دانش و فن آوری (بازدید: 460)
شنبه 6/9/1389 - 17:17 -0 تشکر 254825
بنای اولین ساختار مولکولی سه بعدی جهان بر روی سطح


دانشمندان و متخصصان فناوری نانو در دانشگاه ناتینگهام یا خلق اولین ساختار مولکولی سه بعدی جهان بر روی یک سطح، دستاوردی بزرگ را به ثبت رساندند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در گذشته تنها خلق ساختارهای مولکولی دو بعدی امکان پذیر بوده است اما دانشمندان دانشگاه ناتینگهام اکنون باور دارند شیوه جدید آنها در خلق نانو ساختارهای سه بعدی می تواند فناوری های رایانه ای نوری، الکترونیکی و مولکولی را بهبود ببخشد.

این ساختار سه بعدی با استفاده از روند طبیعی بیولوژیکی که به خود-همگذاری شهرت دارد، خلق شده است. محققان با معرفی یک مولکول مهمان کروی "کربن 60" به ساختار سطحی با رشته های دوبعدی از مولکولهای میزبان اسید تتراکربوکسیل موفق به خلق ساختار سه بعدی مولکولی شدند.
   

 
مولکولهای میزبان به سمت مهمانها کشیده شده و لایه ای عمودی را در اطراف آن تشکیل دادند که با سطح متوازی بود. به گفته دانشمندان چنین رویدادی را می توان با این خیال ذهنی مقایسه کرد که تعدادی آجر را به هوا پرتاب کنیم و زمانی که آجرها به زمین باز می گردند بر روی یکدیگر قرار گرفته و به صورت خود به خودی خانه ای را بنا کنند.

بر اساس گزارش گیزمگ، بنای چنین ساختاری تا به حال در شکل دو بعدی امکان پذیر بوده است، یعنی خانه خیالی که در بالا تشریح شد، در قالب دو بعدی تنها یک راهرو یا حیاط خلوت داشته است اما با کمک شیوه جدید می توان ساختمانی کامل و سه بعدی را بنا کرد که این خود قدمی بزرگ و قابل توجه در فناوری نانو به شمار می رود.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی