پروژه تعیین شود.
به گزارش مهر، ماهواره "بشارت" که قرار است با همکاری مشترک کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به فضا پرتاب شود. شنیده ها حاکی از آن است که هسته اصلی پرتاب ماهواره بشارت، ایران خواهد بود.
منبع: مهر

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی