تجارت و بازرگاني (بازدید: 888)
شنبه 6/9/1389 - 23:46 -0 تشکر 254917
مختصری درباره دولت الکترونیک

دولت الکترونیک

 

بخش اقتصاد- انفجار ارتباطات دیجیتالی، پیشرفت های مهم در ارتباطات و فن آوری اطلاعات و رقابت جهانی تقویت شده، انقلابی در راه های تجارت و روش های رقابت ایجاد کرده است. یک سبک اقتصادی جدید پیچیده براساس اختراعات لجام گسیخته و تغییرات سریع و ناپیوسته در حال شکل گیری است. در این شر ایط جدید دانش، مهم ترین نقش را دارد در حالیکه یادگیری، که از طریق مشارکت به دست می آید، به همراه اعتماد و اطمینان در حال افزایش مهم ترین فرآیندهای موجود هستند.بقا و حفظ یک سازمان ابتدا به توانایی آن به تعریف و تنظیمِ مداوم اهداف و روش های انجار کار بستگی دارد.

مطالب ذکر شده در بالا ثابت می کند که موسسات خصوصی و دولتی باید خود را از طریق اختراعات مداوم غیرخطی بازسازی کنند، تا بتوانند از سود رقابتی استراترژیک در این شرایط برخوردار شوند و در عرصه باقی بمانند. چنین ادبیاتی، اهمیت بسیار زیاد ICT را به منظور دست یابی به کارایی عملکردی، کاهش هزینه ها، کیفیت خدمات، تسهیلات اختراعات و یادگیری در بخش دولتی و خصوصی روشن می کند.

دولت و ICT

به تازگی بخش دولتی هم به ارزش و اهمیت استفاده از ICT و مدل های تجارت الکترونیک به عنوان ابزاری برای بهبود کیفیت و پاسخ گویی خدمات ارائه شده برای شهروندان، سهولت و گسترش دسترسی به خدمات و زیر ساخت های دولتی  و همین طور اجازه به شهروندان برای دسترسی سریعتر و شفاف تر خدمات دولتی پی برده اند. ابتکار استفاده از ابزارهای ICT ، خدمات اینترنت و تلفن همراه برای حمایت از خدمات دولتی مناسب، قوت بخشیدن به روابط موجود و ایجاد تعاملات جدید در یک جامعه مردمی به عنوان دولت الکترونیک شناخته می شود. مانند تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک معرف موج گسترده ای از ابداعات فن آوری است که با بازسازی دولت همراه است؛ و نمایانگر یک عزم جدی برای حرکت رو به جلو در قرن 21 است که با کیفیت بالاتر، خدمات دولتی با هزینه مناسب و ارتباط بهتر میان مردم و دولت همراه است. بسیاری از دفاتر نمایندگی دولتی در کشورهای در حال توسعه به دنبال استفاده از ICT و وب هستند و همین طور ایجاد این امکان که همه فعالیت های مرتبط با آنان از طریق اینترنت قابل دسترسی باشد و این مسئله باید با گسترش دسترسی محلی و افزایش مهارت همراه باشد و خدمات مناسبی برای مباحثات محلی فراهم کند؛ به علاوه زمینه باید برای مشارکت شهروندان فراهم باشد تا بتوانند محدوده عمل خود را مدیریت کنند یا آن را بهبود بخشند.

به نظر می رسد ICT پتانسیل بالقوه ای برای دست یابی به توسعه پایدار ارائه می دهد. بسیاری افراد، سازمان ها، عوامل تکنولوژیکی و مسائل و مشکلات مرتبط با آن در این کشورها وجود دارد که به مطالعات منظم و متمرکز و روش های مناسب محتاج هستند، ICT در حالت کلی نقش توانمند کننده دارد اما گاهی می تواند به خودی خود به چالش و خطری تبدیل گردد.

دولت الکترونیک

تعریف دولت اکترونیک

دولت الکترونیک یعنی چیزهای متفاوت برای مردم متفاوت. برخی به سادگی دولت الکترونیک را به صورت اطلاعات دولتی دیجیتالی و یا روش مبادله دیجیتالی با مصرف کنندگان تعریف می کنند. برای عده ای دیگر دولت الکترونیک فقط ایجاد یک پایگاه اینترنتی معنا می شود که در آن مسائل سیاسی و دولتی مطرح شود. این ضعفهای موجود در تعریف دولت الکترونیک فرصت هایی را که این مسئله می تواند از ارائه دهد محدود می کند. یکی از دلایلی که باعث عدم اقبال دولت الکترونیک می شود همین تعاریف ضعیف و فهم بد مسئله است . دولت الکترونیک یک مفهوم چند بُعدی که به تعاریف و فهم گسترده احتیاج دارد تا بتواند یک استراتژی موفق را اجرا می کند.

جوهره اصلی همه این تعاریف استفاده از ابزار ICT برای بازسازی بخش دولتی است از طریق تغییر روش های داخلی و خارجی انجام کارها و تغییر روابط داخلی موجود با مصرف کنندگان و جامعه تجارت تحلیل و بررسی همه این تعاریف کمک می کند که مسائل و مفاد مهم یک چارچوب مشخصی دولت الکترونیک به صورت زیر تعریف شود.

1- منطقه تغییر (داخلی، خارجی، رابطه ای)

2- استفاده کنندگان، مشتری ها، عاملین و ارتباط بین آن ها (شهروندان، بازاریابی، سازمان های دولتی و کارمندان)

3- دامنه عملکرد دولت الکترونیک (خدمات اینترنتی- دموکراسی اینترنتی- ثبت نام اینترنتی).

فرصت های دولت لکترونیک

فواید دولت اکترونیک در کشورهای درحال توسعه و کشورهای توسعه یافته مشابه هم است و تفاوت تنها در این است که به دلیل محدودیت استفاده از دولت الکترونیک در کشورهای درحال توسعه برخی نتایج محدود ترند.

فرصتهای حاصل از دولت الکترونیک

کاهش هزینه ها و بهره وری

کیفیت انتقال خدمات به مشتریان و تجار

شفافیت مقابله با فساد و قابلیت محاسبه

افزایش ظرفیت دولت 

خلق شبکه و ارتباطات شبکه ای

بهبود کفیت تصمیم سازی

بهبود استفاده از ICT در سایر بخش های اجتماع

ادامه دارد

 

برای پناهدگی به خدا نیاز به هیچ ویزایی نیست. 

مدیر انجمن تجارت و بازرگانی

نوشته های بنده:

                  

 

چهارشنبه 17/9/1389 - 21:59 - 0 تشکر 259746

جالب بود. دولت الکترونیک تو این دوره زمونه خیلی از نیازهای مردم رو برطرف ساخته که امیدواریم این روند افزایش پیدا کنه.//

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی